Poslechněte "B’Artagnana" od Dana Barty & Illustratosphere

  • Poslechněte "B’Artagnana" od Dana Barty & Illustratosphere Fotogalerie (1)
    • 06.12.2013
    • Tisk

    Dalo se očekávat, že vydání nového alba Dana Bárty a Illustratosphere s názvem Maratonika po …

    Sdílejte článek:

Dalo se očekávat, že vydání nového alba Dana Bárty a Illustratosphere s názvem Maratonika po pětileté pauze rozčeří stojaté vody české hudební scény.

Deska, která je typicky „bártovsky nemainstreamová“, se už čtvrtý týden ambiciózně drží v TOP 10 nejprodáva­nějších českých alb, zatímco zpěvák s kapelou má před sebou cílovou rovinku maratonu po koncertních sálech téměř čtyřiceti českých a slovenských měst.

Teď z CD představuje pilotní singl „B’Artagnan“, který vznikal v několika etapách skoro půl roku.

Skladba, která nejen názvem odkazuje na mušketýrský smysl pro čest a spravedlnost, je podle Dana Bárty jakousi vztahovou promluvou.

„Někdy se to mušketýrství trochu vymkne kontrole, člověk má tendenci být přespravedlivělý a brát se zbytečně vážně. Pak je samozřejmě poněkud směšný, ví to, ale neumí s tím v danou chvíli nic udělat. A ´B’Artagnan´ je takovou omluvou, prosbou o nadhled a pochopení ve smyslu – vždyť mě znáš, vydrž to se mnou, časem se zase srovnám. Ponivač čas je spravedlivější než sebespravedlivější mušketýr,“ nechává Bárta nahlédnout pod pokličku poetiky skladby.

Hudba a text jako by u ní stály v rozporu, slova jako „samota“ a „osamělost“ takřka popírá veselá latino melodie plná života.

Podle zpěváka jde o sebeironický záměr, který má naznačit, že se nám, viděno z nadhledu a odstupu, v životě neděje nic zlého.

„I když to třeba v danou chvíli vůbec tak nevypadá, i každý trapný okamžik má svůj výchovný potenciál,“ vysvětluje Bárta.

Singl „B’Artagnan“ vznikal po částech a v několika fázích.

„Nejdřív jsem měl slova k refrénu a melodii ke sloce, melodii refrénu jsem vymyslel později v autě cestou na koncert, slova ke sloce ještě později, hm, doma. Když mi muzika i text jakžtakž držely pohromadě, představil jsem ji. Kluci moudře a shovívavě pokývali svými nástroji, pak skladbu ve zkušebně rozložili na prvočinitele, vyfoukali, očistili, vyměnili vadné díly, přibrousili, vyndali zbytečné součástky a pak jsme ji zase společně složili, volněji a funkčněji. A pak jsme tomu ještě trochu pomohli při mixu. Dohromady tak půl roku práce,“ popisuje Dan Bárta, jak se skladba rodila.

Celé album Maratonika je výjimečné tím, že na něm Bárta, známý mimořádným jazykovým talentem a uměním hry se slovy, nefiguruje jako výhradní textař.

Přizval Alžbětu Plívovou, která mu pomohla s anglickými texty.

Že nešlo o počin z úbytku inspirace, dokazuje nová kniha Žvaniti fér, která je jakousi „sebranou korespondencí“ Dana Bárty s novinářem Petrem Skočdopolem.

Jejich „rozhovor“ plný slovních hříček, drobných doznání i jiných výlevů právě vychází v nakladatelství Druhé město.

Desku Maratonika natočil Dan Bárta s pozměněným, staronovým složením skupiny Illustratosphere.

V sestavě ho doprovází Filip Jelínek (klávesy, trombón, perkuse), Robert Balzar (kontrabas, basa), Miroslav Chyška (kytara) a Jiří Slavíček (bicí).

Album vyšlo 1. listopadu 2013 u Taita Records a je v distribuci Supraphonu.

Turné po českých a slovenských městech končí 16. prosince 2013 koncertem v Hlinsku.

www.maratonika.cz
 

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.