Klid, pohoda a samijský zpěv Joiku

  • Klid, pohoda a samijský zpěv Joiku
    • 15.02.2007
    • Tisk

    10. března převede v Paláci Akropolis své nezvyklé pojetí hudby v rámci festivalu EuroConections klenot národu Samiů, finská zpěvačka Mari Boine.

    Sdílejte článek:

U některých kapel někdy člověk neví, jestli prostě jen neumějí hrát, nebo zběsilé vytí, chroptění a skřeky vydávají schválně i přes to, že se nesnaží napodobovat kdejaké primáty nebo jiné zvířecí druhy. Kdo však ještě neslyšel velmi netradiční zpěv norské zpěvačky Mari Boine, ten nemůže pochopit, co je to “zpěv zvířat“. Mari Boine je totiž nejrespektovanější představitelkou zpěvu “joiku“.

Zpěv joiku spočívá v napodobování zvuků přírody a zvířat. Ano, i mě to ze začátku trochu zarazilo, ale nenechte se mýlit. Není to o tom, že by Mari v jedné písničce dvě minuty houkala jako sova a v další zase mečela jako horská koza. Joikování je hlasové napodobení zvuků, jenž v přírodě můžete slyšet, a v případě Mari Boin je zprostředkováno nádherným hlasem, doplněným mnoha rozličnými a exotickými nástroji. Kromě standartních hudebních nástrojů zde tedy můžete zaslechnout digeridou, africké a samijské bubny, indiánské flétny, peruánské charago a mnoho jiných. Mari Boin sama hraje na africký šamanský buben “djembé“ a vytváří tak mystickou atmosféru, která vás přenese do tábora kmene Samiů sídlícího v čisté norské přírodě, a nechá vašeho ducha odpočívat mimo drsnou urbanistickou realitu nynějšího světa.

Mari Boin pochází ze severního Norska a původ jejich kořenů sahá do daleké historie kmene Samajů, jejichž kulturu se svým zpěvem a prací v hudební branži snaží šířit, co jí síly stačí. Mari hraje tradiční samajskou hudbu od svých šestnácti let a umně se ji naučila kombinovat se styly jako jazz nebo rock.

Debutové album, které ji v roce 1990 proslavilo, neslo název Gula Gula. Mari oslovila své posluchače převážně svou posvátnou úctou k přírodě, jíž ve svých skladbách vzdává holt. Po Gule Gula následovalo osm dalších úspěšných alb, ze kterých by se dala vypíchnout ta neúspěšnější – Eight Seasons nebo Iddjagiedas/In The Hand Of The Night.

Hudba, kterou tato zpěvačka tvoří, je přinejmenším zvláštní a rozhodně patří mezi ty typy, které posunou naše vnímání trochu jinam, a pokud ji jen trochu dovolíme, uchopí nás a osloví.

Vstupenky v předprodeji sítě Ticketpro a v pokladně Paláce Akropolis za 270,– Kč. Na místě pak za 320,– Kč.

Začátek koncertu je v 19:30.

Více informací najdet na: http://www.myspace.com/boinewww.palacakropolis.cz

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.