Zion Train vystoupí v březnu v Abatonu

  • Zion Train vystoupí v březnu v Abatonu Fotogalerie (39)
    • 09.02.2007
    • Tisk

    Britská elektrodubová parta Zion Train v loňském roce naši zemi nenavštívila, a to ani přesto, že mají v České republice širokou fanouškovskou základnu. Všichni příznivci této partičky si ale konečně můžou napsat do kalendáře datum 9. březen, kdy Zion Train od osmi hodin vystoupí v pražském Abatonu. Na podzim 2005 se právě na tomto místě uskutečnil zatím poslední koncert této kapelky u nás. Kromě Zion Train se můžete těšit také na Hypnotix a dále Nomad Sound feat, Bouramu a Admirala Kolibala.

    Sdílejte článek:

Zion Train – produkce všeho druhu


Zion Train nejsou jen hudebním tělesem: Produkují vše od hudby, přes časopisy, CD ROMy, internetové stránky, až po knihy. Navíc jsou to designeři, umělci, festivaloví a kluboví promotéři, spisovatelé, remixéři, programátoři, majitelé nahrávacího labelu, bojovníci za životní prostředí a lidská práva a lidé, mající spoustu dalších aktivit.

Tato multikulturní parta byla založena v roce 1990. Ovlivněni mistry dubu jako Jah Shaka, Lee Perry a dalšími, vydávají singly Power One a Power Two. Krom nahrávání dubových sladeb kapela provozuje label Universal Egg, klub Bass Odyssey, vlastní sound system, časopis The Wobbler a vydávají první dubové promovideo Get Ready a CD-ROM, který se stal součástí jejich debutového alba Homegrown.

Jedním z jejich nejvíce ceněných počinů byl housový singl Follow Like Wolves. Později Zion Train vydávají a bez nároku na poplatky za copyright k samplování poskytují singl Soundpool, čímž se zbavují vypočítavých právníků. Spolupracují např. s Junior Reiem, Maxi Priestem, Devonem Russelem & The Dub Syndicate, indickými hráči na tabla a brazilskými bubeníky.

V roce 1996 podnikají výlet do oblasti ambient-dubu, vystupují se Shmen, New Model Army a Garym Clailem, kvůli živé session na BBC Radiu přiměli k re-unionu Ruts DC. Na desce Grow Together s nimi mimo jiné spolupracoval bubeník The Ruts Dave Ruffy, a to na předělávce the Ruts z roku 1979 Babylon's Bur­ning. Po něm následoval single Rise, jímž si poprvé získali pozornost rádií po celé Británii. Intenzivním koncertováním na největších festivalech si vydobili mezinárodní popularitu.

Na další desce Stand Up And Fight spolupracují se zpěvačkou Kate Cameron. Deska Love Revolutionaries, vydaná na jejich vlastním labelu Universal Egg ukončuje jejich éru u major labelu.

HYPNOTIX a tisíc inspirací


Historie pražské kapely Hypnotix začala v pražských Nuslích v roce 1988, kdy dva zakládající členové, manželé Michal a Milada Ditrichovi, kteří dosud hráli v různých pražských kapelách, se při poslechu svých oblíbených vinylových desek domluvili na založení společného projektu.

Zásadní inspirační vliv na jeho vznik měli jazzový saxofonista Jan Garbarek, bubeník Stewart Copelant, nigerijský orchestr King Sunny Adeho a skupina Shakti Johna McLaughlina. Základní ideou nově vzniklého projektu byla od jeho počátku fuze transformovaných hypnotických rytmů a paternů s jazzovou a rockovou improvizací hudebníků. Jam­sessionová parta zněla o to zajímavěji, že frotmanem souboru byl vždy umělec pocházející ze země mimo vliv angloamerické kultury. Dlouholetým spolupracovníkem Hypnotix byl dub-poet a tanečník ze Senegalu Bourama Badji, se kterým má skupina na kontě 5 alb vydaných u berlínské firmy African Dance Records a několik koncertních turné po celé Evropě, včetně festivalů.

Od roku 2001 spolupracují Hypnpotix s bengálským zpěvákem Mohsinem Mortabou, který prošel klasickým studiem indického zpěvu. Po přípravě a selekci nového materiálu přichází produkční tým Hypnotix v roce 2003 s novým CD Bagua. Vydávají jej zároveň Xrecords v Čechách a Barraka el Farnatschi Basel pro EU distribuci. Vedle Mohsina Mortaby se na CD objevuje také hlas MC Stricly Oranže, který je známou osobností české klubové scény. Stejně jako v instrumentální složce jsou zvuky etnických nástrojů kombinovány se zlámanými beaty a jinými atributy moderní taneční hudby, vytváří rap Strictlyho Orange protiváhu k bengálským melodiím.

Pro rok 2005 přicházejí Hypnotix s daląím kompletně novým projektem: Where the Spirit Lives. Hlavním protagonistou a frontmanem se stává zpěvák a specialista na africké rytmy Ego. L. Din, dalším novým členem skupiny je kytarista Vláďa Keicher, který přichází do Hypnotix z klubové party Space Junkie. V projektu Hypnotixu je Ego. L. Din integrován nejen jako zpěvák, ale také jako specialista na západoafrické rytmy. Skupina se tak vrací ke svým kořenům z počátku 90. let, kdy transformace afrických rytmů do moderní taneční hudby byla jedním z hlavních zdrojů inspirace.

Strmá kariéra ADMIRALa KOLIBALa

Pouští desky, zpívá, píše o muzice a dva roky se intenzivně věnuje produkci a bookingu pod hlavičkou JahMusic.net & Promotion. Kouzlu vinylů propadl před devíti lety díky dvojce DJsAngel Dust, ale v té době ještě experimentoval s hiphopem, triphopem, lounge, d´n´b a anglickým dubem. Stále více se však soustředil na jamajskou scénu a na muziku, o kterou se začal dělit s lidmi – reggae, dancehall, world music, r´n´b.

Vystupoval před či po koncertech jmen, jako jsou Black Uhuru, Julian Marley, Lee Scratch Perry, Dub Syndicate nebo Hypnotix a Zion Train. V roce 2005 vyhrál díky tréninku jamajského zpěváka Mr. Mentiona selektorský turnaj 45Clash. Zpívat začal jako absolutní samouk s kapelou Peciwailers, později Lion Drese, od roku 2000 spojil svoudráhu s Urban Bushman.

Vstupenky do Abatonu seženete v předprodeji sítě Ticketportal za 250,– Kč + poplatky, na místě pak za 300,– Kč. Více informací nawww.ziontrain.co.uk awww.prostorabaton.cz

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.