Na Jazzfestbrno míří čerstvý držitel Grammy i nové talenty

  • Na Jazzfestbrno míří čerstvý držitel Grammy i nové talenty Fotogalerie (4)
    • 04.02.2014
    • Tisk

    Třináctý ročník mezinárodního festivalu Jazzfestbrno láká na dvě desítky jazzových hvězd z domova, Evropy i USA.

    Sdílejte článek:

Kromě vystoupení tria pianisty Brada Mehldaua, vokalisty Gregoryho Portera a kultovního varhanního tria Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart se fanoušci jazzu a world music můžou těšit na brněnskou premiéru virtuosního libanonského trumpetisty Ibrahima Maaloufa, který vystupí 14. dubna v klubu Fléda.

Jazzfestbrno v posledních třech letech postupně expanduje do celého jara. Jeho třináctý ročník začíná už 6. března a končí 25. května.

Hostit jej budou komorní kluby, ale také Janáčkovo divadlo.

Závěrečný koncert Gregoryho Portera je už prakticky vyprodán a pořadatelé ho proto přesouvají do většího Bobycentra. Doposud zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Festival si dlouhodobě buduje renomé jak koncerty světových hvězd, tak odvážnou a objevnou dramaturgií.

„Vedle současných jazzových supe hvězd nabídneme i špičkové zahraniční hudebníky, kteří si popularitu v našich končinách teprve budují,“ vysvětluje umělecký ředitel Vilém Spilka z pořadatelské agentury 24–7 Promotions.

„U nás zatím nedoceněným fenoménem je jednoznačně trumpetista Ibrahim Maalouf, prostor dostanou i polský vibrafonista Bernard Maseli, izraelský kytarista Assaf Kehati nebo mezinárodní formace Fly Agaric. Nezapomeneme samozřejmě ani na domácí scénu, jež vyplňuje téměř polovinu programu.“

Tuzemskou jazzovou scénu bude reprezentovat nové trio Roberta Balzara, kapela saxofonisty Rostislava Fraše s hostujícím italským pianistou světové úrovně Antoniem Faraem i aktuální projekty Romana Pokorného a Víta Křišťana.

Příležitost dostane také experimentální scéna v čele s kapelami Limbo, Fly Agaric a E Converso.

Mainstreamový jazz evropské úrovně zahraje Miroslav Hloucal Quartet a fúzi folklóru s jazzem nabídne kapela Radovana Tarišky s hostujícím klavíristou Benito Gonzalezem z Venezuely.

Vstupenky na koncerty v cenách od 90 do 690 korun jsou k dispozici od 1. února v prodejní síti Ticketportal.

Kapela jednoho z headlinerů nadcházejícího ročníku brněnského JazzFestu, amerického pianisty a skladatele Brada Mehldaua, má jedinečný zvuk, jemuž se snaží přiblížit celá řada jazzmanů všech generací.

Mehldau, který se vypracoval jako nejvlivnější světový jazzový umělec, patří do nejvyšší ligy jazzových a crossoverových hudebníků a jeho umělecký vývoj inspiruje početné pokračovatele po celém světě.

Jazzoví fandové mají příležitost zažít koncert sestavy, kde na kontrabas exceluje Larry Grenadier a na bicí Jeff Ballard.

Mehldau v současnosti dělí uměleckou pozornost mezi celou řadu hudebních projektů na pomezí žánrů a jeho parádní disciplínu, tedy hru v triu, si hýčká pouze pro výjimečné příležitosti.

Rozruch, který Gregory Porter způsobil raketovým startem po vydání druhého alba, zdaleka nekončí!

Jeho novinka Liquid Spirit získala před pár dny Grammy za nejlepší vokální jazzové album.

Do Brna přijede sympaťák Porter už jako etablovaná hvězda na pomezí jazzu, soulu a r´n´b právě s čerstvým třetím albem natočeným pro významné vydavatelství Blue Note.

„Gospel, soul a jazz se na albu Liquid Spirit pojí v dokonalé symbióze,“ charakterizuje album hudební publicista Petr Vidomus. „A sám zpěvák pravděpodobně necítí nijakou potřebu definovat či klasifikovat svoji tvorbu – zcela přirozeně a s respektem k výchozím kořenům proplouvá mezi styly. Sázka na originalitu se v jeho případě mnohokrát vyplatila.“

Ibrahim Maalouf je pro české hudební fanoušky zatím skrytým pokladem, ač už na zdejší pódia v minulosti sporadicky zavítal.

Pochází z libanonského Bejrútu, ale mimořádné popularitě se těší hlavně ve druhém domově, Francii, kde v rámci intenzivních turné obráží nejprestižnější destinace včetně legendární pařížské Olympie.

Maalouf je dnes skutečnou hudební osobností a nenechává se žánrově omezit. Svoje hudební vzory a inspirace, ke kterým řadí Milese Davise, Dizzyho Gillespieho, Mahlera, Bacha, Mozarta, hip hop, francouzské šlágry, elektroniku a pop music, dodnes podvědomě promítá do vlastního stylu.

Navíc pracuje ještě s prvky arabskými, jazzrockovými i funkovými. S publikem to umí jako málokdo, ve Francii vyprodává obří koncertní sály a jinde ve světě cestuje po prestižních festivalech.

Natáčel a koncertoval s Elvisem Costellem, Stingem, Erikem Truffazem a dalšími, ale nejdůležitější věcí pro něj zůstává vlastní tvorba.

Tu zachycují mimořádně úspěšná alba Diasporas (2007), Diachronism (2009), Diagnostic (2012) a Illusions (2013).

S repertoárem z posledně jmenovaného alba Maalouf dorazí 14. dubna i do Brna.

www.jazzfestbrno­.cz


Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.