49. předávání Grammy Awards - ve znamení country

  • 49. předávání Grammy Awards - ve znamení country Fotogalerie (28)
    • 13.02.2007
    • Tisk

    Zatímco je velké české hudební oceňování – Anděl teprve v očekávání, 11.2. proběhlo 49. předávání nejznámějších hudebních cen – Grammy Avards. Velká pompézní sláva se odehrávala v Los Angeles a byla plná zábavných vystoupení, vtipných glos a dojemných řečí doprovázených potoky slz těch nejslavnějších hudebních ikon.

    Sdílejte článek:

Nejvíc obtěžkané baťůžky plné zlatých gramofonů měla známá americká country kapela složená ze tří amerických country holek – Dixie Chicks. Byly pětkrát nominovány a pětkrát se proběhly po schodech na podium poděkovat celému světu, maminkám a všem ostatním. Ta ocenění, která ještě po Dixie Chicks zbyla, si pak rozebralo dalších pár hvězd. Tři ceny dostali Red Hot Chili Peppers, tři sošky shrábla rhytm and bluesová zpěvačka Mary J. Blidge, další tři “superstárová rychlokvaška“ Carrie Underwoodová, dvě Justin Timberlake a ještě pár dalších. Kompletní seznam všech výherců i s nominacemi najdete ZDE.

Sláva, štěstí, slzy a pravá americká hra na city

Celý večer se odehrával ve velkolepém duchu, jak jsme již od Američanů při velkých oceněních zvyklí. Show otevřela americká legendaThe Police, kteří si spolu opět zahráli po neuvěřitelných třiadvaceti letech. Sting, Stewart Copeland aAndy Summers rozběsnili hned ze začátku dav v kvádrech svou hitovkou Roxanne a dokázali tak, že za ten dlouhý čas, kdy spolu nehráli, opravdu neztratili ani špetku ze svého talentu a sehranosti.

Joan Baez pak představila „tři statečné ženy“ a uvedla tak na pódium trio Dixie Chicks. Narážela tím na dost hlasité anti-bushovské protesty těchto country hvězd. Ty zazpívaly song „Not Ready To Make Nice“ a nenechaly tak nikoho na pochybách, že si těch pár sošek, které si za chvíli odnesly, opravdu zaslouží.

Svou kvalitu soul-hiphopové královny, herečky a žhavé kočky také dokázala kráska Beyoncé písní Listen pocházející ze soundtracku z filmu Dreamgirls. Pak nastoupil hudební chameleón Justin Timberlake, R&B genius Stevie Wonder a mnoho dalších hvězd.

Část večera byla také věnována vzpomínkám na tento rok zemřelé hudebníky. Byly připomínány osobnosti jako saxofonista Michael Brecker, pianista Billy Preston, zpěvačka Ruth Brownová nebo hudební producent Ahmet Ertegun. Speciálně se pak vzpomínalo na legendárního zpěváka, textaře a skladatele, „Kmotra soulu“ Jamese Browna.

Tři texaské kočky

Bez debat neúspěšnější kapelou včerejšího večera byly zmíněné Dixie Chicks, vítězky v kategoriích nahrávka roku, album roku, píseň roku, nejlepší country album roku a nejlepší provedení duetu nebo skupiny s vokálem.

Dixie Chicks – Emily Robinson, Martie Maguire a Natalie Maines spolu hrají již pěknou řádku let. Emily a Martie se ještě s bývalou, třetí kolegyní Laurou Lunch daly dohromady roku 1984 v jejich rodném městě Dallas, v Texasu. Do podvědomí veřejnosti se však dostaly až v roce 95, kdy Lauru vystřídala Natalie Maines, dcera producenta Lloyda Mainese. V té době už měly Chicks úplně jasno v jakém stylu se bude pohybovat jejich muzika, vybraly si tehdy po státech prudce se rozbíhající úspěšný žánr american pop-country a jak je také dnes vidět, vybraly si dobře. Alespoň pro ně určitě.

Dixie Chicks však nejsou známé jen díky své hudební tvorbě. Tři country holky se proslavily také svým postojem proti americkému prezidentu Bushovi, kterého veřejně kritizují za válku v Iráku. Oceněná píseň Not Ready To Make Nice je tohoto protestu živým důkazem. Členky Chicks se toho moc nebojí a občas jsou na amerického miláčka prosťáčků Bushe dost ostré. Nataile Mainsová se dokonce nechala slyšet, že se stydí, že pochází ze stejného státu (Texasu) jako on.

Zkušení rockeři, osmkrát nominovaná zpěvačka a blonďatá Bárbie

Největší naděje musela mít včerejší večer rhytm and bluesová zpěvačka Mary J. Blidge, jenž byla nominována v osmi kategoriích. Nakonec ji nominace vynesly „jen“ tři zlaté gramofony. Za nejlepší R&B vokál, píseň a album. Zpěvačka byla výhrou velmi dojatá a vyjádřila svou velkou vděčnost nad tím, že se díky albu Breaktrough mohla vrátit zpět do lesku své dřívější slávy.

Nováčka roku, nejlepší coutry vokál a nejlepší country song roku vyhrála třiadvacetiletá Carrie Underwood. Výherkyně předloňského American Idol– Americké Superstar. Dokázala to hlavně díky své písni Jesus Take The Wheel.

Dalšími “trojgramofoňáky“ jsou známí rockeři Red Hot Chilli Peppers, kteří jsou oceněni na rockovém poli a to za rockovou píseň, rockový výkon skupiny a nejlepší rockové album.

Dalšími držiteli sošek se pak například stali Justin Timberlake za nejlepší taneční nahrávku a nejlepší rapovou spolupráci s jiným muzikantem. Jeden gramofon – nejlepší popovou zpěvačku si odnesla Christina Aquilera a za nejlepší popový zpěv a nejlepší popové album získal cenu zpěvák John Mayer.

Další a podrobnější informace o výhercích a průběhu celého večera si můžete přečíst přímo na stránkách Grammy Avards – www.grammy.com

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.