Simple Minds se vrátí do Prahy ve skvělé formě

  • Simple Minds se vrátí do Prahy ve skvělé formě Fotogalerie (7)
    • 07.01.2014
    • Tisk

    Skotská new wave formace, která se na hudební scéně pohybuje přes pětatřicet let, zahraje v Incheba …

    Sdílejte článek:

Skotská new wave formace, která se na hudební scéně pohybuje přes pětatřicet let, zahraje v Incheba Aréně na pražském Výstavišti 28. února 2014.

Simple Minds původně začínali jako punková kapela Johnny & the Self Abusers, která poprvé vystoupila v baru v Glasgow na velikonoční pondělí roku 1977.

„Na pódiu to bylo úplné peklo,“ vzpomínají.

„Nikdo z nás neuměl ani notu a dělali jsme pořádnej rambajz. Přitom jsme si mysleli, že jsme určitě nejlepší. Trvalo nám šest měsíců, než jsme to začali brát vážně.“

Kapela se vyvíjela směrem, který udávaly jejich dva největší vzory David Bowie a Lou Reed.

Debutové album z roku 1979 Life in a Day znělo jako jejich kopie.

„I pro nás bylo tohle album zklamáním,“ připouští frontman James „Jim“ Kerr.

Ve stejný rok vydali druhé album Real to Real Cacophony, které představilo úplně jiné Simple Minds. Byli zlověstnější, evropštější a zvukově silnější.

Zlepšovali se s každým novým albem a vrcholu dosáhli v roce 1982 deskou New Gold Dream (81–82–83–84), která se dostala do Top 3 britské hitparády. Simple Minds dobyli Británii i zbytek Evropy.

Ve snaze proniknout na americký trh si v roce 1983 přizvali producenta Steve Lillywhitea k práci albu Sparkle in the Rain, ale k úspěchu v USA jim paradoxně pomohl singl, který měl fanouškům zkrátit čekání na novou desku „Don’t You (Forget About Me)“, titulní píseň filmu Johna Hughese The Breakfast Club.

Doslova jim ji vnutil jejich velký obdivovatel, producent a skladatel Keith Forsey, a Simple Minds vyletěli na vrchol americké hitparády.

V roce 1985 vydali Once Upon a Time, album, které jejich pozici v hitparádách udrželo. První singl „Alive and Kicking“ byl v Billboard Hot 100 druhý.

Koncem osmdesátých let hráli Simple Minds stejnou ligu jako U2. Obě kapely vyprodávaly arény, jejich písně byly jako hymny a obě měly v čele zpěváky s velkým charismatem a mesiášským komplexem.

V příštím desetiletí U2 zcela přehodnotili přístup ke skládání, ale Simple Minds zůstávali stejní. Najednou nebyli tak důležití, i když hudba byla stále dobrá.

Jim Kerr říká: „K U2 mám velký respekt, protože naživo jsou nejlepší kapela na světě. Přečtěte si ale knihu o The Unforgettable Fire, která nedávno vyšla, když spolupracovali s Brianem Enem a Danielem Lanoisem poprvé, oba vzpomínají, jak k nim U2 přišli, pustili jim New Gold Dream a řekli: ´Takový to chceme mít…´ To mluví samo za sebe.“

Na aktuální turné k pětatřiceti letům Simple Minds jsou skvělé ohlasy a Praha se tak má na co těšit.

Kerr pokračuje: „Máme připravené dvojí koncerty. Nemáme předkapelu a budeme hrát písničky ze všech desek. Z Empires and Dance třeba ´This Fear of Gods´ nebo ´Premonition´, a to bych nenazval hity. Ale dobrá show Simple Minds je taková, kde lidi uslyší písničky, na které se těší. Skalní příznivci zas budou nadšení z věcí, které nečekali. Chceme, aby lidé viděli ten obrovský kus cesty, který jsme urazili a zároveň viděli, že je tam něco navíc. Základ toho, co jako Simple Minds děláme, se ani trochu nezměnil. Hledáme melodii, text a emoce. Nahrajeme to, snažíme se to udělat co nejlíp a dát lidem co nejvíc. Aby přišli, slyšeli nás a zažili to. Takhle to děláme odjakživa a díky bohu za to, protože to je aspoň jedna věc, která nám dává v tomhle světě smysl.“

Simple Minds se do Prahy vrátí už příští měsíc. 28. února 2014 vystoupí v pražské Incheba Aréně.

Vstupenky na koncert jsou k dispozici v sítích Eventim, Ticketpro, a Ticketportal za 900 korun plus poplatky.

www.simpleminds.com
 

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze