V Praze poprvé vystoupí mladičký Brit s kytarou Jake Bugg

  • V Praze poprvé vystoupí mladičký Brit s kytarou Jake Bugg Fotogalerie (5)
    • 11.04.2013
    • Tisk

    Jake Bugg, teprve devatenáctiletý britský zpěvák a písničkář s kytarou, který pochází z Nottinghamu …

    Sdílejte článek:

Jake Bugg, teprve devatenáctiletý britský zpěvák a písničkář s kytarou, který pochází z Nottinghamu, poprvé vystoupí v České republice. Na jeho klubový koncert je ovšem potřeba si počkat až do prosince.

Dorazí s debutovým albem, jež vyšlo loni v říjnu u Mercury Records.

Jakovu tvorbu můžete znát z playlistu Rádia 1, předskakoval The Stone Roses na tajném koncertě v Londýně a vystupoval také na turné Noela Gallaghera. V USA se pak představil jako předskokan Noela a Snow Patrol.

V superlativech o něm píší časopisy a novinové plátky NME, Clash, The Fly, i-D, The Observer, Independent On Sunday, The Sun, The Daily Star a další.

Jake Bugg je jedinečný umělec, obyčejný kluk s akustickou kytarou, který uchvátil skvěle vystavěnými písničkami o dospívání a o jeho rodném Nottinghamu. Přistupuje k písničkám tradičním způsobem a bývá přirovnáván k nejlepším světovým písničkářům v jejich začátcích.

Jeho debutové album nabízí 14 písní a nepřesahuje 40 minut. Je ostré, upřímné a bystré. Na devatenáctiletého kluka s kytarou je to malé veledílo.

Jake je maximálně autentický a zároveň je schopen zaujmout širší veřejnost. Mezi jeho fanoušky patří i známé osobnosti jako už zmíněný Noel Gallagher, Lily Allen nebo Lana Del Rey.

“Začal jsem skládat ve čtrnácti; na kytaru začal hrát ve dvanácti a až do čtrnácti jsem hrál převzaté skladby. A ve čtrnácti jsem si řekl, že musím zkusit složit své vlastní skladby. A možná je taky někdo bude jednou hrát na akustickou kytaru," uvedl Jake k hudebním začátkům.

A pokračoval: „Vzpomínám si na můj školní koncert, byl to asi nejnáročnější koncert, který jsem kdy hrál – před plným sálem lidí, které jsem pak měl denně vídat tři nebo čtyři roky. Bylo to děsné, protože jsem neměl tušení, jestli se nezačnou smát, poslouchali všichni metal nebo hip hop nebo grime. Vystupování na veřejnosti bylo docela těžké, protože mi bylo patnáct a v hospodách a klubech vám musí být jako účinkujícímu osmnáct. Podařilo se mi zahrát dvě vystoupení v Nottinghamu a pak si lidi zapamatovali můj obličej a začali mi nabízet kšefty.“

Jake Bugg hrál ale taky v kapelách: „Bratranec měl kapelu a já v ní hrál na basovou kytaru a ještě v dalších kapelách, takže jsem si na to všechno celkem zvykl. Byla to dobrá škola.“

O svém největším hitu písničkář říká: „Two Fingers je moje hodně osobní písnička, kde jsem chtěl vyjádřit, jak se cítím, protože to je písnička o dospívání a o útěku, o životě obecně, tak jsem se snažil napsat ten text, jak jsem nejlépe uměl. Ne zas úplně detailně, abych nikoho nenaštval. A to je prakticky nemožné.“

„První album, u kterého mě poprvé napadlo, že bych chtěl někdy takové podobné natočit, byl asi Donovan nebo Jimi Hendrix, ale něco takového se člověku nikdy nepodaří,“ jmenuje Jake příklady osobností, které jej inspirovaly. Skládání ho pořád hodně baví: "Strašně rád se posadím, brnkám na kytaru a vymýšlím melodie… to je to, co mě inspiruje. Různí lidé to mají možná jinak. Hraju svou muziku a vydělávám si tak na živobytí – víc jsem si nemohl přát a už jsem dosáhl mnohem víc, než jsem si kdy byl schopen představit.”

Premiérový tuzemský koncert Jaka Bugga se uskuteční 1. prosince v pražském Lucerna Music Baru.

Vstupenky za 400 korun plus poplatky pořídíte v sítích Eventim, Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal a na pokladně Lucerna Music Baru (bez poplatku).

www.jakebugg.com
 

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.