Koncert lídrů nu-jazzu Jaga Jazzist už příští týden

  • Koncert lídrů nu-jazzu Jaga Jazzist už příští týden
    • 27.09.2013
    • Tisk

    Pražský koncert Jaga Jazzist s filharmoniky se neuvěřitelně rychle přiblížil. Lídři žánru nu-jazz …

    Sdílejte článek:

Pražský koncert Jaga Jazzist s filharmoniky se neuvěřitelně rychle přiblížil. Lídři žánru nu-jazz ve velkém sále pražské Lucerny v rámci projektu Conference vystoupí už příští čtvrtek 3. října.

Koncertní zážitek bude o to silnější, že je doprovodí téměř třicet filharmoniků

Norská experimentální jazzová kapela vznikla v roce 1994 ze skupinky mladých dospívajících lidí se ctižádostivými cíli a láskou k hudbě a jejímu psaní.

Díky bohatému obsazení kapely Jaga Jazzist do hudby zahrnují mnoho instrumentálních hlasů: pozoun, trubku, elektrickou kytaru, basu, vibrafon, basový klarinet, piano Fender Rhodes, tubu a elektronické syntezátory.

Kapela se postupně vyvíjela a experimentovala s různými zvuky a jejím přičiněním se na Skandinávský poloostrov dostalo hnutí nu-jazz.

Jaga Jazzist mají na kontě řadu dobře přijímaných alb, včetně těch mezi fanoušky nejoblíbenějších: A Livingroom Hush a What We Must.

Na nich se projevila hloubka elektronického jazzového zvuku v podobě energických perkusí za doprovodu jazzových rytmů, které našly inspiraci v dílech pro saxofon Johnyho Coltrana či stylu free jazzu Dony Cherryho propojené s polohou jazzového rocku Franka Zappy.

Tyto směry jsou dokonale provázány do směsi elektronické hudby / nu-jazzu / post-rocku, což příznivci kapely Jaga Jazzist hltají posledních patnáct let.

Nejnovější deska jazzových Vikingů Live With Britten Sinfonia přebírá některé z předchozích hitů uskupení a představuje je publiku společně s orchestrem.

Jaga Jazzist spolupracovali s Britten Sinfonia, uznávaným komorním orchestrem z Velké Británie, aby jejich hudbě dodal velkolepý nádech vjemů jako z filmové hudby.

Zapojení živého orchestru má přesně tento účinek.

Live With Britten Sinfonia zní mocným strhujícím dojmem. Už tak opulentní zvuky známých děl Jaga Jazzist získávají nový kabát, protože zahlcení jedinečnými nástroji s tím společně ladí, a tak staré skladby opět získávají novou podobu.

Živé instrumentace přináší tomuto prožitku i organický zvuk.

V Praze na Conference ve velké Lucerně 3. října Britten Sinfonia zastoupí téměř třicetihlavé těleso Filharmonici města Prahy, bývalí členové slavného orchestru FISYO.

Jaga Jazzist si přizpůsobili jazz k obrazu svému.

Nu-jazz je pro ně jen zastřešující termín vymyšlený na konci 90. let, který popisuje hudbu, jež prolíná jazzové prvky s jinými hudebními styly, jako je funk, soul, elektronická taneční hudba a volná improvizace.

K pochopení Jaga Jazzist a jejich uchopení hudby je potřeba je slyšet živě.

Ve čtvrtek 3. října k tomu bude na Conference ve velké Lucerně skvělá příležitost.

Vstupenky jsou k dispozici přímo na pokladně Lucerny nebo v síti Ticketpro.

www.cnfrnc.cz
 

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.