Do Prahy míří zásadní muž evropské elektronické scény

  • Do Prahy míří zásadní muž evropské elektronické scény Fotogalerie (8)
    • 19.04.2013
    • Tisk

    V pondělí 29. dubna v Praze vystoupí projekt Tosca a s ním i jeden z nejzásadnějších mužů …

    Sdílejte článek:

V pondělí 29. dubna v Praze vystoupí projekt Tosca a s ním i jeden z nejzásadnějších mužů evropské elektronické scény Richard Dorfmeister.

Už skoro dvacet let zanechává ve světě elektronické hudby nesmazatelné stopy.

Od poloviny 90. let se ve Vídni narozený umělec, flétnista, producent a DJ věnuje vydávání klasických tracků a remixů společně s partnerem Peterem Kruderem.

Pod značkou Kruder and Dorfmeister představují rakouské veličiny, zásadním způsobem ovlivňující dění v hudebním světě označovaném termíny downtempo, dub a trip-hop.

Neméně významný je i jeho druhý projekt Tosca doplněný Dorfmeisterovým spolužákem Rupertem Huberem.

Na konci dubna tito muzikanti přivezou do Lucerna Music Baru nové album, aby ho s trojicí vokalistů představili na 22. narozeninách Radia 1.

Dorfmeisterovy a Krudeorovy nahrávky jako je EP G-Stoned, kompilace vlivné série DJ Kicks pro nezávislé vydavatelství !K7 nebo kompilace remixů K&D Sessions, to jsou skutečně nadčasové mistrovské kousky svého žánru.

Posledně jmenované album je pak hudebním bestsellerem, který se pyšní víc než milionovým prodejem.

Magie hudební tvorby dvojice Kruder a Dorfmeister funguje dodnes.

Stejný hudební základ jako u K & D je patrný i v dalším Dorfmeisterově projektu Tosca, který inicioval společně se skladatelem klasické hudby Rupertem Huberem.

Bývalí spolužáci si po letech zavzpomínali na společné účinkování v kapele během školních let. V roce 1995 se znovu spojili, aby se vrhli na nezorané pole elektronické hudby.

Tosca debutovala nahrávkou Chocolate Elvis, která s bezstarostnými jazzovými vibracemi a scatujícím zpěvákem stala okamžitým dýdžejským hitem.

Následující album Opera z roku 1997 vyvolalo obrovské nadšení a potvrdilo Dorfmeisterův rostoucí mezinárodní vliv na hudební scéně – jeho poznávacím znamením se stal zvuk elektroniky spojený s dotekem živé hudby.

Zatímco Krudera a Dorfmeistera zaměstnávala světová turné a remixy, Tosca průběžně představovala singly jako „Fuck Dub“, doprovázený vydáním remixů, které byly opět jasnou vstupenkou do světa horkých novinek na remixové scéně.

Po Opeře se dvojice pod značkou Tosca realizovala prostřednictvím uznávaných alb Suzuku (2000), Delhi 9 (2003), J.A.C (2005) a No Hassle (2009), z nichž každé nějakým způsobem posouvá hranice elektronické hudby mimo její obvyklé hranice.

Specifická jsou ale i živá vystoupení, kdy DorfmeisterHuberem prezentují jejich dílo skrze hru na tradiční hudební nástroje.

Už jako jeden z nejvytíženějších DJs a producentů začal Richard Dorfmeister někdy kolem roku 2000 koketovat s vídeňský hudebním duem Madrid De Los Austrias, se kterým se přeorientoval na tanečnější tracky ovlivněné vlnou house music, jež důvtipně zrcadlila tu sofistikovanější stranu kultury klubových party.

Jako Richard Dorfmeister vs. Madrid De Los Austrias vydali řadu singlů a všemožných remixů pro Willieho Boba, duo Koop a britský elektronický kvartet Pressure Drop.

Klubově orientované skladby brzy na celosvětové hudební scéně zdomácněly a autorovi přinesly jméno i jako sólovému dýdžejovi. Jeho eklektické party plné specifické atmosféry mu zaručily dlouhodobý zájem největších a nejslavnějších klubů po celém světě.

Vstupenky na koncert projektu Tosca na Conference v rámci 22. narozenin Radia 1 prodávají Lucerna Music Bar a síť Ticketpro.

www.cnfrnc.cz
 

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.