Na Pražském hradě vystoupí Regina Spektor i Glen Hansard

  • Na Pražském hradě vystoupí Regina Spektor i Glen Hansard Fotogalerie (7)
    • 16.05.2013
    • Tisk

    Právě začal předprodej vstupenek na tři koncerty, které proběhnou v průběhu letošního léta …

    Sdílejte článek:

Právě začal předprodej vstupenek na tři koncerty, které proběhnou v průběhu letošního léta na Terase Jízdárny Pražského hradu.

23. července tam vystoupí ikona světové bluesové hudby, skladatel, multiinstrumen­talista a dvojnásobný držitel Grammy Taj Mahal, 13. srpna slavná americká písničkářka a pianistka Regina Spektor a 20. srpna irský zpěvák, kytarista, písničkář a skladatel Glen Hansard s jeho kapelou, již tvoří členové The Frames a dechová a smyčcová sekce.

Koncerty pořádá Správa Pražského hradu a budou mít omezenou kapacitu.

Na každé vystoupení bude k dostání pouze 800 kusů vstupenek.

Taj Mahal je jednou z nejdůležitějších a nejvlivnějších osobností bluesové hudby 20. století.

Kariéru odstartoval před více než čtyřiceti pěti lety v žánru amerického blues, ale postupně umělecký záběr rozšířil na hudbu celého světa – ze západní Afriky, Latinské Ameriky, Karibiku i Evropy.

„Nechtěl jsem podlehnout pocitu sebeuspokojení. Chtěl jsem rozvíjet nápady, které přicházely z jazzu, africké nebo karibské hudby. Vždy jsem zkoumal vztahy a spojení mezi různými žánry,“ říká.

Taj Mahal se narodil jako Henry St. Claire Fredericks v Harlemu v roce 1942. Vyrostl v Massachusetts v hudební rodině. Jeho tatínek byl jazzový pianista a skladatel, matka zpívala v gospelovém sboru, a tak brzy začal sám zpívat a hrát na několik nástrojů.

Po absolvování univerzity se odstěhoval do Los Angeles, kde založil kapelu Rising Sons s kytaristou Ry Cooderem. Předskakovali řadě významných muzikantů a mladý Taj se díky tomu seznámil s mnoha bluesovými legendami.

Brzy také vydal první tři desky Mahal (1967), The Natch'l Blues (1968) a Giant Step (1969). 70., 80. a 90. léta strávil pilným koncertováním nebo vydáváním unikátních a odvážných alb. Na značce Music For Little People vydal také tři desky pro děti.

Za album Señor Blues z roku 1997 získal první Grammy. V té době se také prohloubil jeho zájem o world music – indickou, havajskou i africkou hudbu. V roce 2000 získal cenu Grammy podruhé, za album Shoutin' in Key.

O osm let později vydal ke 40. výročí hudební kariéry retrospektivní nahrávku Maestro: Celebrating 40 Years s mnoha hosty.

„Tato deska je začátkem další kapitoly – kapitoly, která bude otevřena ještě více nápadům. I když se v hudbě pohybuji již čtyřicet let, v mnoha ohledech teprve začínám,“ tvrdil tenkrát Taj Mahal.

Regina Spektor vystoupila před tuzemským publikem pouze na festivalu Colours of Ostrava a tak její srpnový koncert na Hradě bude pražskou premiérou.

Americká písničkářka a pianistka ruského původu patří k nejpozoruhod­nějším a nejsledovanějším jménům současné hudební scény.

Velký respekt si vydobyla neobvyklým hlasem, virtuózní hrou na klavír a křehkými výraznými písněmi.

V Praze s doprovodnou skupinou představí zatím poslední album What We Saw From The Cheap Seats, které vyšlo loni na jaře.

Regina Spektor se narodila v Moskvě a od šesti let studovala hru na klavír.

V roce 1989 celá rodina opustila Sovětský svaz a přes Rakousko a Itálii doputovala do New Yorku. Tam Regina pokračovala v klasickém hudebním vzdělání.

Když jí bylo šestnáct, začala skládat první písně. Postupně si získávala renomé díky koncertům v kavárnách a klubech v New Yorku, kde také prodávala desky 11:11 (2001) a Songs (2002), které si sama vydala.

Už další album Soviet Kitsch původně vydané opět vlastním nákladem si našlo v roce 2004 širší publikum díky labelu Sire Records.

Během turné s kapelami jako The Strokes nebo Kings of Leon a také na mnoha samostatných koncertech si získávala nové a nové fanoušky po celém světě.

Další album Begin to Hope vydané v roce 2006 slavilo úspěch na obou stranách Atlantiku – v USA se například dostalo do Top 20.

Po několika letech koncertování přišla Regina Spektor postupně s dalšími nahrávkami – Far (2009), Live in London (2010) a zatím poslední What We Saw from the Cheap Seats.

Glen Hansard je miláčkem českého publika, které ho mělo příležitost vidět v mnoha hudebních podobách – sólově samotného s kytarou, s Markétou Irglovou v rámci projektu The Swell Season, s domovskou formací The Frames nebo v čele jeho doprovodné kapely.

Přesto bude jeho koncert na terase Jízdárny Pražského hradu nejen díky prostředí unikátní.

Glen Hansard přijede včele doprovodné kapely, kterou tvoří členové The Frames spolu se smyčcovou a dechovou sekcí.

Jeho zatím posledním albem je sólový projekt Rhythm & Repose, který představuje velmi otevřenou Hansardovu bilanci událostí posledních let osobního i uměleckého života.

Desku natočil před dvěma lety v New Yorku s americkými muzikanty bez účasti kohokoliv z domovské kapely The Frames nebo Swell Season (s výjimkou hostování Markéty Irglové ve dvou písních).

Kromě koncertování si Glen Hansard také zahrál v několika filmech – v muzikálu The Commitments nebo ve snímku Once.

Za píseň „Falling Slowly“ získal spolu s Markétou Irglovou Oskara i nominaci na Grammy.

Vstupenky za ceny od 650 do 890 korun pořídíte v předprodejní síti Ticketpro a v pokladně Pražského hradu.

www.kulturanahrade.cz
 

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.