Cirk La Putyka nabízí album s hudbou k představení Risk

  • Cirk La Putyka nabízí album s hudbou k představení Risk Fotogalerie (5)
    • 21.11.2013
    • Tisk

    Přední český soubor nového cirkusu Cirk La Putyka vydal v úterý 19. listopadu album s hudbou k …

    Sdílejte článek:

Přední český soubor nového cirkusu Cirk La Putyka vydal v úterý 19. listopadu album s hudbou k představení Risk, které mělo premiéru letos v lednu.

Hodinová nahrávka obsahuje dvacet skladeb, které sice vycházejí z živého doprovodu, ale rozvíjejí ho tak, aby album fungovalo samostatně.

Autorsky i hudebně se na něm podílejí Jan Balcar (kytary, bicí nástroje, sound design), Andrej Rády (zpěv) a Jan Kletenský (klávesy, melodica).

Na nahrávce zní i mluvené slovo Jiřího Kohouta a dalších herců z představení.

Desku po úterním přestavení Risk v pražské La Fabrice pokřtili zpěvák Matěj Ruppert a freestyle motokrosař Petr Kuchař.

Autorem malby na obalu je Musa, o grafický design se postaral Vosa.

Album stojí 300 korun a pořídit si ho můžete na představeních Cirku La PutykaLa Fabrica nebo na adrese info@laputyka.cz.

„Oproti samotnému představení najdete na albu bohatší aranže a písničkovější formy skladeb, zároveň jsme se snažili, aby deska respektovala živelnost a poetiku živého uvedení. Můžete se zároveň těšit na pestrou a žánrově nesvázanou hudbu,“ uvádí Jan Balcar, který na nahrávce pracoval přes čtyři měsíce.

„U většiny našich projektů je živá hudba nedílnou součástí zážitku diváků. Risk je představení nejdelší a hudebně nejnáročnější, já sám jsem po hudebnících vyžadoval různé přístupy, pestrost, jistou multifunkčnost, což autoři splnili na více než sto procent. Deska je důkazem, že hudba z Risku obstojí i samostatně,“ doplňuje principál souboru Rosťa Novák.

Na to, jak skládat hudbu pro představení souboru Cirk La Putyka, podle Jana Balcara neexistuje jednotný recept: „Některé věci vznikly prakticky lusknutím prstů při improvizaci s kapelou během zkoušky, jinde je bylo vyloženě třeba ´vysedět´.“

Podobně jako Rosťa Novák, pro kterého je nový cirkus nejsvobodnější z divadelních forem, i Janu Balcarovi tento žánr poskytuje volnost v hraní, hledání a kombinování stylů.

„Samozřejmě vždy se musíme snažit o funkčnost zapojení hudby do akce na jevišti, aby vznikl jeden celek,“ dodává Balcar.

Živé provedení hudby všemu dodává další rozměr. „Interakce s herci, akrobaty, světly je pro mě něco fascinujícího. Při každém představení vzniká do jisté míry něco unikátního,“ uzavírá Balcar.

Představení Risk vzniklo v rámci projektu Lacrimae, dlouhodobé spolupráce se soubory Cirkus Cirkör ze Švédska, Cahin Caha z Francie a festivalem Letní Letná.

Režisér Rosťa Novák v něm poprvé angažoval také zahraniční akrobaty a opět vytvořil fascinující představení, které propojilo cirkusové disciplíny (žonglování, cyr wheel, trampolínu), živou hudbu i projekce.

Tentokrát na téma risku, závislosti na něm nebo strachu z něj.

Představení Risk bude znovu uvedeno v lednu 2014.

Cirk La Putyka teď připravuje také nová představení – Playground v režii Jiřího Havelky (první a druhé uvedení 3. a 4. prosince, La Fabrika) a Airground v režii a choreografii Toma Rychetského (druhé uvedení 8. prosince, La Fabrika).

Tyto inscenace budou mít premiéru v roce 2014.

www.laputyka.cz
 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.