David Koller: Mám asi rád pomalý tempa. Občas.

Držitel Ceny Anděl 2010 v kategorii Zpěvák roku David Koller pokřtil před dvěma týdny album Tady a teď. Mezi koncerty se v e-mailovém rozhovoru rozohnil nad naší politickou scénou. Také mi napsal například to, že chystá novou desku s Jasnou pákou, že poslouchá Čokovoko a rád kouká kapele na záda.

Dobrý den, Davide. Jak se máte?

David Koller: Díky, dobře.

1.5. jste pokřtil desku – jak koncert probíhal a jak se vydařil?

D.K.: Lidi se bavili, Tereza Max měla krásné bříško a moje máma byla veselá. A můj nejmladší syn usnul po třetí písni na manželce a s kamarádama jsme pak zapařili na Novém městě v Aloha baru.

Byl jste nervózní? Míváte ještě trému?

D.K.: Nevím, zda je to tréma, ale na pódium se těším. Jak to s kapelou dokážem do lidí nahustit, jaká se nám podaří udělat atmosféra. Pochopitelně když hrajeme nějaké skladby poprvé, tak se bojím, že je spletu. Zvláště u některých, které nám pomohl zaranžovat Petr Kofroň.

Jak u vás probíhá skládání nové písně? Tvoříte dřív hudbu nebo text?

D.K.: Většinou mám hudbu dřív. Na dobré texty se ale dělá taky dobře.

Baví vás víc nahrávání desky nebo koncerty?

D.K.: Obojí má své. Když máte dobrý základ pro píseň, tzn. rif, melodii, text a rytmus, tak vzniká něco nového a to je radost pro všechny zúčastněné.

Koncerty jsou zas, jak říká kamarád Ivan Kral – ten odehrál spoustu koncertů po celém světě s Blondie, Iggy Popem nebo Patti Smith – muzikantův kyslík. Tam teprve poznáte, co jste udělali pro lidi, co pro muzikanty, nebo že jste se zkrátka netrefili…

Míváte na turné s kapelou ponorkovou nemoc?

D.K.: Naše turné bylo tak krátké, ach… Ale hrajeme skoro celý rok, takže si občas také vyměňujem špatné nálady a mračíme se, abychom se na sebe zase mohli za chvíli smát.

Dokázal byste úplně přestat s hudbou?

D.K.: Proč? Hudba se dá konzumovat ve větším než malém množství. Vedle ní je ještě spousta zajímavých věcí od hrabání se v hlíně až po skydiving.

Umíte si představit, že byste se rozhodl zůstat „jen“ bubeník, že byste přestal být frontman?

D.K.: Baví mě to. S Jasnou pákou připravujeme novou desku na podzim, a tam jsem víceméně bubeník. Je to radost, koukat se na záda spoluhráčů a zpěvaček :-)

Kdybyste se mohl stát bubeníkem libovolné kapely – která by to byla?

D.K.: To je vždycky náhoda – které se musí pomáhat – zda si ta kapela sedne a udělá něco originálního. Být ale třeba muzikantem v Motown, firmě která vyprodukovala tolik skvělé muziky, nebo si zahrát např. s Milesem Davisem, anebo s českým basistou Vladimírem Padrůňkem, to by byl nářez. Mám asi rád pomalý tempa. Občas :-)

Jakou kapelu jste si poslední dobou oblíbil?

D.K.: Čokovoko, Vypsaná fixa, Prago Union. A to kvůli textům.

Jaké album zrovna posloucháte?

D.K.: Teď poslouchám lidovky od kámoše Pavla Klevety z Moravy, Pecníkovce. A s dětmi posloucháme Prince.

Chystáte se coby divák na nějaký zajímavý koncert?

D.K.: Na Jamrocku budou Reef, tak na ty se těším. Jinak dost hrajem, tak uvidíme, co se dát stihnout. Pošlete mi tip. (posílám tip na zářijový koncert Enter Shikari v Roxy, pozn. autorky)

Který hudební žánr vyloženě nesnášíte?

D.K.: Komerční sračky všeho druhu. Kopie kopií.

A v souvislosti s krizí je nutné si přiznat, jak se začíná prodírat českým mediálním prostorem dobrá zpráva, že krize dnes není ekonomická, ani politická, ale MORÁLNÍ. To si myslím také, když se podíváte na ten zmar politických jELIT. Fuj. To si snad nezasluhujeme. Kdy už si někdo za ty krádeže NAŠICH peněz po dvaceti letech půjde sednout. Jestli ani letos nikdo, tak volíme špatně. Pojďme vysředit kvalitní jedince ze svého okolí, lidi kteří jsou kvalitní. Stále věřím, že takoví jsou. Pojďme volit kvalitní lidi a né tyhle amorální pohrobky komunismu.

Jaké jsou vaše nejbližší koncertní plány?

D.K.: Celé léto budeme hrát v Čechách a na Slovensku po festivalech atd., viz naše stránky. (www.davidkoller.cz – pozn. autorky) Nejprovařenější otázka tohoto ročního období – těšíte se na letní festivaly? Máte nějaký oblíbený? Každej, na kterým neprší.

Děkuji!

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.