Na Hradě vystoupí fenomenální Jeff Beck a Keb´ Mo´

  • Na Hradě vystoupí fenomenální Jeff Beck a Keb´ Mo´ Fotogalerie (40)
    • 17.04.2014
    • Tisk

    Dva kytaristé, dva držitelé několika hudebních cen Grammy, dvě velké osobnosti světové hudby míří na Pražský hrad na samostatné koncerty.

    Sdílejte článek:

4. června v 8 hodin večer vystoupí na open air koncertě na Terase Jízdárny Pražského hradu Jeff Beck, držitel osmi cen Grammy a jeden z nejdůležitějších a nejvlivnějších sólových kytaristů historie.

24. července ve Španělském sále Pražského hradu zažije tuzemskou premiéru přední americký bluesový kytarista a zpěvák Keb´ Mo´, trojnásobný držitel Grammy.

Oproti prvnímu tuzemskému vystoupení před třemi lety, kdy propagoval zatím poslední studiové album Emotion & Commotion, přijede Jeff Beck s jinou, opět špičkovou, doprovodnou kapelou: baskytaristkou Rhondou Smith, houslistkou Lizzie Ball, bubeníkem Jonathanem Josephem a kytaristou Nicolasem Meierem.

Jeff Beck, který letos oslaví sedmdesátiny, nepřestává tvořit a navazovat zajímavé spolupráce.

Na podzim 2013 například absolvoval společné turné se členem Beach Boys Brianem Wilsonem a letos v létě vyrazí na společnou šňůru se ZZ Top.

V několika rozhovorech také naznačil, že právě připravuje další album, které nebude v “západním stylu” a ke kterému ho inspiruje spolupráce s jeho současnou kapelou.

Jeff Beck nepatří mezi typické kytarové legendy.

Jeho cílem vlastně je, abyste zapomněli, že při koncertu hraje na kytaru. Kritici i fanoušci oceňují jeho virtuozitou a mistrovské ovládání efektů, na druhé straně svobodu a spontaneitu, se kterou se pohybuje mezi žánry.

Beckův žánrový rozsah zahrnuje styly od blues rocku, hard rocku, heavy metalu, jazz fusion až po rock míchaný s elektronikou.

Například All Music GuideBeckovi napsal, že je „tak inovativní jako Jimmy Page, vkusný jako Eric Clapton a téměř tak vizionářský jako Jimi Hendrix.“

Jeho kariéra se vyznačuje neočekávanými zvraty a zákrutami, vždy ale míří jedním směrem – k novým výzvám.

Beck byl členem mnoha seskupení a projektů, ve všech vždy zanechal jeho inovativní styl nesmazatelnou stopu.

Ať už jako člen Yardbirds (po Eriku Claptonovi a před Jimmy Pagem), kteří v době jeho působení zažili nejúspěšnější a nejkreativnější období, nebo jako frontman The Jeff Beck Group.

Nahrával s mnoha hudebníky – například Mickem Jaggerem, Kate Bush, Stevie Wonderem, Janem Hammerem, ZZ TopBrianem Mayem.

Časopis Rolling Stone ho zařadil na 14. místo žebříčku nejlepších kytaristů historie.

Do Rock´n´rollové síně slávy byl Beck uveden dokonce dvakrát: jako člen legendárních Yardbirds (1992) a jako sólový hudebník (2009).

Keb´ Mo´ přiveze na Pražský hrad nové, v pořadí už dvanácté, album BLUESAmericana, které vychází 22. dubna k dvacátému výročí od eponymního debutu nazvaného Keb´ Mo´.

Na nové desce, která je velmi optimistická a radostná, Keb´ Mo´ využívá hodně akustické kytary, mandolinu, perkuse, klávesy a dechové nástroje, zůstává ale věrný bluesovým kořenům.

Nahrávka vznikala v Nashville a produkovali ji sám Keb´ Mo´ a Casey Wasner.

Keb´ Mo´ je považován za “současného velvyslance bluesové hudby”.

"Nikdy jsem si nepředsevzal, že budu bluesovým hudebníkem. Ale blues je velmi mocné a zprostředkovává to, co dělám. Blues ve mně vzbouzí pocit skutečnosti,” říká.

Jeho debutové album dosáhlo v prodeji na zlatou desku. Druhá deska, Just Like You, získala Grammy v kategorii „současné bluesové album“, což se mu pak podařilo ještě dvakrát – v roce 1999 se Slow Down a v roce 2005 s Keep It Simple.

Za dvě desetileté hudební kariéry si Keb´ Mo´ díky nahrávkám i koncertům získal pověst současného mistra amerického blues.

Jeho písně nahráli například B. B. King, Buddy Guy, Dixie Chicks, Joe Cocker nebo Robert Palmer.

Jeho styl hraní dokonce inspiroval legendárního výrobce kytar Gibson k výrobě speciální edice akustické kytary Keb’ Mo’ Signature Bluesmaster.

Spolupracoval s řadou dalších hudebníků jako Bonnie Raitt, Jackson Brown, Cassandra Wilson, Buddy Guy, Amy Grant, Solomon Burke nebo Little Milton.

Zajímavostí také je, že Keb´ Mo´ hraje titulní melodii ve známém sitcomu Mike a Molly a složil hudbu k seriálu Memphis Beat. Sám se také objevil v několika dokumentech a televizních seriálech.

Vstupenky na koncert Jeffa Becka jsou už v prodeji v Infocentru Pražského hradu a také v síti Ticketstream, lístky na koncert Keb´ Mo´a budou v prodeji během dvou týdnů.

www.kulturanahrade.cz


Podobní interpreti

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze