Po 44 letech znovu vyjde Bible fanoušků The Beatles

  • Po 44 letech znovu vyjde Bible fanoušků The Beatles Fotogalerie (4)
    • 08.11.2013
    • Tisk

    Jen málo publikací aspiruje na titul „bible čtenářů“. Kniha „The Beatles v písních a obrazech“, kterou ve druhé půli šedesátých let sestavil renomovaný britský výtvarník Alan Aldridge, si ale tento přídomek zaslouží.

    Sdílejte článek:

Její český překlad a v několika případech také originál dávaly čtenářům v tehdejším Československu radost a naději v těžkých dobách. Každý zachovaný výtisk se stával cennou relikvií ohmatanou stovkami prstů.

Originální titul vyšel ve dvou dílech v letech 1969 a 1971, česky vydal první díl v roce 1969 pražský Panton. K tuzemským čtenářům se teď, po 44 letech, dostává publikace znovu – ovšem v revidované, a hlavně kompletní podobě.

Kniha The Beatles v písních a obrazech je svého druhu jedinečným dílem.

Obsahuje výběr těch nejlepších textů The Beatles jako „Can’t Buy Me Love“, „A Hard Day’s Night“, „Rocky Raccoon“, „Revolver“ nebo „Yellow Submarine“.

Ty ale navíc prokládají vtipné komentáře Johna, Paula, George a Ringa.

Ilustrují je a často interpretačně rozvádějí pečlivě vybrané kresby, grafická díla a fotografie předních umělců té doby.

Výpravná kniha věrně odráží surrealistický a psychedelický svět, ve kterém The Beatles žili a tvořili. A zároveň dokládá nesmírný vliv „brouků “ na životní styl jejich generace.

Vedle editora Alana Aldridge se na knižní podobě podíleli renomovaní tvůrci jako Clive Arrowsmith, David Bailey, Mel Calman, David Hockney, Ronald Searle, Peter Max, Ralph Steadman a mnoho dalších.

O získání práv a vydání knihy usilovalo nakladatelství Svojtka & Co. víc než dvacet let.

Situace se zkomplikovala tím, že kromě autorských práv ke knižnímu vydání a ilustracím bylo potřeba dojednat ještě autorská práva k písním, a to souběžně.

„Ke knize mám osobní vztah z několika důvodů. Jsem velikým obdivovatelem a fanouškem skupiny The Beatles. Dodnes vlastním původní české vydání prvního dílu knihy, kterou vydal Panton Praha, a je to jedna z mých nejoblíbenějších knih. I proto jsme přípravě publikace věnovali maximální péči. Věřím, že čtenářům uděláme stejnou radost jako sami sobě, “ říká nakladatel Václav Svojtka.

První české vydání ikonické publikace The Beatles v písních a obrazech se na prahu normalizace stalo na dlouhou dobu posledním paprskem svobody a radosti.

Britská a americká hudba v čele s kapelami The Beatles a The Rolling Stones tehdy představovala závan tak trochu jiného, svobodného světa.

Nekvalitní magnetofonové nahrávky a občas i dražší LP desky se leckdy sehnat daly, ale s tiskem, fotografiemi a obrazovým materiálem nebo texty interpretů to bylo podstatně horší.

I proto se kniha The Beatles v písních a obrazech stala vzácným grálem nespoutané radosti, prohlíženým tajně o přestávkách ve vyučování a na víkendových mejdanech.

Zároveň s tím plnila i unikátní funkci uměleckého kreativního nástroje, informačního a inspiračního zdroje. V některých výtiscích byly tužkou zaznamenávány více či méně pracně odposlouchané akordové značky, v jiných fanoušci vytrhali celé stránky.

Stránky žádné jiné knihy nebyly tolikrát ručně kopírovány a variovány v době, kdy byla kopírka v Čechách hudbou daleké budoucnosti.

www.svojtka.cz
 

 

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.