IAMX vystoupí v pražském klubu Roxy už příští čtvrtek

Po necelých dvou letech se do Prahy znovu vrátí mezi tuzemskými fanoušky nadmíru oblíbený dekadentní ansámbl Chrise Cornera, formace IAMX.

Kapela známá frenetickými koncerty s prvky výmarského kabaretu a avantgardy, provokativními texty a hypnotickou hudbou plnou sexuálního napětí odehraje už 4. dubna v Roxy exkluzivní koncert, na němž představí zbrusu nové, v pořadí už páté řadové album The Unified Field.

V rámci jediného koncertu IAMX v České republice dojde samozřejmě i na staré známé fláky v novém zvukovém a vizuálním kabátě.

Páté album IAMX, které vyšlo na labelu 61seconds 22. března a předem nabídlo dva singly „The Unified Field“ a „I Come With Knives“, podle Cornerových slov reflektuje „snahu akceptovat lidské bytí v celé jeho podstatě, naučit se ho milovat a odhalit jeho nekonečné frustrace a rozpory, které přináší“.

Hudebně v sobě pak deska, která se nahrávala na několika kontinentech, nezapře zvuk tolik typický pro tvorbu IAMX a doslova hýří zemitými rytmy a tanečními beaty, nad nimiž se nesou Chrisovy osobité a emočně vypjaté vokály.

Na druhou stranu už od úvodní skladby „I Come With Knives“ je zřejmé, že novinka pracuje s trochu odlišnou atmosférou, než bylo u IAMX zvykem.

„Tiché ženské deklamování, jež se pozvolna promění v nepříjemný jekot, skvěle uvádí album jako takové. Je v tom temnota i světlo,“ komentuje to Corner.

Zásadní novinkou je fakt, že Corner album neskládal sám, jak bývalo u předchozích desek IAMX.

„Přinutil jsem se ke spolupráci s dalšími lidmi. Kromě toho, že jsme se mohli podělit o nápady, musím přiznat, že pro mě bylo svým způsobem traumatické předat kontrolu nad výsledkem někomu dalšímu. Na druhou stranu, když dělám desku jen sám, vždy mě to emočně obrovsky vyčerpá a je to tak spíš čím dál větší starost než zábava,“ přiznal.

Jedním z těch, kdo se na novém albu podíleli, byl producent Jim Abbiss (např. Adele, Arctic Monkeys či Sneaker Pimps).

Jimův přínos je především v tom, že dokáže z muzikantů dostat maximum. Dotlačil mě k tomu, že jsem hrál na nástroje, které jsem před tím nikdy nepoužíval jako vibrafon, zvonkohra, cembalo nebo celesta. Bylo to ohromně osvěžující a připomnělo mi to, proč mám tak rád hraní. Celkovému zvuku desky to pak dodalo na organičnosti a komplexnosti, které bych nikdy nemohl sám dosáhnout,“ komentuje spolupráci Corner.

Přítomnost Jima Abbisse ale není jedinou reminiscencí na Chrisovu bývalou kapelu Sneaker Pimps. Svou troškou do mlýna přispěl také její spoluzakadatel Liam Howe, který v několika písních nahrál doprovodné klávesy.

Jak Cornerova slova, tak nové věci IAMX samy o sobě potvrzují to, co je pro tenhle živelný ansámbl charakteristické – každé album od debutu Kiss + Swallow (2004), přes desky The Alternative (2006), Kingdom of Welcome Addiction (2009) a Volatile Times (2011) až po letošní novinku The Unified Field je jiné a přitom nepostrádá určitý nezaměnitelný rukopis.

Ten spočívá především v tom, jak umí IAMX křížit žánry od electra k dance, kabaretní burlesce, jímavým baladám až třeba po nakažlivý synth-pop, aniž by jejich hudba ztratila duši a pohlcující náboj.

Ze všeho nejvíc je to pak patrné během jejich živých show, které jsou doslova strhující a dokáží publikum uvést do extáze.

Ve čvrtek 4. dubna v Roxy to rozhodně nebude jinak, což je další z důvodů, proč si tohle hypnotické představení nenechat ujít…

www.iamx.eu
 

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.