Na tuzemské i slovenské festivaly vyrazil nový hudební autobus

  • Na tuzemské i slovenské festivaly vyrazil nový hudební autobus
    • 09.05.2014
    • Tisk

    Každá kapela sní o velkém turné ve vlastním autobusu. Pro vybrané kapely a muzikanty se sen stal skutečností v podobě Red Bull Tour Busu, který už brázdí nejvýznamnější hudební akce po České republice a Slovensku.

    Sdílejte článek:

Jde o autobus, na jehož střeše se dá během chvíle postavit mobilní pódium pro živá vystoupení.

Uvidíte ho na festivalech jako Rock for People, Let It Roll nebo Pohoda.

Jako „tour bus“ si ho na letošní turné vybrala i skupina Lucie.

Česká karosa je už třináctý Tour Bus na světě. První zemí na světě bylo Německo, kde vznikl podobný projekt na platformě krátkého výletního autobusu značky Mercedes.

Poslední dva roky si česká pobočka půjčovala autobus ze zahraničí, což bylo složité kvůli přejezdům i vytíženosti v jiných zemích.

„Protože Češi jsou festivalový a mejdanový národ, rozhodli jsme se pro stavbu vlastního autobusu, který nyní budeme využívat v naší vlastní, speciální formě,” říká Jan "Jedi“ Vondráček z Red Bull ČR.

U nás hudební autobus vznikl z legendární Karosy ŠL 11, která nejednu generaci odvezla na školu v přírodě a tábor. Jde o typ linkového autobusu, který vyráběl československý podnik Karosa v letech 1970 až 1981.

Kus určený pro přestavbu byl navržen v roce 1977 a po nasazení v běžném linkovém provozu se dostal do vlastnictví TJ Slavoj Chvaletice, odkud ho Red Bull koupil.

Písmeno „Š“ odkazuje na výrobce motoru, kterým byla Škoda, zatímco písmeno „L“ je odvozeno od slova linkový. Je to ikonický český autobus, který měla kdysi spousta kluků jako hračku na dálkové ovládání.

V zadní části autobusu vznikla speciální backstage pro kapelu, která tam má šatnu, může si tam odpočinout nebo si udělat večírek. Řidič Red Bull Tour Busu dokáže kamkoli odvézt až osm lidí. Uvnitř je i spaní pro tři osoby. Autobus je plně klimatizovaný a vevnitř má spoustu technických vychytávek.

O napájení se stará nezávislý, benzínový generátor, který táhne klimatizaci a osvětlení, díky kterému je autobus plně elektricky soběstačný. Z dalších zařízení nechybí vlastní sound systém, dvě televize, mikrovlnka, tři ledničky … Co víc si přát?

Autobus je motorově po kompletní generálce a uvnitř je všechno vyvařené, nalakované a opravené.

„V interiéru jsme se snažili zachovat původní prvky jako jsou nosiče na zavazadla, palubní desku, volant, automaticky otvíratelné dveře i takové detaily jako hliníkové lišty,“ vypočítává Jan Vondráček.

Během sezóny 2014 budou pro Red Bull Tour Bus klíčové tři projekty.

Budou to open air festivaly, kdy autobus navštíví tři velké Majálesy, festivaly Rock for People a Let it Roll, na Slovensku festivaly Pohoda a Grape Festival.

"Další projekt jsou naše vlastní turné. Na Slovensku bude Red Bull Tour Bus podporovat tři zastávky rappera Vece s živou kapelou, v Čechách pojede podobně na podzim na přelomu září a října turné Prago Union a PSH, a největší událostí bude šňůra s kapelou Lucie,” říká Jan Vondráček.

Třetím posláním Red Bull Tour Busu budou turné kapel, kdy ponese vlastní název a poslouží jako dopravní prostředek pro kapely na jejich podzimních turné.

Kapelám to ušetří náklady a zpříjemní cestování. Nemůže se stát, že skupina nestihne vystoupení kvůli nějaké technické závadě?

"Věříme práci, která na tom byla odvedená, ale přeci jen je to téměř čtyřicetiletý veterán, takže máme domluvenou asistenční službu pro případ, že by se Red Bull Tour Bus někde zapomněl,” poznamenal Honza Vondráček.

www.redbull.cz/tourbus
Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.