Colours 2014 posilují MGMT a Les Tambours du Bronx

Festival Colours of Ostrava, který proběhne od 17. do 20. července 2014 v ostravských industriálních Dolních Vítkovicích, hlásí po Robertu Plantovi další dvě velké programové posily.

A to americkou psychedelickou kapelu MGMT a sedmnáctičlennou bubenickou formaci Les Tambours du Bronx z Francie.

„Obě kapely, i když jsou každá z jiného žánru, dávají obrovský důraz na vizuální složku koncertu, jejich vstoupení budou pro diváky velký zážitek,“ láká ředitelka festivalu Zlata Holušová.

MGMT si získali obrovskou popularitu už díky prvnímu albu Oracular Spectacular a chytlavým hitům jako „Electric Feel“ a „Kids“.

Zároveň si vysloužili pozornost odborné kritiky a postupně získali několik nominací na ceny Grammy.

Psychedelickým halucinogenním rockem a popem okouzlili řadu kapel a hudebníků, se kterými si také společně zahráli. Patří k nim Beck, Paul McCartney, Flaming Lips, Yeasayer, Radiohead, Florence And The Machine nebo Tame Impala.

Andrew VanWyngarden a Ben Goldwasser formaci založili (tehdy ještě jako The Management) v roce 2001 na Wesleyan University, umělecké škole v Middletownu spojené s významnou sekcí experimentální hudby a jménem Johna Cage nebo avantgardního jazzmana Anthony Braxtona, jehož kursy Andrew absolvoval.

Existence stejně pojmenované skupiny ale dvojici studentů zanedlouho přinutila ke zkratce MGMT.

Po vydání alba Oracular Spectacular v roce 2007 se přibráním dalších muzikantů z dua rozrostli na regulérní koncertní kapelu schopnou zmagnetizovat sta tisícové stadiony.

O tři roky později MGMT přišli s eklektickým albem Congratulations v produkci Petea Kembera (Spacemen 3).

„Nesnažíme se o hudbu, kterou každý napoprvé pochopí,“ tvrdili tehdy AndrewBenem, a že nemluvili do větru, potvrdili novým, letos vydaným, albem lakonicky pojmenovaným MGMT.

MGMT neodmyslitelně patří také fascinující, až mystický výtvarný design, originální videoklipy a koncertní projekce, na kterých s nimi spolupracovali Anthony Ausgang, Sam Fleischner nebo Megha Barnabas.

Druhým přírůstkem do programu Colours jsou francouzští bubeníci na plechové sudy Les Tambours du Bronx pocházející z průmyslové čtvrti francouzského města Nevers přezdívané Bronx.

„Těšte se na rytmicky a vizuálně strhující industriální obřad zesílený elektronikou, hip hopem, metalem a tribálním sborovým řevem, vrcholící zničením nástrojů a totálním vysílením bubenické eskadry do půl těla svlečených chlapů,“ líčí Zlata Holušová.

Členové začali hrát násadami od krumpáčů na obrovské sudy v podstatě z dlouhé chvíle, ale brzy nastoupili dráhu dnes světoznámé bubenické party, postupně doprovázející Roberta Planta a Jimmyho Page, Sepulturu, Jaze Colemana nebo Korn.

Nejprve zhypnotizovali davy doma, pak v režii slavného Jean Paula GoudehoJohnny Hallydayem v Paříži pod Eiffelovou věží.

Nakonec po celé Evropě, v Číně, Brazílii a Spojených státech.

Nepovažují se za hudebníky a jejich pódiová divočina, zdramatizovaná filmovými dotáčkami a světelnou show, připomíná spoustu věcí, jenom ne koncert bubeníků.

Ostatně první, co udělají, když vyfasují nové sudy, je, že je podle momentálních nálad originálně posprejují.

A po dvou vystoupeních – na každé vyjde jedna strana – rozsekané jako vzácné suvenýry rozdávají návštěvníkům. Dosavadní spotřeba: dvacet tisíc kusů.

První potvrzenou hvězdou Colours of Ostrava 2014 je zpěvák Led Zeppelin Robert Plant s kapelou Sensational Space Shifters, dalšími vystupujícími pak americká zpěvačka, básnířka a šampionka slam poetry nigerijského původu Iyeoka, tajemná psychedelická formace Goat ze švédské vesnice Korpolombolo a americký písničkář s pohnutým osudem John Grant.

www.colours.cz
 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze