Hana Zagorová říká: Píši si texty pro radost!

  • Hana Zagorová říká: Píši si texty pro radost! Fotogalerie (6)
    • 15.11.2009
    • Tisk

    Hana Zagorová vydává album nazvané Černý páv a 24. listopadu vyjíždí na koncertní turné.

    Sdílejte článek:

Legendární zpěvačka, textařka, herečka a moderátorka Hana Zagorová vydává v Supraphonu album Černý páv a 24. listopadu vyjíždí na koncertní turné.

Album Hany Zagorové Černý páv přináší jednadvacet písní, které sama sobě (v letech 1969 a 2009). Jsou dokladem nejen pěveckého umění, ale i básnického cítění oblíbené zpěvačky. Vedle známých hitů album obsahuje i dvě novinky: písně Bodegita a Z nebe pláče déšť.
Začala jste psát texty proto, že jste je potřebovala nebo z vnitřní potřeby?
Cítila jsem potřebu psát básničky – a psala jsem je skutečně od dětství. Ale první písňový text (nebo jeden z prvních) jsem opravdu napsala proto, že jsem ho potřebovala: chtěla jsem zpívat písničku Hany a český text k ní nebyl. Byli jsme tehdy s Flamingem v zahraničí, a tehdy mi skutečně nezbylo nic jiného, než si ten text napsat.
Vzpomínáte na svůj úplně první text?
Nejsem si úplně jistá, ale možná to byla právě píseň Hany. Mrtvou lásku, to byl taky jeden z těch prvních, jsem napsala až potom.
Píšete texty spíše na základě svých vlastních prožitků nebo na témata, která se vás bezprostředně netýkají?
Většinou píšu na témata, která se mě bezprostředně netýkají. Vycházím ale z nálad nebo z nápadů, které přijdou po poslechu hudby, kterou dostanu. Nejsem moc velký psavec, co se textů týče, nepíšu jich moc. Vždycky se směji, když mě někdo nazve textařkou. Tak to není. Texty píšu minimálně a vždycky pro písničky, o kterých jsem přesvědčená, že se mi opravdu líbí. A pak si samozřejmě napíšu text tak, aby se mi hezky zpíval.
Kolik textů jste za dobu své kariéry napsala?
Já sama jsem je nepočítala, ale spočítal to můj fanklub: je jich přes osmdesát.
To zase není tak málo!
Ale je. Vzhledem k tomu, že jsem dodnes nazpívala asi sedm set devadesát písní, tak to přeci jenom je malé procento.
Kolik z těch osmdesáti textů bylo určeno jiným interpretům?
Odhaduji, že asi tak pět, šest, nejvíc jich bylo pro Karla Gotta. Pak jsem psala třeba pro Standu Hložka, Michaela Penka a Lídu Finkovou – to ale mělo konkrétní důvod. Potřebovala jsem, aby v televizním pořadu, který jsem připravovala i scenáristicky, zpívali určitý konkrétní text.
Máte ještě nějaké texty v šuplíku?
Nepíšu texty písniček do šuplíku. Vůbec. Když jsem vydávala knížku básniček, tak jsem do šuplíku sáhla; nové jsem ale napsala jedním dechem!
Koncertní šňůra Hany Zagorové má čtrnáct zastávek, začíná 24. listopadu v Českém Krumlově a končí 21. prosince v Bohumíně. Koncert v pražské Lucerně se uskuteční 16. prosince.
Více informací: www.hanazagorova.cz

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.