V půlce května bude Lucerna patřit Manic Street Preachers

  • V půlce května bude Lucerna patřit Manic Street Preachers Fotogalerie (14)
    • 29.01.2014
    • Tisk

    Po dvou letech se do České republiky vrátí Manic Street Preachers. Ve velkém sále pražské Lucerny …

    Sdílejte článek:

Po dvou letech se do České republiky vrátí Manic Street Preachers. Ve velkém sále pražské Lucerny vystoupí 14. května 2014.

Kromě materiálu z poslední úspěšné nahrávky Rewind The Film představí také zásadní skladby dlouholeté kariéry.

Od roku 1991, kdy se Manic Street Preachers představili světu skladbou „Motown Junk“, dokázala tato jedinečná kapela posunout hranice vyjadřování pocitů, nálad, úzkostí a nekonformních názorů tak jako žádná jiná skupina 90. let.

Manic Street Preachers debutovali v srpnu 1989, kdy si vlastním nákladem vydali singlovou nahrávku „Suicide Alley“.

Už tato první skladba dokázala, že jde o skupinu výjimečného tvůrčího potenciálu a obdivuhodné síly a originality. Původně zdánlivá nevýhoda jejich rodiště se nakonec projevila jako přednost – Manic Street Preachers, vzdáleni centrům hudebního průmyslu, jakými jsou v Británii Londýn nebo Manchester, se postupně dobrali osobitého stylu, podřízeného pouze vlastním názorům a vkusu.

V roce 1992 jim vyšlo debutové album Generation Terrorists, které obsahovalo dodnes nezapomenutelné hity „Motorcycle Emptiness“, „You Love Us“ nebo „Little Baby Nothing“, ve které kapelu doprovodila slavná americká herečka a zpěvačka Traci Lords.

Album se umístilo ve většině výročních anket mezi nejlepšími deskami roku a kapela na sebe upoutala celosvětovou pozornost.

Na úspěchy tohoto titulu navázala o rok později deskou Gold Against The Soul, která přinesla o trochu více melancholie a skladby jako „From Despaire To Where“, „Roses In the Hospital“ nebo „La Tristesse Durera“.

Rok 1994 se nesl ve znamení asi nejtvrdší nahrávky v diskografii kapely, a sice titulu The Holy Bible.

Ten se ale nesetkal s takovým komerčním úspěchem jako předešlé nahrávky. Po vydání navíc kapelu opustil hlavní textař a kytarista Richey James Edwards, který zmizel za dodnes nevyjasněných okolností 1. února 1995.

V listopadu 2008, třináct let po jeho zmizení, byl oficiálně prohlášen za mrtvého.

Manic Street Preachers se rozhodli pokračovat v činnosti jako trio.

Mezníkem jejich kariéry se stalo čtvrté album Everything Must Go, které obsahuje Richeyho texty a kapele vyneslo první dvě prestižní ceny Brit Awards v kategoriích Nejlepší britská kapela a Nejlepší album roku.

Pátý titul This Is My Truth Tell Me Yours vyšel v roce 1998, kritika ho ohodnotila velmi kladně a skladby „The Everlasting“, „If You Tolerate This Your Children Will Be Next“ nebo „Tsunami“ si velmi dobře vedly i v nejrůznějších hitparádových žebříčcích.

Na jaro 2001 připravili Manic Street Preachers album Know Your Enemy a už samotný název dával najevo, že ze svých postojů kapela v ničem neslevila. Přestože vyhroceně levicové postoje mnohým novinářům vadily a album se tak dočkalo i nelichotivých kritik, jejich fanoušci je podrželi a album bylo komerčně úspěšné.

Jedna z nejoriginál­nějších kapel britských ostrovů posledních let se po víc než tříleté odmlce vrátila s titulem Lifeblood, které nahrála v New Yorku.

Send Away the Tigers jejího osmého dlouhohrajícího počinu z roku 2007, kterému se dostalo od kritiky daleko lepších recenzí než v případě obou předešlých alb.

Následně se kapela rozhodla opět sáhnout po textech Richeyho Edwardse, kterými opatřila skladby na desce Journal for Plague Lovers z roku 2009.

Deska byla ohodnocena jako jedna z nejlepších vydaných v tomto roce a patří k vrcholům v tvorbě velšského tria.

Vysokou úroveň si Manic Street Preachers udrželi i na albu Postcards from a Young Man z roku 2010. Skladby jako „(It‘s Not War) Just the End of Love“ nebo „Postacrds From A Young Man“ můžeme stále slýchat v rádiích po celém světě.

Rok 2011 se nesl ve znamení 20. výročí vydání prvního singlu a Manics fanouškům nadělili kompletní kolekci jejich singlů National Treasures – The Complete Singles. Album obsahuje 38 chronologicky poskládaných skladeb včetně novinky „This Is The Day“.

16. září roku 2013 vydali Manic Street Preachers jedenácté studiové album, které nazvali Rewind The Film.

Natáčelo se v jejich vlastním studiu v Cardiffu a s největší pravděpodobností jde o nejklidnější počin v diskografii velšské trojice. Podle slov jednotlivých umělců podobu desky ovlivnil nejenom jejich věk a přirovnávají ji ke staršímu titulu This Is My Truth Tell Me Yours.

Loni ale kapela natočila ještě jednu desku. Pro nahrávání si vy vybrala studio Hansa v Berlíně a titul Futurology by měl světlo světa spatřit v první polovině tohoto roku.

Z velmi bohaté diskografie obsahující nespočet hitů bude kapela vybírat na nadcházejícím turné, které zahrnuje i Českou republiku, kde se Manic Street Preachers 14. května představí počtvrté.

Vstupenky za 990 korun bude možné pořídit od dnešního dne v síti Ticketpro.

www.livenation.cz
 

 

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze