Jazz na Hradě - tentokrát Printup & Viklický trio

  • Jazz na Hradě - tentokrát Printup & Viklický trio Fotogalerie (1)
    • 19.02.2007
    • Tisk

    V pondělí 26. února se bude konat další z cyklu koncertů Jazz na hradě. Představení začne od 20 hodin ve Španělském sále a tentokrát nás přijedou ohromit jazzoví mistři Marcus Printup, hrající na trubku a Emil Viklický trio, tedy známý český jazzman – klavírista Emil Viklický a jeho kolegové František Uhlíř s kontra basem a Laco Trophrající na bicí.

    Sdílejte článek:

Marcus Printup oslovil české publiku již v roce 1995, kdy se objevil v Lucerně vedle velké hvězdy Wyntona Marsalise. Tento čtyřicetiletý Jazzman pocházející z amerického státu Georgia, začal hrát již za velmi mladých let. Jeho talent se však výrazně projevil až v Atlantském universitním jazzovém orchestru, ve kterém vynikl nad všechny své spoluhráče. Na universitě v Jacksonvile na severní Floridě, na kterou posléze přestoupil, rozvinul Printup své schopnosti natolik, že vyhrál mnoho soutěží. Mezi ně patřily napříkladNational Collegiate Jazz Competition nebo Thelonious Monk International Trumpet Competition 1991.

Díky těmto úspěchům si Printup získal respekt pianisty Marcuse Robertse, který si všiml jeho potenciálu a nabídl mu spolupráci, jež později Printupovi umožnila setkat se s hvězdami jako Carl Allen, Betty Carter, Bob Belden nebo hudební ředitel programu Jazz at Lincoln Center, zmíněný Wynton Marsalis. (dole s Emilem Viklickým)

Trumpetista ovlivňovaný svými idoly Theloniem Monkem, Cliffordem Brownem nebo Leeem Morganem dlouho spolupracoval právě s Wyntonem Marsalisem, ale hostoval také mimo jiné například na koncertechCyruse Chestnutaa Madeleine Peyroux.

Ctíc svůj nejoblíbenější žánr – hard bop, nahrál Printup v roce 1994 svůj první debut Song For The Beautiful Woman. Ve stejném duchu a hudebním začlenění vydal o dva roky později svou druhou desku Unveiled. Následovala další alba – Noctural Traces (1998) a The New Boogaloo (2002). Loni pak vydal své prozatím poslední album Peace in the Abstract. To byl také poslední chybějící kousek do skládačky, přestavující jeho úspěch a Marcus Printup si konečně vydobyl místo mezi absolutní jazzovou špičkou.

Další součást seskupení Marcus Printup & Emil Viklický Trio, je trojice českých muzikantů, patřící mezi uznávanou elitu české jazzové scény. Emil Viklický, František Uhlíř a Laco Trop svou tvorbou dokazují, jak důležité je u jazzu pospojovat schopnosti a nadání s ohromným zápalem a nadšením. To také oceňují nejen fanoušci tohoto tria, ale také věhlasní zahraniční kolegové.

Vystoupení tří sehraných českých jazzmanů schopně sekundujících zahraniční hvězdě Marcuse Printupa bude jistě skvělá příležitost nejen právě pro Emila Viklického a jeho kolegy, ale také jistě ztělesní výjimečného zážitku pro všechny fanoušky jazzu.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.