Jaga Jazzist v Praze potvrdí, že jsou skutečnými lídry nu-jazzu

  • Jaga Jazzist v Praze potvrdí, že jsou skutečnými lídry nu-jazzu Fotogalerie (15)
    • 11.09.2013
    • Tisk

    Svět jazzu se stále mění a je univerzální. Jazz, jako hudební žánr nabízí obrovskou spoustu …

    Sdílejte článek:

Svět jazzu se stále mění a je univerzální. Jazz, jako hudební žánr nabízí obrovskou spoustu kategorií a podžánrů. Nu-jazz je jedním z nich a Jaga Jazzist jsou jeho lídry.

Norská experimentální jazzová kapela vznikla v roce 1994 ze skupinky mladých dospívajících lidí s velkými ambicemi a láskou k hudbě a jejímu skládání.

Už 3. října vystoupí v Praze ve velkém sále Lucerny na akci konceptu Conference s téměř třiceti filharmoniky.

Díky bohatému obsazení Jaga Jazzist do hudby zahrnují řadu instrumentálních hlasů: pozoun, trubku, elektrickou kytaru, basu, vibrafon, basový klarinet, piano Fender Rhodes, tubu a elektronické syntezátory.

Kapela se postupně vyvíjela a experimentovala s různými zvuky a jejím přičiněním se na Skandinávský poloostrov dostalo hnutí nu-jazz.

Vyprodukovala řadu dobře přijatých alb, včetně těch mezi fanoušky nejoblíbenějších – A Livingroom Hush a What We Must.

Na nich se projevila hloubka elektronického jazzového zvuku v podobě energických perkusí za doprovodu jazzových rytmů, které našly inspiraci v dílech pro saxofon Johnyho Coltranea či stylu free jazzu Dona Cherryho propojené s polohou jazzového rocku Franka Zappy.

Tyto směry jsou dokonale provázány do směsi elektronické hudby / nu-jazzu / post-rocku, což fandové kapely Jaga Jazzist hltali posledních patnáct let.

Nejnovější deska jazzových Vikingů Live With Britten Sinfonia přebírá některé z předchozích hitů a představuje je publiku společně s orchestrem.

Jaga Jazzist spolupracovali s Britten Sinfonia, uznávaným komorním orchestrem ze Spojeného království, aby jejich hudbě dodal velkolepý nádech vjemů jakoby z filmové hudby.

Live With Britten Sinfonia má mocný strhující zvuk. Už tak opulentní zvuky známých děl Jaga Jazzist získávají nový kabát, protože zahlcení jedinečnými nástroji s tím společně ladí, a tak staré skladby opět dostávají novou podobu.

Živé instrumentace přináší tomuto prožitku i organický zvuk.

V Praze na Conference ve velkém sále Lucerny ve čtvrtek 3. října Britten Sinfonia zastoupí téměř třicetičlenné těleso Filharmonici města Prahy, bývalí členové slavného orchestru FISYO.

I když jsou skladby poměrně dlouhé, kapela dělá všechno pro to, aby se v nich neopakovala, čemuž při každé příležitosti předchází novými zvraty ve zvuku.

Live With Britten Sinfonia je album, které představuje ideální dárek dlouholetým fanouškům bandu Jaga Jazzist, ale i skvělý požitek pro obdivovatele orchestrální hudby a milovníky jazzu.

Jaga Jazzist si přizpůsobili jazz k obrazu svému.

Nu-jazz je pro ně jen zastřešující termín vymyšlený na konci 90. let, který popisuje hudbu, jež prolíná jazzové prvky s jinými hudebními styly jako je funk, soul, elektronická taneční hudba a volná improvizace.

K pochopení Jaga Jazzist a jejich uchopení hudby je potřeba je slyšet živě.

Vstupenky na jejich pražský koncert s Filharmoniky města Prahy pořídíte na pokladně v Lucerně a taky v síti Ticketpro.

www.cnfrnc.cz
 

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.