Dee Dee Bridgewater připomene v Praze osobnost Billie Holiday

  • Dee Dee Bridgewater připomene v Praze osobnost Billie Holiday Fotogalerie (7)
    • 09.07.2014
    • Tisk

    Hvězdná americká jazzová zpěvačka a držitelka tří cen Grammy Dee Dee Bridgewater vystoupí 23. listopadu ve velkém sále pražské Lucerny.

    Sdílejte článek:

Do České republiky se vrátí s programem k zatím poslední nahrávce Eleanora Fagan (1917–1959): To Billie With Love From Dee Dee, na které vzdává hold jazzové legendě Billie Holiday.

„Tímto albem jsem vyjádřila obrovský respekt a obdiv zpěvačce, díky níž jsme se já i další mohly vydat na hudební dráhu,“ říká Dee Dee Bridgewater, která ztvárnila roli Billie Holiday v divadelním představení Lady Day uváděném v Paříži a Londýně v letech 1986 a 1987.

Dee Dee Bridgewater v Praze hostovala dvakrát s obrovským úspěchem ve vyprodaných sálech na festivalu Struny podzimu.

Narodila se v roce 1950 a za čtyřicet let hudební dráhy se vypracovala mezi nejlepší světové jazzové vokalistky.

Několikrát se na nahrávkách vrátila k tvorbě předních hudebních osobností – např. v roce 1997 album Dear Ella připomnělo Ellu Fitzgerald, v roce 1995 vzdala poctu Horaci Silverovi na albu Love and Peace: A Tribute to Horace Silver a v roce 2002 uctila Kurta Weila na nahrávce This Is New.

„U alba Eleanora Fagan jsem chtěla, aby bylo jiné – modernější a oslavné, ne nahrávka, která je temná a patetická. Chtěla jsem, aby znělo radostně,“ vysvětluje Dee Dee Bridgwater k poctě, která jde hlouběji, než pouhé napodobení hudby Billie Holiday.

Billie si zaslouží, aby její hudba zazněla v jiném světle. Určitě jsem ji nechtěla imitovat,“ dodává Dee Dee Bridgewater.

O nová aranžmá dvanácti skladeb se postaral její dlouholetý spoluhráč – pianista Edsel Gomez.

Ke skvělé nahrávce, která získala Grammy, přispěli velkou měrou další hvězdní doprovodní hudebníci – James Carter, Christian McBride a Lewis Nash.

„Byla to moje vysněná kapela,“ dodává Bridgewater.

Na nahrávce tak znějí v nových aranžmá takové legendární skladby jako „Good Morning Heartache“, „Lover Man“, „Mother’s Son-in-Law“, „You’ve Changed“, „Fine and Mellow“ a další.

„Podle kréda, že chci vždy jít dopředu, rozvíjet mou hudbu, nevracet se, výsledná nahrávka nezní jako představení Lady Day, ale nově. Vyzařuje lásku,“ uzavírá Dee Dee Bridgewater.

A tuto lásku a radost budou moci zažít návštěvníci pražského koncertu v Lucerně.

Vstupenky na tento výjimečný hudební zážitek jsou již v síti Ticketpro.

www.charm-music.cz

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.