P. Bende: S No Name máme karty rozdaný

  • P. Bende: S No Name máme karty rozdaný Fotogalerie (30)
    • 15.11.2008
    • Tisk

    Jednatřicetiletý zpěvák, kytarista, bubeník a skladatel Petr Bende je jedním z mála nerychlokvaškových objevů novácké Superstar. V současnosti

    Sdílejte článek:

Jednatřicetiletý zpěvák, kytarista, bubeník a skladatel Petr Bende je jedním z mála nerychlokvaškových objevů novácké Superstar. V současnosti „pb“ objíždí české haly ve společnosti rovnovážných No Name a chystá se i na své tradiční Vánoční turné. Se sympatickým, usměvavým a dobře naladěným muzikantem jsme si nedávno popovídali.
Petr Bendesice prorazil díky Superstar, hudbě se však věnoval už dávno před ní. Zpěvák má na svém kontě dvě studiové desky pb (2005) a Život ve vteřinách (2006). Přesně tak nyní žije – po koncertech s úspěšným košickým „klanem“ bratří Timků zapřáhne soby a vyrazí na sérii Vánočních koncertů. Nejen o těchto projektech jsme si s mladým umělcem popovídali.  
**Jak je Vám „v chomoutu“? Nestěžujete si?

**
To vůbec, takhle jsem to chtěl a jsem za to rád. Celé to bylo takové hezké a spontánní.

Listopad strávíte na tour s No Name a prosinec na svém vánočním. Nebude toho na Vás moc?
Naštěstí jsou to dvě úplně odlišné věci. No Name jsou velké haly a burcující publikum, kde budeme hrát průřez z našich dvou desek a celé to vyzní spíš do bigbítu. Vánoční turné je „na sezení“, tam půjde o unplugged verze mých písniček. Jednotlivé songy budou navíc úplně jinak pojaté. Zahraje s námi cimbálová muzika. Jsou to moji kamarádi, se kterými jezdíme už asi pět let a řada dalších hostů…
**Můžete nějaké uvést?

**
Na některých místech se mnou bude zpívat táta, ale nemůže s námi odjet celou šňůru. V Praze a Třebíči s námi vystoupí Ivan Hlas, v Brně Peter Nagy, v Českých Budějovicích a v Blansku zase Lešek Semelka, který s námi jezdil minulý rok.

**Co že zrovna Lešek?

**
Je to dobrý kamarád – starý bard a velký borec. Jo a na Zbraslavi s námi ještě bude Pepa Laufer, kamarád z Kalichu.

**Máte spoustu přátel…

**
Jsou to lidi, se kterými se potkávám a kteří jsou mi něčím blízcí. Třeba s Petrem Nagyem jsem zpíval na jeho Vánočním koncertě před rokem v Lucerně.

**Co všechno jste si připravili pro Vánoční koncerty?

**
Zahrajeme jak songy z mých desek, tak i nějaké novinky, ale hlavním překvapením budou právě speciální úpravy koled, což k Vánocům samozřejmě patří. Od „Narodil se Kristus Pán“ až po všechno možné.

**Dá hodně práce nazkoušet ty nové verze?

**
Tohle turné se chystá vlastně celý rok. Zkoušíme průběžně. Poslední týden v listopadu budou jenom zkoušky na vánoční koncerty.

**Přejděme ke Křehkým vztahům, ke kterým jste nazpíval titulní píseň. Váhal jste jestli to vzít?

**
Váhal jsem hodně dlouho. Seriály nesleduji a přestávám rozeznávat, který je který. Ale když mě oslovil Petr Malásek, který tu písničku psal, to pro mě bylo znamení toho, že je to dobrá věc. Navíc znělku dělala Mirjam Landová a při takovém spojení umělců mi najednou přestalo vadit, že je to seriál. Navíc, co si budeme povídat, je jedním z nejsledovanějších u nás – a znělka dopadla skvěle. S Petrem Maláskem budu rád dělat cokoliv.

**Co chystáte do budoucna?

**
Příští rok?****Určitě mám takový deadline, že bych chtěl na podzim vydat desku. V lednu máme s kapelou takové skoro měsíční soustředění, budeme zavření na jedné nejmenované chalupě a tam vypneme mobily a budeme se věnovat muzice. Funguje to skvěle. **

**

**Spolupracujete se značkou hudebních nástrojů, jestli jsem to dobře pochopila…

**
Ano, teď jsme začali. Značka Mapex nám umožnila vytvořit sadu bubnů, mně a mému bubeníkovi Pavlu Břízovi. Je to speciálně na turné s No Name. A pak je Crafter, což je stejná firma, pod kterou se vyrábí kytary. Dělají teď jednu, ke které jsem dal rozměry, přesně jak bych si to představoval a vyjde z toho taková limitovaná série pod mým jménem.

**Vrátím se ještě k předskakování No Name – proč jste s nimi neabsolvovali už slovenskou část turné?

**
Měli jsme, ale nakonec jsme to zrušili. Celé Slovensko jsme jeli s Čechomorem před zhruba rokem a půl. Stojí to hromadu peněz, když člověk platí hotely a další věci. Navíc to nemá zas až takový dopad, když to není podpořené deskou, což já teď nemám. Byl by to dobrý výlet, ale pro nás je v současné době důležitější naše domovina.

**Role předskokana není úplně vděčná. Nebojíte se toho malinko?

**
Já už jsem toho „předkapelování“ měl více…

**Pamatuji si vás, když jste vystupoval před Simply Red, sešel jste se s „diamantovým zrzkem“?

**
Potkali jsme se, dostal jsem podpis. Celkově se to odehrávalo v hrozně příjemné atmosféře. Navíc bylo zajímavé sledovat, jak funguje jejich zákulisí. Měli jsme přesně danou zvukovou zkoušku, všechno sedělo na minuty, všichni technici od Simply Red se nám věnovali, jako bychom byli jejich kapela. Prostě geniální. Měl jsem obrovskou trému, ale hledět do tváře lidem, kteří tam přišli na úplně jinou kapelu, je jiná věc.

**Musel jste být hrozně nervózní, jak to celé dopadlo? Váš pocit?

**
Dopadlo to dobře. Ti lidé, kteří mě chtěli poslouchat, poslouchali a jiní se šli občerstvit. Tak to funguje normálně. Ozzy s sebou taky vozí po celém světě své dvě kapely, kamarády, které má rád.

**U Ozzyho už se ale spekuluje o tom, kdo je vlastně předkapela…

**
On je ale geniální a jedinečný.

**Tak co kdybyste trumfnul s No Name?

**
*(smích)*****S No Name to tak určitě nebude, máme karty rozdaný a naše spolupráce je na úplně jiné bázi. **

**

**Ještě mi prozraďte, jaká písnička od No Name se Vám líbí nejvíc?

**
To kdybych věděl… (přemýšlí)Nemůžu si vzpomenout, jak se jmenuje… Jo, Stromy. Zazněla i na naší svatbě po obřadu…

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze