Baskytaristka The Subways: muzikanti umí být gentlemani

  • Baskytaristka The Subways: muzikanti umí být gentlemani Fotogalerie (8)
    • 08.03.2010
    • Tisk

    The Subways se koncem března vrací do pražského Lucerna Music Baru. Potit se budou i stěny klubu…

    Sdílejte článek:

The Subways patří bezpochyby k tomu nejlepšímu, co v posledních letech světu přinesla britská kytarová scéna. 29. března zahrají téměř po roce znovu v pražském Lucerna Music Baru. Vyhlášení jsou svými živelnými a energickými koncerty, kde to vře a návštěvníci propotí oblečení do poslední nitky.

Trojice The Subways se dala dohromady ještě na střední škole – tehdy jim nebylo ani patnáct. Kapelu tvoří zpěvák a kytarista Billy Lunn, bubeník Josh Morgan a křehká baskytaristka Charlotte Cooper, která zároveň obstarává vokály. The Subways potvrzují, že hudební soutěže nejsou k zahození. V roce 2004 se totiž do jedné takové přihlásili, vyhráli a dostali možnost zahrát si na kultovním festivalu Glastobury. Mají za sebou zatím dvě desky Young For Eternity (2005) a All or Nothing (2008).

O chystaném novém albu, turné i o tom, jak se The Subways těší zpět do Prahy, jsme si povídali s usměvavou basistkou Charlotte Cooper.

Ahoj Charlotte, s The Subways po půlroční pauze vyrážíte na evropské turné. Ale než se k němu dostaneme, pojďme se pobavit o vaší nové desce.. Původně se plánovalo, že by vyšla už teď v březnu…

Charlotte: To ano. Deska ale nakonec vyjde někdy později v tomto roce.

Takže zatím neprozradíš žádné podrobnosti?

Charlotte: Věc se má tak, že jsme složili několik písní, ale zatím jsme nevybrali konkrétní tracky, které by se na novém CD měly objevit. Není ani jisté, kolik písniček na něm bude. Jediné co můžu stoprocentně potvrdit, že deska bude hodně „rocky“ (smích).

A název? Ten je taky zatím tajemstvím?

Charlotte: Ani ne tak, že by byl tajemstvím, ale zatím jsme ho jednoduše nevymysleli (smích).

Můžeš nám stručně popsat, jakým způsobem The Subways skládají? Je to tak, že se třeba sejdete na zkoušce a jamujete a najednou z někoho vypadne nosný riff, melodie…?

Charlotte: Hmmm, to ani ne. Většinou Josh (pozn. Josh Morgan – bubeník) nebo Billy (pozn. Billy Lunn – zpěvák a kytarista) přijdou s nějakým nápadem, který pak rozpracujeme. Někdy samozřejmě složí celou skladbu.

V The Subways hraješ na baskytaru? Proč myslíš, že většina dívek v kapelách volí právě basu?

Charlotte: Tak to opravdu nevím. Pro mě to byla jasná volba. Baví mě hrát rytmiku. Užívám si to.

Řada škarohlídů říká, že ženy hrají na baskytaru, protože je to snadnější, než hrát na kytaru. Ovšem na druhou stranu basové struny jsou mnohem tvrdší…

Charlotte: Vím, že se to říká, ale dovolím si nesouhlasit (smích). Není to tak jednoduché. Každý nástroj má v muzice, v kapele, své místo. A basová linka musí krásně sedět ke zpěvu a doplňovat se s rytmikou bicích. Snažím se, aby to tak bylo.

Jak dlouho už vlastně hraješ a jak často cvičíš?

Charlotte: Je to už skoro neuvěřitelných deset let. Cvičit se snažím každý den, proto jsem si pořídila domů akustickou baskytaru.

Hrála jsi i na jiné hudební nástroje.

Charlotte: Jako malá holka jsem hrála – jako snad všechny malé děti (smích) – na flétnu.

