Rozhovor s Carmen z United Flavour byl i lekcí ze zeměpisu

Na pódiu je Carmen zosobněná energie. Její hopsající drobná postava, temperamentní gesta a především osobitý hlas jsou jedním z poznávacích znamení koncertů kapely United Flavour.

V e-mailovém rozhovoru jsem se jí ptala například na to, kde se cítí doma, nebo proč nová deska Attitude vznikala tak dlouho. To, co vidíte, je překlad. Otázky i odpovědi byly původně v angličtině. Carmen mi připravila hned několik překladatelských oříšků, ale v kapele prý i přes národnostní rozdíly jazykovou bariéru nepociťují.

Hola Carmen! Máte s United flavour novou desku Attitude. Kde jste ji točili a kdo na ní s vámi spolupracoval?

Carmen: Ahoj! Bicí, basa a část kláves byly nahrané ve studiu „House of Riddim” v Rakousku. Zbytek jsme nahráli ve „Flavour Studiu“ v Praze. Já a někteří hosté jsme nahráli vokály ve studiu „Roots Survival“ v Praze, stejně jako kytary pro akustické skladby. Ostatní zahraniční hosté točili doma, a pak nám nahrávky poslali. Na Attitude spolupracovalo hodně lidí a my jsme za to velmi vděční a šťastní, protože rádi pracujeme s různými „příchutěmi“ (v angl. flavours… takže nepřeložitelný lingvistický žertík – pozn. autorky) a skvělými umělci. Například Ward 21 – kteří také jednu ze skladeb produkovali – a Konshens (Jamajka), Ras Kuko & Bratt z kapely Caňaman (Španělsko), King Kalabash & Baron Black z Big Famili (Martinik) – tihle dva hostovali také na naší první desce Unity. Kaolack (Senegal), Lara 303 (Česká republika), Cheeba z East West Rockers (Polsko) a kytarista Ernesto Chuecos (Venezuela). Nahráli jsme spoustu skladeb, které se na Attitude nevešly, bylo by jich tam moc. Ale plánujeme je v budoucnu ještě vypustit. Desku produkoval Djei a mixoval Derek Fevrier (který přijel z Londýna) ve Faust studiu v Praze s výjimkou tří songů, které zmixoval Tomáš Sochůrek ve studiu Jižák a jednoho tracku, který mixoval klávesák Split. Album masteroval Alexandre Patino, stejně jako naší první desku Unity. Tentokrát ale v Real Master Studiu v Senegalu.

Co má Attitude společného s první deskou Unity a v čem se naopak liší?

C: Na Attitude najdete různé styly jako reggae, r&b, hip hop, soul, latino, pokaždé „uvařené“ v naší „United Flavour omáčce“ (znovu nepřeložitelný fórek – pozn. autorky). Texty jsou stejně důležité jako na prvním albu. Snažili jsme se svou práci ve všech směrech zlepšit. V některých písničkách například zpívám tak, jak jsem nikdy předtím nezkoušela, a to samé platí i o hudbě. Na Attitude máme víc hostů z různých zemí, než na Unity, a také na něm uslyšíte víc jazyků: španělštinu, angličtinu, češtinu, Patois, francouzštinu, kreolštinu, polštinu a jazyky z Afriky.

Unity vyšlo už v roce 2007. Proč tak dlouhý interval mezi deskami?

C: Jeden z důvodů bylo najít si čas na skládání a práci na nových písních, když jsme s kapelou tolik hráli a cestovali. Moc času pak nezbývá, především když další den musíme jít do práce, abychom si vydělali na živobytí… Ale ten hlavní důvod byly peníze. Rok předtím, než jsme začali nahrávat, jsme už měli skoro všechen materiál připravený. Ale není snadné najít finanční podporu. Kvůli krizi s námi přestali spolupracovat někteří sponzoři, takže to pak bylo samozřejmě celé těžší.

Jaké bylo klubové Attitude tour?

C: Turné bylo báječné!! Měli jsme spoustu hostů, někdy všechny najednou, někdy jen některé (U-Cee, Kaolack, Radimo, Lara 303, King Kalabash …). Od fanoušků jsme cítili spoustu energie a podpory kamkoliv jsme přijeli, takže jsme všem velmi vděční! Teď hrajeme na festivalech po Čechách a i v dalších zemích: na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Španělsku.

Proč si myslíš, že se říká, že holka do kapely nepatří? Jak podle tebe něco takového vzniklo, když je na světě tolik skvělých muzikantek a zpěvaček?

C: Vážně nechápu proč. Podle mého názoru jsou lidi, kteří něco takového tvrdí nebo si to myslí prostě směšní… A samozřejmě toho taky moc nevědí (nebo nechtějí vědět) o hudbě. Můžeš najít spoustu holek, které dělají nebo dělaly muziku. Člověk není v něčem dobrý nebo špatný na základě pohlaví, národnosti, barvy… To je velmi omezený a zpátečnický způsob přemýšlení. A myslím to obecně, nejen v hudbě.

Na pódiu máš velmi energický projev. Nejsi někdy unavená? Nemáš někdy chuť zpívat vsedě?

C: Děkuji. Ano, samozřejmě jsem někdy unavená, ale bývá to po koncertě, ne během něj. Když vystupuješ, tolik se do toho ponoříš, že na to ani nepomyslíš. Navíc ti lidé na koncertech dávají tolik energie, že máme pocit, že nás neustále nabíjejí! Naše živá vystoupení jsou jako koloběh energie mezi těmi lidmi a námi: my ji dáváme a oni ji dávají, takže tam energie celou dobu proudí!

Stýská se ti po Španělsku?

C: Samozřejmě! Miluju své kořeny… Nejvíc mi samozřejmě chybí rodina a přátelé. Taky mít víc měsíců hezké počasí a jídlo – tu rozmanitost, kterou ve Španělsku máme.

Kterou zemi považuješ za svůj domov?

C: Moje kořeny jsou ve Španělsku, ale i v Praze se cítím jako doma. Takže předpokládám, že za svůj domov považuju dvě země :o) Žiju v Praze, miluju tohle město… Je pro mě velmi výjimečné.

Děkuji za rozhovor!

United Flavour – Hits

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.