The Duke Ellington Orchestra v dubnu dvakrát v ČR

  • The Duke Ellington Orchestra v dubnu dvakrát v ČR Fotogalerie (9)
    • 19.03.2014
    • Tisk

    Duke Ellington v roce 1923 založil dnes proslulý orchestr, kterému vtisknul jedinečnou tvář. Letos na jaře si jeho vystoupení můžete užít v Brně, kde zahraje 27. dubna.

    Sdílejte článek:

Stane se teprve druhým koncertem od otevření nově vybudovaného a unikátního Sono Centrum Music Clubu.

Ten se pyšní neotřelým a moderním designem, nadstandardním komfortem i vybavením.

Den před tím, tedy 26. dubna, se koncert uskuteční v prostoru o poznání tradičnějším – ve Velkém sále pražského Paláce Lucerna.

Právě tam byl před dvěma lety koncert beznadějně vyprodaný.

I když by se dalo říct, že jde o jazzový orchestr, Duke Ellington tvořil prostě jen „americkou hudbu“, která byla nadžánrová.

Orchestru vtiskl jedinečný zvuk a dal příležitost mnoha skvělým hudebníkům, kteří často dali přednost před sólovou kariérou právě tomuto uskupení.

Některých členů souboru si dokonce tak vážil, že jim napsal skladby na míru a jiní zase naopak napsali skladby přímo pro orchestr.

Nebýt Duka Ellingtona, možná by dnešní jazz, pop a vlastně ani rock nebyly tím, čím jsou.

Orchestr působí na scéně už přes devadesát let a pod vedením prvního kapelníka posunul jazz ve 20. až 40. letech o několik úrovní výš – z putyk a klubů nevalné pověsti do koncertních síní po celém světě.

Během hudební kariéry získal Duke Ellington 12 cen Grammy, složil přes dva tisíce skladeb a v čele orchestru odehrál na dvacet tisíc koncertů po celém světě.

Orchestr vedl od roku 1923 až do jeho smrti v roce 1974, pak těleso převzal jeho syn Mercer a po jeho skonu umělecké dědictví i nadále střeží další členové rodiny.

Pod vedením pianisty Thomase Jamese dnes s vysokou profesionalitou, tvořivým respektem a svěžím espritem udržuje a rozvíjí kapelníkův odkaz.

„Jsme rádi, že můžeme opět zprostředkovat českým a moravským posluchačům jedinečně autentický poslech evergreenů z autorské dílny věhlasného jazzmana. Slyšet ´Caravan´, ´Take the A-Train´, ´It Don't Mean a Thing (If It Ain't Got That Swing)´ nebo ´Mood Indigo´ v jejich podání je neopakovatelný zážitek,“ říká Pavel Tesař z pořádající agentury Brnokoncert.

Pečlivou práci a vysokou hráčskou i uměleckou úroveň jako základní kánon v orchestru stanovil samotný Ellington.

Ten v letech 1923 až 1931 dotvářel celkovou tvář orchestru, aby se pak od 30. let Duke Ellington and his Orchestra stali ikonickým synonymem toho nejlepšího, co Amerika dala hudebnímu světu.

Vstupenky na koncert The Duke Ellington Orchestra, který proběhne 26. dubna ve Velkém sále pražské Lucerny a 27. dubna v brněnském Sono Music Clubu, jsou k dispozici exkluzivně v předprodejní síti Ticketpro.

Jejich cena začíná na částce 890 korun.

www.brnokoncert.cz

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.