A teď něco pro příznivce šansonu: Edith The Show

  • A teď něco pro příznivce šansonu: Edith The Show Fotogalerie (1)
    • 11.03.2013
    • Tisk

    Majitelka jednoho z největších hlasů populární hudby 20. století zemřela už před půl stoletím. Žena, …

    Sdílejte článek:

Majitelka jednoho z největších hlasů populární hudby 20. století zemřela už před půl stoletím. Žena, která žila tak, jak zpívala, se stala nesmrtelným symbolem francouzského šansonu.

4. prosince se v pražské Hybernii uskuteční představení Edith The Show, ve které královně šansonu vdechne prostřednictvím jejích nejlepších písní život Jil Aigrot.

Tato francouzská zpěvačka dala hlas velké šansoniérce i ve filmu Edith Piaf (La Vie en Rose).

Velkoryse pojaté představení, ve kterém zpěvačku doprovodí kvartet pařížských muzikantů a projekce řady dobových snímků z Paříže a hlavně samotné Edith Piaf, je koncipováno do dvou částí.

První na vás dýchne atmosférou Montmartru, legendární bohémské čtvrti, v jejímž pulzujícím každodenním a každonočním životě se snoubí hudba, umění a krása s polosvětem alkoholu, prostitutek a drog a jejíž atributy poznamenaly život i písně pařížského vrabčáka.

Ve druhé části budete moci sledovat Edith v poválečném čase největší slávy, kdy při jejích koncertech praskala ve švech pařížská Olympie a řada dalších sálů po celé Evropě.

Edith The Show začne v pražském divadle Hybernia 4. prosince v 19 hodin.

Edith Piaf, vlastním jménem Édith Giovanna Gassion, se narodila 19. prosince 1915 jako dcera barové zpěvačky a pouličního akrobata.

Rodiče se o ni příliš nestarali, ulice byla světem jejího dětství se všemi klady i zápory. Jedna z babiček vedla nevěstinec a její zaměstnankyně se o Edith spolu s ní staraly.

Ve čtrnácti se přidala k pouličním představením svého otce a poprvé zpívala před publikem na veřejnosti.

Posléze působila jako pouliční zpěvačka v několika pařížských čtvrtích. Roku 1935 ji v Pigalle objevil Louis Leplée, majitel nočního klubu Le Gerny poblíž Avenue des Champs-Élysées.

Poprvé ji divákům představil jako Môme Piaf (tj. opuštěné vrabčátko), inspirací mu byl její malý vzrůst. Tato přezdívka a zároveň umělecké jméno, Édith zůstala po celý život a stala se na desítky let symbolem Paříže, Francie a šansonu.

Leplée ji naučil základům jevištní profese a doporučil jí také, aby vystupovala v černých šatech, dalším poznávacím znamením umělkyně.

Velký talent rozpoznalo od začátku mnoho osobností v čele s Mauricem Chevalierem, Edith poprvé nahrávala. Stále ale trpěla neurovnaným osobním životem a nepříliš dobrým odhadem na přátele…

Vraždu jejího objevitele Lepléeho v roce 1935 měli na svědomí lidé z jejího okolí, ačkoli jí samotné spoluvina prokázána nebyla.

Aby si zlepšila renomé, najala si Raymonda Asso, a kromě vztahu citového jí pomohl i profesně: změnil její umělecké jméno na Edith Piaf, izoloval ji od nevhodných přátel a dohodl s Marguerite Monnot, že pro ni bude psát skladby čerpající z jejího předchozího pohnutého života.

To bylo strategicky velmi dobré rozhodnutí a z Edith se stala rychle hvězda.

V průběhu další kariéry pomohla Yvesovi Montandovi, Charlesi Aznavourovi a dalším.

V letech 1955 až 1962 její kariéra kulminovala v pařížské Olympii producenta Bruno Coquatrixe.

Její písně patří ke klenotům hudby 20. století a jsou základními kameny tradice šansonu.

Zpěvačku Jil Aigrot, která je v pražské Hybernii zazpívá, objevila dlouholetá přítelkyně a tajemnice Edith Piaf Ginou Richer a doporučila ji režisérovi filmu La Vie en Rose (u nás uváděného pod názvem Edith Piaf) a ten ji vybral, aby nazpívala vokální party zpěvačky ve filmu ztvárněné fenomenální Marion Cotillard. Jeho úspěch odstartoval i zpěvaččinu kariéru v celosvětovém měřítku.

Vstupenky v cenách od 890 korun jsou v prodeji v síti Ticketpro.

www.edith-theshow.com
 

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.