Jak to vidí po 20. letech člen skupiny Tata Bojs Mardoša

Je to již 20 let, co v naší republice za všeobecné euforie a zvuku cinkání klíčů padl komunistický režim. My bychom se rádi, za pomoci výrazných interpretů české hudební scény, za těmito dvaceti lety ohlédli. Zjistili, co který z nich osudného 17.11.1989 dělal, kde byl a jak to vlastně vnímal. Proto Vám v týdnu od 16. – 21.11.2009 budeme každý den přinášet rozhovor na „sametové“ téma s jednou známou českou osobností.Prostor jsme dali lidem z různých žánrů hudby, ale i různých věkových kategorií.
Baskytarista, textař a zakládající člen skupiny Tata Bojs, ale také sloupkař, autor legendární Pozorovatelny. Ano, správně, dnes odpovídá Mardoša.
Co se Vám vybaví, když se řekne Sametová revoluce?
Mardoša: Samý samet! A taky vlaječky, trikolóry a placky Havel na Hrad! A všechny ty věci mám ještě doma schované. Akorát vlaječka už je trochu pomačkaná. A do sametu se dali moli.
Co jste v tu dobu dělal a jak jste reagoval na informaci, že padl komunistický re­žim?
Mardoša: Padl jsem z toho na zadek. Každý den jsem byl na Václaváku, o víkendech na Letné, tak jsem jen čekal, kdy to bouchne. Ale stejně jsem tomu nemohl uvěřit. Byl jsem docela malý, ale tím víc mě to bavilo.
Jak vnímáte 17.11. po 20-ti letech a kam myslíte, že se naše společnost posunula?
Mardoša: Vnímám to stále jako naší nejdůležitější událost posledních dvaceti let. Nevím jestli se naše společnost vyloženě sune, spíš se tak rozplizává. Do Evropy jsme se ale nějak doplazili a to je důležité. Je dost věcí co člověka otravuje, ale to nevnímám jako důvod patřičně neslavit 17. listopad. Právě naopak!
Co byste vzkázal lidem, kteří říkají, že to za „komančů bylo lepší“?
Mardoš: Buď nevědí co říkají (například v té době nežili), nebo jsou jedni z těch, kterým se v té době opravdu žilo lépe, třeba právě přímo ti komanči, nebo jsou to recesisti. Ale vzkazovat jim nic nepotřebuji.
Chcete se s našimi čtenáři podělit o nějakou historku, která se Vám váže k Sametové revoluci?
Mardoša: Nějakou vypointovanou tedy nemám. Vzpomínám si, že 18. listopadu jsme měli s Tata Bojs vystupovat jako předkapela skupiny Z kopce na Deltě. Pak se ukázalo, že začíná stávka. Tak jsme se přidali. Vylezli jsme spolu se Z kopce na pódium a stáli tam, když jejich zpěvák Petr Váša četl prohlášení. Jako, že to taky podporujem. Nikdo ale nevěděl, že máme předskakovat my a nikdo nás ani neznal. Takže asi ani nikdo nevěděl, co se to tam na pódium nakvartýrovalo za tři děti. Nicméně nás nevyhodili… No, říkal jsem, že to je bez pointy.
Páteční prostor bude v rozhovoru patřit členovi nejslavnějšího českého boybandu Lunetic a moderátorovi z Fajn Rádia Aleši Lehkému!

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.