Jak to vidí po 20. letech zpěvačka Bára Basiková

Je to již 20 let, co v naší republice za všeobecné euforie a zvuku cinkání klíčů padl komunistický režim. My bychom se rádi, za pomoci výrazných interpretů české hudební scény, za těmito dvaceti lety ohlédli. Zjistili, co který z nich osudného 17.11.1989 dělal, kde byl a jak to vnímal. Proto Vám v týdnu od 16. – 21.11.2009 budeme každý den přinášet rozhovor na „sametové“ téma s jednou známou českou osobností. Prostor jsme dali lidem z různých žánrů hudby, ale i různých věkových kategorií.
Dnes si na nás udělala čas Bára Basiková. Zpěvačka, která vystupovala s kapelami Precedens a Stromboli a nyní se převážně věnuje učinkování v muzikálech.
Co se Vám vybaví, když se řekne Sametová revoluce?
Bára Basiková: Naprosto úžasná doba plná euforie, velkých nadějí a úžasných plánů. A také mládí a život před sebou.
Co jste v tu dobu dělala a jak jste reagovala na informaci, že padl komunistický re­žim?
Bára Basiková: Právě jsem byla v Ostravě a měla besedu s Romanem Lipčíkem, tehdejším redaktorem časopisu Mladý svět, dnes píše skvěle a nekompromisně do časopisu INSTINKT, a byli jsme v šoku, co se v Praze děje a hned jsme tam jeli. Sešla jsem se s kamarády a s kolegy z kapely PRECEDENS, ve které jsem zpívala, a vyšli jsme jako tisíce jiných do ulic. Bylo mi jasné, že to už není jen tak, ale že se děje něco opravdického a že měníme dějiny.
Jak vnímáte 17.11. po 20-ti letech a kam myslíte, že se naše společnost posunula?
Bára Basiková: Samozřejmě se změnilo strašně moc věcí především pozitivním směrem, ale bohužel také tím negativním. Z mnoha slibů a plánů nezůstalo nic, s vládou, která nyní vede naši zemi, nesouhlasí většina národa, náš lid podvedlo, okradlo a zklamalo strašně moc politiků, myslím že nastal čas jít znovu na Václavák a zazvonit klíči.
Co byste vzkázala lidem, kteří říkají, že to za „komančů bylo lepší“?
Bára Basiková: Takoví lidé by si měli uvědomit, jaké hrůzy komunisti napáchali a jak uboze jsme za jejich režimu žili. Ono se na lepší zvyká lépe a na špatné se rychle zapomíná. Bohužel byl tehdy pan prezident Havel příliš laskavý a nenechal komunistickou stranu zlikvidovat.
Chcete se s našimi čtenáři podělit o nějakou historku, která se Vám váže k Sametové revoluci?
Bára Basiková: Veselé a tragikomické zároveň bylo třeba to, jak se někteří vychytralí komunisti snažili rychle „převléct kabáty“  a angažovat se v politickém hnutí, třeba jeden socialistický hudebník rychle napsal píseň, oslavující revoluci a zavolal mi, abych ji rychle nazpívala ve studiu. Tak jsem ho poslala někam.
Zítra se můžete těšit na rozhovor s Danem Bártou!

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.