Colours of Ostrava oznamují první potvrzenou hvězdu

  • Colours of Ostrava oznamují první potvrzenou hvězdu Fotogalerie (8)
    • 24.10.2013
    • Tisk

    Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, jehož další ročník proběhne od 17. do 20. července …

    Sdílejte článek:

Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, jehož další ročník proběhne od 17. do 20. července 2014 v industri­álním prostředí ostravských Dolních Vítkovic, oznamuje prvního vystupujícího.

Je jím americký písničkář John Grant.

„Jeho zasněná hudba na pomezí folku, elektro i softrocku proplétající se s melodramatickým barytonem získala velký ohlas mezi hudebními publicisty i diváky po celém světě. V Grantových upřímných a otevřených textech se navíc odráží písničkářovy pohnuté životní osudy. Výsledkem je hudba, při které vás bude mrazit a nebudete moci odejít,“ vypočítává ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Grantovo první album Queen of Denmark vyhlásil vlivný magazín Mojo nahrávkou roku 2010.

Letošní novinka Pale Green Ghosts, kterou natočil pod producentskou taktovkou Birgira Thorarinssona aka Biggiho Veira z islandské kapely Gus Gus, předchozí triumfální přijetí rodáka z Colorada na světovou hudební scénu překonává.

Jak poznamenal list The Guardian: „John Grant je mužem, jehož čas nadešel.“

Zajímavostí je, že na nahrávce ho vokály doprovodila také Sinéad O´Connor, která naopak na svou desku nazpívala Grantovu skladbu „Queen of Denmark“.

Dosavadní život Johna Granta připomíná dokonalý očistec.

Narodil se jako gay, tušil to odmalička, ale před přísně protestantskými rodiči o tom nesměl ani špitnout.

Po střední škole se vydal do Německa studovat jazyk a propadl tam paralyzujícím záchvatům paniky – agorafobii.

Vrátil se domů k umírající matce, nasadil léky a strach naopak vystřídaly těžké deprese a pocity totální ztráty sebeúcty. Deset let nevyšel z domu střízlivý a přidal si k tomu kokain.

Mezitím Grant založil alternativní rockovou kapelu The Czars, i přes značné úsilí producenta Simona Raymonda (Cocteau Twins) oblíbenou sice mezi kritiky, zato nevalně přijatou posluchači.

To už se prý Grantovi hlavou honily sebevražedné myšlenky. V roce 2004 proto skupinu opustil, odstěhoval se do New Yorku a nastoupil tvrdou odvykací kůru.

Raymond mu pomohl odrazit se ode dna. Dohodil mu prog-folkovou kapelu Midlake, se kterou Grant natočil ďábla vymítající desku Queen of Denmark.

Úspěch Grantovi zněl jako budík do lepších časů a dokonce poprvé navázal trvalejší vztah.

Vyjel na turné se slavnou americkou skupinou Wilco (objevil se s ní v pražské Arše), spolupracoval s Rumer a Hercules & Love Affair a jeho skladby zazněly ve filmu Weekend, ceněném pro autentické zachycení problematiky gayů.

Pak ho nečekaně opustil přítel a od jiného, hodně dávného, přišla SMS: „Mám pro tebe špatnou zprávu.“ Lékaři už jen potvrdili diagnózu HIV. HIV coming out dopředu neplánoval, v roce 2012 se ale na londýnském festivalu Meltdown úlevně vyznal publiku.

Přesídlil na Island, kde dodnes žije, a natočil „terapeutické“ a krásné album Pale Green Ghosts o lásce, zoufalém volání po vysvětlení od partnera – „tvé mlčení je jako zbraň, jako Agent Orange použitý ve Vietnamu“ – i věčných pochybnostech – „vědomí, že nemohu být tím, koho byste si představovali, mě odřezává od přívodu vzduchu“.

Tady si v dokumentu České televize nazvaném Moje Colours můžete připomenout, jak vypadal zatím poslední ročník festivalu Colours of Ostrava.

www.colours.cz
 

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.