Bůhví, že přichází Hodina

  • Bůhví, že přichází Hodina Fotogalerie (1)
    • 22.02.2007
    • Tisk

    Pražská skupina Bůhví, v níž se sešli Ondřej Brzobohatý, Martin Hrubý, Karel Pičman, Ulf Gjerdingen a Miki Nop, dotočila pod producentským dohledem Yardy Helešice svou novou desku Hodina. Dvanáct písniček nového alba ve stylu popu s trochou funky pochází z autorské dílny Ondřeje Brzobohatého a Martina Hrubého, který je spolu s Vojtěchem Probstem i autorem textů.

    Sdílejte článek:

Nové album přichází
Album Hodina bude ohlášeno singlem, který rádia dostanou ještě v první polovině února 2007. Po letních prázdninách, v jejichž průběhu se Bůhví objeví na hudebních festivalech, kapela plánuje vlastní klubové turné. V současné době je v přípravě booklet desky, na němž se objeví fotografie předního českého fotografa Jiřího Turka. Práce na bookletu Bůhví je pro něj první velkou prací v Čechách po návratu ze čtyřletého pobytu v USA, zakončeného samostatnou výstavou na newyorské Broadwayi. Jiří Turek bude na obalu alba Hodina spolupracovat s grafikem Martinem Duškem.

„Spolupráce s Bůhví byla fantastická. Snažili jsme se dát jejich novým písničkám co nejlepší formu. Naštěstí jsme na většinu věcí měli absolutně stejný názor. Jsem upřímně moc rád, že jsem mohl s klukama pracovat,“ ohlíží se za dvěma měsíci strávenými ve studiích Svárov, ORM a ADK producent Yarda Helešic.

Heller stále za vznikem, nebo jen za názvem?
Vznik kapely není možné – jak se uvádí na poetickém úvodu webových stránek www.buhvi.cz – datovat přesně. Joseph Heller v roce 1984 dokončil svůj apokryfní román Bůh ví a gymnazista Vojtěch Probst o jedenáct let později pronesl směrem ke spolužákovi Martinu Hrubému větu „Hele, tak se jmenujte Bůh ví… Čets to?“ „No jo, ty vole, to je dobrý… Nečet.“ odpověděl jeho spolužák Martin Hrubý.

A tak začala první kapitola vzniku kapely, či spíše jejího názvu. Kapela tehdy vznikla v jiném složení než dnes: Jiří Bukovský (dnes Ing. Jiří Bukovský), Petr Skalský (dnes PhDr. et Mgr. Petr Skalský) a Jan Malý (dnes Jan Malý) tehdy jezdili po Čechách a bourali venkovské sály 30 let starými evergreeny, dovezenými z Anglie a Ameriky, občas prošpikované písní vlastní.

Propojeni s Klubem Prosek?
Od začátku února 1999 se datuje druhá fáze Bůhví, umístěná do pražského klubu Prosek, kdy se na pódiu objevil Žižkovan Pavel Trojan, Jiří Bukovský a Martin Hrubý, k nimž se o pár měsíců později přidal Miloš Korbel a kapela Bůhví konečně ukázala světu i své logo. To někteří bulvární pisálci popsali jako nejlepší a nejhezčí počiny formace . A to i přesto, že konečně začaly vznikat vlastní písničky! K těm existují dokonce i demo nahrávky, jako Vynášení zimy (velikonoce 2000 –11 písní), Chagallie(listopad 2000 –7 písní) a Slovo o pluku Igorově (květen 2001 –14 písní).

Dalším zlomovým momentem byl 13. březen 2002. Místo: opět Klub Prosek.
Tehdy se na pódiu objevil tehdy ještě mediálně neznámý, dnešní „idol náctiletých“, Ondřej Brzobohatý, a s ním latinskoamerický trumpetista Radim Knapp a Jaromír Telečský u bicích.
K nim se přidal bělehradský válečný zpravodaj Pavel Trojan a spolužák, který nečet´Hellera, Martin Hrubý, a začala úplně nová kapitola.

Akty cizích kultur
Na sklonku roku 2002 vychází devět písní na první desce, následuje první „turné“. Ukazuje se, že kapela uznává cizí kultury, zejména karibskou oblast. Světové inspirační turné je zkaleno na ostrově za kanálem La Mance, kde se od skupiny za nejasných okolností oddělí Radim Knapp, ale po návratu domů jim cesty naopak zkříží Karel Pičman. Místo je tedy opět zaplněno a do nahrávacího studia tak v říjnu 2003 doráží kapela v plném počtu.

Výsledkem jejího snažení je deska Akt, která byla pokřtěna v únoru 2004.

Deska je hodnocena jako plná uklidňující hudby… A ta kapelu, spolu s nosnými texty, charakterizuje dodnes. Ostatně, posuďte sami, album Hodinavychází u EMI ČR.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.