Trutnoff Open Air Festival přitvrzuje: Cradle of Filth a Kreator

  • Trutnoff Open Air Festival přitvrzuje: Cradle of Filth a Kreator Fotogalerie (11)
    • 19.06.2014
    • Tisk

    Festival Trutnoff Open Air letos pořádně přitvrzuje. Pod hory totiž v tomto roce přijedou metaloví Cradle Of Filth a Kreator.

    Sdílejte článek:

Je už tradicí, že na Českém Woodstocku, který se letos uskuteční od 14. do 17. srpna, vystupují mezi alternativními a undergroundovými kapelami nebo folkovými zpěváky i tvrdé kapely jakoby z jiného světa.

A sklízí úspěch stejně jako třeba Jiří Schmitzer nebo královna festivalu Eva Pilarová.

„Tentokrát přijedou nadzvednout Krakonošovy pokličky, ale také pohnout základy nových betonových staveb, které pohlcují louky festivalu a ukrajují jeho půdu, hned dvě kapely. Cradle Of Filth a legendární Kreator, které zná snad každý, alespoň podle názvu a nášivek s jejich logem. Koncerty Cradle bývají metalovým divadlem, navíc s českým bubeníkem, který se už stal regulérně součástí kapely. Obě kapely mají příběh,“ říká k tomu zakladatel festivalu a hlavní tvůrce programu Martin Věchet.

Cradle Of Filth (v překladu „kolébka neřesti“) budou zřejmě vůbec nejtemnější kapelou, která kdy v Trutnově vystoupila.

Tento spolek v čele s démonickým frontmanem Dani Filthem vznikl v roce 1991 v Ipswichi a zpočátku se věnoval extrémnímu death metalu. Záhy ovšem začal směřovat do vod neméně extrémního black metalu s výrazně symfonickým nádechem.

Cradle Of Filth patřili k průkopníkům tohoto subžánru a s druhým albem Dusk… And Her Embrace z roku 1996 se zařadili mezi nejvýznamnější v té době nastupující mladé metalové kapely.

Zásadně ovlivnili tisíce následovníků a obdivovatelů po celém světě. Mimo jiné i mladičkého brněnského bubeníka Martina Škaroupku, který tehdy nastoupil na konzervatoř a jehož spolužáci vzpomínají, jak Cradle Of Filth miloval a nosil jejich tričko.

Protože to byl nejen mimořádně talentovaný, ale také cílevědomý muzikant, vydal se přibližně před deseti lety zkusit štěstí do Anglie, kde v roce 2006 s přehledem vyhrál konkurz na uvolněné místo bubeníka v oblíbené kapele.

Používá v ní přezdívku Marthus a do sestavy zapadl natolik, že dnes už ve studiu nahrává také veškeré klávesy a významně se podílí i na skladatelském a aranžérském procesu.

„Tvorba Cradle Of Filth se postupně vyvíjí, nadále si však uchovává svoje typické atributy: rychlost, tvrdost a zvláštní, dalo by se říci soumračnou atmosféru a mystickou tajuplnost. Věřte, že vystoupení těchto černokněžníků s přízračně nalíčenými obličeji ve tmou zahaleném areálu Na Bojišti opravdu nebude nic pro nějaké strašpytle,“ uvádí k tvrdé části Českého Woodstocku hudební publicista Petr Korál.

Ještě o sedm roků starší než Cradle Of Filth je v metalovém světě mimořádně slavná a uznávaná skupina Kreator, která spolu s Destruction a Sodom patří k velké trojce německého thrash metalu.

Vytvořily specifickou německou trashovou školu, zatímco v zámoří tuto hudební odnož formovaly kapely jako Metallica, Slayer, Overkill, Anthrax nebo Megadeth.

„Desky Kreator jako Endless Pain, Pleasure To Kill, Terrible Certainty či Extreme Aggression byly vpravdě stylotvorné počiny a na ilegálních burzách gramodesek v tehdejším Československu patřily mezi nejvyhledávanější. Dost často pokoutně vyráběné nášivky s magickým logem Kreator zdobily každou třetí ´džísku´ tehdejších vlasatých metalových mládežníků. Soubor v uměleckém zdraví přežil i devadesátá léta, která ´klasickému´ metalu ani trochu nepřála, a momentálně si může užívat nečekaně silnou vlnu obnoveného zájmu o starý dobrý thrash,“ říká publicista Korál.

O tom, že tahle mimořádně rychlá a nesmlouvavě agresivní muzika skutečně není mrtvá, se po loňském vystoupení tuzemské legendy Debustrol budou moci přesvědčit i návštěvníci festivalu Trutnoff 2014.

www.festivaltrutnov.cz

Podobní interpreti

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.