Pražský koncert legendárních The Orb se blíží

Britští The Orb, kteří vystoupí v pražském Lucerna Music Baru na akci Conference už tuto středu 23. ledna, jsou živoucí kronikou elektronické taneční hudby.

Jejich kořeny sahají až do roku 1988, kdy projekt založil Alex Paterson a člen legendárních KLF Jimmy Cauty.

Ten sice kapelu ještě v 90. letech opustil, ale The Orb to neublížilo. Naopak! Na rozdíl od KLF zásadní formou elektronickou hudbu formují dodnes.

Do Prahy 23. ledna přijedou s novým albem The Orbserver in the Star House.

Alex Paterson si u The Orb zakládá na manipulaci se zastřenými, nerozeznatelnými samply, a to jak na albech, tak při koncertech.

Tato vizuálně intenzivní show dokonce přiměla kritiky, aby skupinu srovnávali s Pink Floyd. Hlavně tedy s Davidem Gilmourem, kytaristou této slavné rockové skupiny.

První vystoupení Alexe Patersona a Jimmyho Cautyho byla inspirována ambient a elektronickými hudebníky 70. a 80. let, nejvíc pak Brianem Enem a Kraftwerk.

Poznali se při djingu v londýnských klubech, když Paterson odešel z u nás dobře známých Killing Joke.

Společný zájem o stejný hudební žánr vyústil v založení The Orb.

Zásadním okamžikem pro další fungování kapely byl koncert ve známém klubu The Heaven, kde si Paterson a Cauty hraním v chill-outu vybudovali první kmen skalních fanoušků. V prostoru určeném pro relaxaci se často nedalo ani hnout…

První vrchol jejich hudební práce nastal koncem roku 1990, kdy nahráli session pro Johna Peela na BBC Radiu. Skladba, později známá jako „Loving You“, byla do značné míry improvizační a zahrnovala celou plejádu zvukových efektů a samplů z vědecko-fantastických rozhlasových her a přírodních zvuků.

V té době přišly i první nabídky na remixy, konkrétně od Erasure a System 7. Paradoxně to znamenalo rozchod dvojice pod hlavičkou The Orb. Cauty dal přednost KLF. Nadále ale spolupracovali a Paterson se podílel i na jedinečném albu KLF nazvaném Chill Out.

Úspěch The Orb ve Spojeném království vyvrcholil na počátku 90. let alby The Orb’s Adventures Beyond The Ultraworld a U.F.Orb, přičemž druhé z nich dosáhlo první pozice na britském žebříčku alb v roce 1992.

Alba The Orb z poloviny 90. let přijímali britští kritikové se smíšenými pocity; na druhou stranu se ale dočkala chvály v amerických publikacích jako Rolling Stone. Později, když do projektu přišel Thomas Fehlmann, přinesl minimalistický techno styl.

První společné album Adventures Beyond The Ultraworld nahráli během tří týdnů v šesti studiích s dvaceti externími hudebníky. Vytvořili vesmírný výlet po panoramatických zvucích.

Z dnešního pohledu je Adventures považováno za přelomové album, neboť změnilo pohled hudebníků na samplování, a za klíčové dílo pro žánry ambient music a dance music. The Orb se s ním také vydali na první americké turné.

Úspěch desky přinesl smlouvu s Island Records, kde vydávají například U2. Prvním albem vydaným na této proslulé značce byla kontroverzní deska Orbus Terrarum. V Británii ji fanoušci a kritici rozsápali, v USA naopak vychválili a časopis Rolling Stone dokonce označil za album měsíce. Každopádně The Orb s ní objeli svět.

Na nahrávce Orblivion se vrátili k vesmírnému zvuku. Deska byla velmi úspěšná jak v USA, tak v Evropě. První singl „Toxygene“ se stal nejvýš umístěným singlem The Orb vůbec, když dosáhl 8. února 1997 v Británii 4. místa.

I v následujících letech si The Orb udrželi vysoký kredit a hudební publicisté o projektu psali, že umí stárnout s grácií.

V říjnu 2010 ale Paterson všem vyrazil dech, když natočil Metallic Spheres, na němž se podílel i David GilmourPink Floyd. Vše završil loni v létě, kdy se spojil s cenami ověnčeným dub muzikantem Lee „Scratchem“ Perrym a pustili se do alba v rytmu reggae The Observer In The Star House.

Titulní skladba je založena na první verzi „Little Fluffy Clouds“ s pozměněným textem, kde Perry vzpomíná na dětství na Jamajce a na legendární sídlo Golden Clouds, umístěné poblíž jeho domova.

Vstupenky na středeční pražský koncert The Orb prodává Lucerna Music Bar. Online je pořídíte v sítích Ticketpro a Ticketportal.

www.theorb.com

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.