Svou první kytaru sis koupila sama? Máš ji ještě?

Charlotte: To ne. Svou první baskytaru jsem dostala od rodičů k vánocům a mám ji schovanou.

Kdo je takovým tvým baskytaristou číslo jedna, tvým vzorem?

Charlotte: Bez pochyby to je Alex James z Blur. Ten člověk se pro roli baskytaristy narodil.

A teď už k živému hraní… Když vyjedete na turné nebo objíždíte festivaly a ty jsi tam jedna z mála žen, jak se k tobě chlapi chovají?

Charlotte: Dobrá otázka (smích). Neměla jsem a nemám s tím problém. Ve společnosti muzikantů je mi fajn a nevyžaduji, aby se ke mě chovali jako ke květince, ale většinou jsou stejně celkem gentlemani.

The Subways hráli na všech největších věhlasných festivalech jako je britský Reading nebo německý Rock am Ring, také jste předskakovali Oasis nebo Foo Fighters, koncertovali všude po světě. V létě jste dokonce dobili stadion ve Wembley jako předkapela legendárních AC/DC. Co to pro vás znamená?

Charlotte: Jsme za to rozhodně vděční. Vždycky byla úžasná atmosféra. Pod pódiem vidíš nekončící dav nadšených fanoušků. Nedá se to úplně přesně popsat – to se musí zažít…

Od léta jste měli koncertní pauzu. Chybí ti pódia a živé hraní?

Charlotte: Neskutečně! Už se nemůžu dočkat, až znovu s kapelou vyrazíme do klubů.

Plně tě chápu, taky bych měla absťák…

Charlotte: Hudbou žijeme a je pro nás vším. Já se proto zabývám hraním, i když máme s The Subways koncertní pauzu. Nevydržela bych v klidu. Proto jsem začala před pár lety pracovat jako DJka. Tedy začalo to v době, kdy měl Billy vážné zdravotní problémy. Musel na operaci hlasivek, které si skoro odrovnal, když jsme intenzivně koncertovali na turné. To bylo špatné období. Nevěděli jsme, jestli vůbec bude schopný mluvit, natož znovu zpívat. Ale naštěstí to dopadlo dobře a vrátil se nám.

Jedete samostatné turné. Vybrali jste si nějakou předkapelu?

Charlotte: To je otázka spíš na náš management, ale pokud vím, nemáme žádný konkrétní support, který by s námi měl jet celé turné. V jednotlivých klubech ale zřejmě nějaké místní hosty mít budeme.

V rámci vašeho aktuálního turné se zastavíte po roce i v České republice. 29. března vám bude patřit pódium v pražském Lucerna Music Baru. Jaké je české publikum?

Charlotte: Pokud si dobře vzpomínám, loni byla atmosféra v pražském klubu skvělá. Hrálo se nám tam výborně. Díky tomu, že je tam kruhové pódium, jsme měli bezprostřední kontakt s fanoušky a to vždycky strašně nabíjí. Navíc, Praha je nádherné město takže doufám, že budeme mít čas si ji trošku projít.

To jsou samé příjemné věci… Vzpomínáš si naopak na nějakou dost svízelnou situaci, která vás na turné postihla?

Charlotte: Víš, to jsou většinou spíš provozní záležitosti, které nemůžeme ovlivnit a třeba s nimi nenadělá nic ani místní pořadatel. Takové ty jobovky jakože ti zruší let nebo nastane problém s tourbusem, shoří aparát (smích). Ale naštěstí k nim nedochází moc často.

Chtěla bys prostřednictvím ABrádia vzkázat něco vašim českým fanouškům?

Charlotte: Snad jen to, že se na ně moc těšíme a doufáme, že si s námi koncert na sto procent užijí.

Děkujeme za tvůj čas, přejeme hodně úspěchů na turné a taky se těšíme do zaplněné Lucerny.

The Subways – Rock´n´roll Queen

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.