Letošní Colours nabídne nejlepší hlasy Afriky

  • Letošní Colours nabídne nejlepší hlasy Afriky Fotogalerie (3)
    • 14.02.2013
    • Tisk

    Africká hudba se na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava ponese ve znamení mimořádných …

    Sdílejte článek:

Africká hudba se na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava ponese ve znamení mimořádných ženských osobností. Vůbec poprvé do České republiky přijede malijská zpěvačka, hudebnice, skladatelka a tanečnice Rokia Traoré.

O té například londýnské noviny The Guardian napsaly, že „její hlas patří k nejlepším a nejvzrušivějším na africkém kontinentu“.

Od roku 1997, kdy Rokia vstoupila na hudební scénu, získala mimo jiné nejvyšší francouzské hudební ocenění Victoires de la Musique, zvítězila v prestižních anketách BBC Awards for World Music a magazínů fRoots a Songlines.

„Na Colours přijede s netrpělivě očekávaným novým albem, které připravuje v produkci Johna Parishe (PJ Harvey) na labelu Nonesuch,“ podotýká ředitelka festivalu Zlata Holušová.

„Africká hudba má u nás tradičně silné zastoupení. Jsem ráda, že letos se nám podařilo domluvit právě s Rokií Traoré, o kterou jsem dlouhá léta stála,“ doplňuje.

O významu interpretky svědčí i to, že byla oproti zvyklostem jako první oznámená do programu letošního festivalu v Glastonbury.

Rokia Traoré pochází z malijského národa Bambara. Dětství strávila v Alžíru, USA, Francii a Belgii, kde také vystudovala a dokonale vstřebala západní kultury. Dnes žije střídavě v Paříži a v Bamako.

Dosud vydala pouze čtyři alba, která ale omráčila celý svět, včetně médií, jež neměla s africkou hudbou do té doby nic společného. Díky tomu je na duben plánovaná novinka Beautiful Africa předem považována za událost letošního roku.

Pro vídeňský festival New Crowned Hope k oslavě 250. výročí narození W. A. Mozarta zkomponovala skladbu „Wati“, v níž geniálního skladatele přenesla v roli griota do 12. století na dvůr zakladatele říše Mali Sunjata Keity.

Režisér Sellars pak zpěvačku angažoval do divadelní hry Desdemona napsané držitelkou Nobelovy ceny Toni Morrisonovou. V loňském roce nechyběla ani v projektu Damona Albarna Africa Express, kdy ji při londýnském koncertu doprovodil Paul McCartney.

Výjimečným zážitkem jistě bude také vystoupení projektu Acoustic Africa (podtitul: Afropean Women), ve kterém se sešly tři zpěvačky a hudebnice Dobet Gnahoré (Pobřeží slonoviny, mimo jiné držitelka Grammy), Manou Gallo (Pobřeží slonoviny, také excelentní baskytaristka) a Kareyce Fotso (Kamerun, akustická kytara).

Na pódiu je doplní velmistr balafonu Aly Keita (spoluhráč Jana Garbarka, Joe Zawinula, Omara Sosy či Triloka Gurtu), malijský kytarista Zoumana Diarra a bubeník Boris Tchango z Toga.

„Návštěvníci se tak při jejich koncertu mohou těšit nejen na akustické písně, ale i na ´velmi hlasitý´ mix afropopu, funky a r’n’b,“ líčí Zlata Holušová.

Dvanáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava proběhne od 18. do 21. července 2013 opět v areálu Dolních Vítkovic, v oblasti památkově chráněných bývalých hutí, dolů a železáren.

K zatím potvrzeným headlinerům patří Jamie Cullum, Sigur Rós, Damien Rice nebo Asaf Avidan.

 

www.colours.cz
 

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze