Na Trutnoff Open Air festivalu vystouí Patti Smith

  • Na Trutnoff Open Air festivalu vystouí Patti Smith Fotogalerie (12)
    • 18.02.2014
    • Tisk

    Na mezifestivalovém setkání „Trutnoff in Archa“ s oslavou osmdesátých narozenin Johna Mayalla v Divadle Archa pořadatelé „Českého Woodstocku“ oznámili první z hlavních zahraničních jmen.

    Sdílejte článek:

K headlinerům tradičního festivalu letos bude patřit básnířka a charismatická punkerka Patti Smith s kapelou.

Nejstarší hudební přehlídka v zemi, která letos slaví neoficiálně třicetileté výročí, také změnila název.

Trutnoff Open Air Festival se bude konat od 14. do 17. srpna 2014.

Patti Smith přijede na první open air vystoupení v České republice.

Patti je přesně ta démonka a charismatická šamanka s indošskou krví, která do našeho festivalového kmene přesně sedí! Stejně jako Iggy Pop či indiánská čelenka na náčelníkovu hlavu. Když v 70. letech zavřeli Plastiky, kteří mají stejné undergroundové kořeny jako festival, Patti byla jednou z těch, kteří se jich z daleké Ameriky zastali a podpořili je,“ říká s radostí zakladatel festivalu Martin Věchet.

„Bylo to naše několikaleté přání, které nám vždy z nějakých důvodů proklouzlo mezi prsty. Nejblíže jsme byli vloni, ale to by Patti přijela bez kapely, jen v akustickém duu. Nechali jsme to tedy na další rok. Nyní přijíždí v plné síle s kapelou za zády. Jsme rádi, že se letos naše úsilí a čekání k třiceti letům festivalu naplnilo. Bude na správném místě a rádi punkerku v sukni na našem Pow-Wow uvítáme,“ dodává s úsměvem otec festivalu.

„Když jsem Patti poprvé v šestnácti letech slyšel od staršího kumpána z uhuhňaného pásku, který tomu dodával na tajemnosti, nechal mě hádat, kdo si myslím, že to zpívá. Bylo to tajemné, syrové a mystické. Uhrančivé. Něco, co jsem do té doby nikde neslyšel. Netipnul jsme správně – nevěřil jsem, že to zpívá žena,“ vzpomíná Martin Věchet alias Geronimo.

Patti Smith je legendární americká zpěvačka, hudebnice, textařka, ale také básnířka. Patří k hlavním představitelům amerického punku a nové vlny.

Její první album Horses vyšlo před téměř čtyřiceti lety a často se řadí k titulům, které změnily hudební svět.

„Nikdy nebyla pouze zpěvačkou, jakkoli vynikající, osobitou a zcela ojedinělou, zpěvačkou, která nejen že si své písně sama psala, ale také je naprosto jedinečně dokázala podat. Je výtečnou básnířkou, autorkou cenou National Book Award oceněných, i česky vydaných vzpomínek Just Kids. Patti je také významnou aktivistkou, tedy: angažovanou občankou. A to v době a situaci, kdy se většina rockových muzikantů omezuje na muziku a vlastní úspěch a o nějaké angažovanosti nechce ani slyšet,“ charakterizuje Patti Smith hudební publicista Josef Rauvolf.

Tato filantropka je českým a slovenským posluchačům známá i tím, že v její slavné kapele, s níž nahrála stěžejní desky, působil pražský rodák, emigrant Ivan Král.

Patti Smith přispěla k tomu, že vznikl punk jako výraz nespoutanosti i vzdoru. Štíhlá zpěvačka s protáhlou indiánskou tváří, která se ráda oblékala do mužských šatů, byla v sedmdesátých letech na vrcholu, dokonce si u nahrávacích společností vymohla naprostou uměleckou svobodu.

Hitparádové úspěchy čtyř legendárních alb ji posunuly z undergroundu do pozice mezinárodní hvězdy, na kterou chodily desetitisíce lidí.

V roce 1978 se dostala s písní „Because The Night“ na páté místo britské hitparády.

Pak se ale náhle stáhla do ústraní a věnovala se rodině.

Zpátky k hudbě a koncertům se vrátila až na začátku devadesátých let. Vydala další čtyři alba… To poslední, Banga, v roce 2013.

Český Woodstock se od začátku devadesátých let koná v podkrkonošském Trutnově a podle něj se i od roku 1990 jmenuje. Nově oficiálně používá název Trutnoff Open Air.

Další potvrzené kapely:

Plastic People of the Universe

Doctor Victor

Polemic

Visací zámek

Hentai Corporation

Imodium

Krucipusk

Mňága & Žďorp

Pavel Fajt

Please The Trees

Prague Conspiracy

Sto Zvířat

The Velvet Underground Revival

Garage & Tony Ducháček

The.Switch

Jiří Schmitzer

Oldřich Kaiser a Dáša Vokatá

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.