V České republice poprvé vystoupí tajemní švédští The Knife

  • V České republice poprvé vystoupí tajemní švédští The Knife Fotogalerie (13)
    • 10.04.2013
    • Tisk

    Letošní ročník festivalu Colours of Ostrava zažije další koncertní premiéru, a ne jen tak ledajakou …

    Sdílejte článek:

Letošní ročník festivalu Colours of Ostrava zažije další koncertní premiéru, a ne jen tak ledajakou: vůbec poprvé v České republice tam totiž vystoupí švédské duo The Knife, které patří mezi nejoriginálnější a nejvlivnější tvůrce současné elektronické hudby.

A zároveň také mezi nejtajemnější… Sourozenci Karin Dreijer Andersson a Olof Dreijer, kteří The Knife tvoří, zůstávají od založení formace v anonymitě. Tváře skrývají pod bizarními maskami.

„V Ostravě představí nejnovější, netrpělivě očekávané, album Shaking The Habitual, které vyšlo 8. dubna,“ uvádí ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Na turné se The Knife, kteří za předcházející desky získali řadu prestižních cen (Pitchfork Media, švédské Grammis), vydávají po dlouhých sedmi letech.

Po nebývale vizuálně opulentní jevištní show Silent Shout v režii Andrease Nilssona, slibuje duo ještě fantasknější a temnější živé vystoupení, vytvořené výhradně ženským kolektivem scénografek a choreografek.

„Velká očekávání potvrzuje i to, že kromě největších festivalů je již jejich turné dlouho dopředu vyprodané,“ dodává Zlata Holušová.

Komerčnímu šoubyznysu se The Knife, kteří vznikli v roce 1999, brání jako málokdo: odmítají přepouštět hudbu do reklam (výjimku se skladbou „Heartbeats“ vysvětlili nutností zafinancovat vlastní vydavatelství Rabid Records) a až do roku 2006, kdy vydali nesmírně úspěšné a nadčasové album Silent Shout, vůbec nekoncertovali.

„Nebaví nás, když se všichni soustředí víc na lidi a tváře než na hudbu a vynášejí soudy na základě toho, jak kdo vypadá a jak se obléká,“ uvádějí k používaným maskám.

Anonymita souvisí také se zásadním tématem sourozenců: genderová vyváženost.

Když měli v roce 2003 převzít první Grammis za druhé album Deep Cuts, poslali za sebe na protest proti nedostatku žen v hudebním průmyslu dva kamarády v gorilích maskách a tričkách s číslovkou padesát.

Provokují, pro mnohé lyricky podvratně, i v textech plných narážek na falešnou morálku politiků, feminismus, ekologii, vztahovou prázdnotu a ke globálním kulturním pop ikonám nabízejí protiváhu vlastních vzorů: David Lynch, Aki Kaurismäki, Sonic Youth, Kate Bush nebo Siouxsie and the Banshees.

Dlouhých sedm let odmlky od turné v roce 2006 vyplnili sourozenci vlastními projekty: Karin vydala album pod jménem Fever Ray, Olof vystupoval jako DJ ONI Ayhun a opět společně s dánskou divadelní společností Hotel Pro Forma a ve spolupráci s Mt. Sims a Planningtorock vytvořili operní představení Tomorrow, In A Year na motivy Darwinovy studie O původu druhů.

Nový, bezmála sto minutový opus Shaking The Habitual, potvrzuje víru v okultní hravost The Knife, protože „nikdy nedělají nic napůl, ani dvakrát a kompromis zůstává jejich nepřítelem“.

O jejich výjimečnosti se budou moci letos přesvědčit návštěvníci Colours of Ostrava.

www.colours.cz
 

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.