Na vinylu znovu vychází legendární "Želva" od Olympicu

Album, které poprvé vyšlo už v roce 1968 a stalo se klasikou a mezníkem historie tuzemské hudby, vychází po 45 letech opět na vinylu.

Jde o historicky první dlouhohrající československou bigbítovou nahrávku, která svým úspěchem otevřela cestu dalším následovníkům, jak profesionálním kapelám, tak i amatérům.

V roce 1967 patřil Olympic, společně s Matadors, k nejúspěšnějším kapelám v Československu. Po několika singlech a hlavně hitu „Dej mi víc své lásky“ začala kapela připravovat album Želva, které vyšlo v roce 1968.

O texty se postaral Pavel Chrastina (s výjimkou písně „Nebezpečná postava“, kde je autorem František Čech), hudbu obstaral, také s jednou výjimkou „Vzpomínka plíživá“ od Ladislava Kleina, Petr Janda.

Původní obal navrhl bubeník Olympiku a výtvarník v jedné osobě Jan Antonín Pacák.

Z neznámého důvodu byl zvolen velmi nízký náklad (Petr Janda mluví o pěti tisících) a po té se používal tzv. univerzální obal, kde byl pouze dotištěn název alba a interpret.

Album na LP tedy teď vychází na vinylu s originální podobou po dlouhých 45 letech.

Grafické podklady k obalu se nedochovaly. Ani originální archivní kus neposkytoval dostatečně kvalitní zdroj, protože tiskařské možnosti byly v roce 1968 na výrazně nižší úrovni než dnes.

Nabízely se tak dvě možnosti. Buď použít Pacákovu přední kreslenou stranu a zadní vytvořit zcela novou, nebo zachovat obě strany původní, ovšem za cenu zhoršené kvality. Nakonec přece jenom zvítězilo pietní zachování originálu. Našel se zachovalý historický obal, který se částečně dočistil, ale fotografie zůstává s dobovou „patinou“…

Podobná situace nastala i u zvukových záznamů. Původní záměr pro toto vydání byl takový, že se z originálních pásů vyrobí zcela nový master pro vinyl.

Bohužel se ukázalo, že nejsou k dispozici zdrojové stereofonní verze albových pásů, pouze přepsaná kopie z roku 1990.

Dostupná byla jen původní monofonní varianta, kterou ovšem nebylo možné použít. Jako výchozí materiál tedy posloužil remaster z roku 2004, který prošel drobnou analogovou úpravou.

Fanoušci Olympiku určitě ocení taky křestní list alba, dobové recenze, fotky i stručného průvodce po samotných písních.

Petr Janda v roce 1992 řekl: „…k Želvě není co dodat, byla to první deska, která se objevila sice v roce 1968, ale písničky na ni se sbíraly už od roku 1964, takže se vybraly skutečně jen ty nejlepší… Tahle deska nám pokaždý zachraňovala výroční oslavy, vždycky jsme se k ní vraceli a vybírali z ní šlágry…“

www.supraphon.cz
 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.