"Český Woodstock" letos slaví kulatiny a mění název

  • "Český Woodstock" letos slaví kulatiny a mění název Fotogalerie (4)
    • 07.02.2014
    • Tisk

    Tradiční akce, které bude letos neoficiálně třicet let, se přejmenovává na Trutnoff Open Air Festival …

    Sdílejte článek:

Tradiční akce, které bude letos neoficiálně třicet let, se přejmenovává na Trutnoff Open Air Festival. Legendární hudební přehlídka, známá pod přezdívkou „Český Woodstock“, se uskuteční od 14. do 17. srpna 2014.

První kapely, včetně té hlavní, pořadatelé oznámí na koncertu s oslavou narozenin Johna Mayalla 16. února v Divadle Archa.

„Ze všech stran slýcháme dotazy, jestli letos festival bude, kde a kdy… Až jako poslední je dotaz na kapely. Tímto odpovídáme,“ říká Eva Navrátilová, pořadatelka festivalu.

Trutnovský Woodstock je specifický i tím, že dopředu nezveřejňuje program s časovým harmonogramem účinkujících.

Hudební přehlídka se od počátku devadesátých let koná v podkrkonošském Trutnově a podle něj se i od roku 1990 jmenovala.

Změna v názvu vyjadřuje to, s čím se festival potýká několik posledních let.

„Před osmi lety jsme se totiž poprvé dozvěděli, že radnice pod vedením starosty a současného poslance za ODS Adamce vyčlenila změnou územního plánu pozemky, kde se festival čtyřiadvacet let pořádá, k zastavění. Bylo jasné, že to je začátek konce. Dnes už jsou pozemky zasíťované a rozprodané. Místa ubývá, louky zahlcuje asfalt a každým rokem je to komplikovanější. Tam, kde byla hlavní brána do festivalového kempu, dnes již stojí první stavba – překladiště balíků s garážemi. Paradoxně ji projektovala rodinná firma jednoho z radních,“ usmívají se hořce pořadatelé.

Ti si před sedmi lety našli nové místo, ale i to trutnovská radnice prodala k podnikatelským účelům. Na pozemcích měla vyrůst solární elektrárna, dodnes tam ale nic nestojí.

„I přesto letos bude oslava!,“ hlásí pořadatelé.

První neoficiální ročník festivalu se uskutečnil už v roce 1984 ve Starých Bukách, ale rozehnala ho Státní bezpečnost.

„Když tam tehdy přijel Václav Havel s paní Olgou a zaparkovali svůj nový Volkswagen vedle oprýskaných policejních škodovek, nenapadlo je nic rozumnějšího než všech sto padesát lidí, kteří tehdy na festival tří kapel přijeli z celé republiky, pozvat k sobě na Hrádeček. Večírek tam byl dlouho do rána, zatímco my skučeli v policejních celách jak smrdutí kojoti. Tehdy ve Starých Bukách vzniklo ono spiklenecké jádro, které přetrvává dodnes,“ říká k tomu zakladatel festivalu Martin Věchet.

První oficiální ročník Českého Woodstocku se měl uskutečnit následně za tři roky.

K soukromému pozemku Martina Věcheta ve Volanově u Trutnova se tehdy v roce 1987 sjelo okolo tisícovky návštěvníků, ale Státní bezpečnost celou vesnici obklíčila a pořadatele pozatýkala.

Tajní policisté nechali od domu odpojit proud a pozemky postříkali močůvkou. Návštěvníci byli rozehnáni. I tehdy pořadatelům pomohl Václav Havel, když u sebe na Hrádečku schoval aparaturu.

„Tam už se estébáci neodvážili. Bylo to tak konspirativní, že jsem se o tom dozvěděl až od samotného náčelníka po třinácti letech,“ uvádí k tomu s úsměvem zakladatel festivalu Martin Věchet alias Geronimo.

Pořadatele i festival podporoval Václav Havel i v pozdějších letech, když jeho návštěvníky například z hlavního pódia vyzval, aby si nekupovali sirky ani pomazánky v případně vzniklém supermarketu na Bojišti, nebo když vyjádřil obavy „aby festival nezničila městská zástavba stejně tak jako pražské jaro tanky varšavské smlouvy“.

Pořadatelé k letošním neoficiálním třiceti letům oznámí první kapely na koncertu Johna Mayalla, který se koná v neděli 16. února pod názvem Trutnoff in Archa v pražském Divadle Archa.

Koncert je oslavou Mayallových osmdesátin a pořadatelé budou chtít do divadelního prostoru přenést vyhlášenou spikleneckou a přátelskou atmosféru festivalu.

John Mayall vystoupil loni v létě na trutnovském Woodstocku, kde v předvečer festivalového koncertu slovo dalo slovo a pořadatelé se s kapelou v lokále domluvili, že Johnovi v Praze připraví narozeninový večírek.

„Je to vlastně samozřejmost a povinnost uspořádat takové narozeniny a koncert tomu, jenž inspiroval vznik festivalu, a nepřímo stál u jeho zrodu,“ vysvětluje zakladatel nejstarší open air hudební přehlídky.

www.festivaltrutnov.cz

 

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.