První potvrzená hvězda Colours of Ostrava je z Islandu

  • První potvrzená hvězda Colours of Ostrava je z Islandu
    • 13.12.2012
    • Tisk

    Slavná islandská kapela Sigur Rós se stává první potvrzenou hvězdou příštího ročníku mezinárodního …

    Sdílejte článek:

Slavná islandská kapela Sigur Rós se stává první potvrzenou hvězdou příštího ročníku mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava.

„Posluchači na celém světě obdivují jejich nezaměnitelnou a uhrančivou hudbu, která chvíli zní teskně, záhadně a za chvíli se změní v bouři,“ říká ředitelka festivalu Zlata Holušová.

„Písně Sigur Rós se běžným rockovým měřítkům vymykají svojí hlubokou zakořeněností ve starobylé tesklivosti islandských balad a inspirací svádivými kouzly severských nálad,“ líčí Zlata Holušová.

Hudba kapely, která byla nominována na GrammyMercury Prize, vychází z pomíjivosti nedotčené přírody a života na Islandu, na nějž jsou její členové neustále citlivě napojeni.

Obdivovateli Sigur Rós jsou také lidé z umělecké branže: například hudebníci Thom Yorke, David Bowie, herec Brad Pitt, režisér David Attenborough, choreograf Merce Cunningham nebo David HarringtonKronos Quartetu.

Do Ostravy přijede tato postrocková formace, jejíž název v překladu znamená „Vítězná růže“, po pěti letech od zatím posledního vystoupení v České republice v roce 2008.

„Návštěvníci se mohou těšit na zcela nový koncertní program, který bude také vycházet z právě připravovaného alba,“ doplňuje Zlata Holušová.

Sigur Rós založili v roce 1994 zpěvák a kytarista Jón „Jónsi“ Birgisson, baskytarista Georg Hólm a bubeník Ágúst Ævar Gunnarsson, kterého po pěti letech nahradil Orri Páll Dýrason.

V roce 1998 se přidal také hráč na klávesy Kjartan Sveinsson. Název si dali po zpěvákově sestře Sigurrros (Vítězná růže), která se narodila v týdnu založení kapely.

První album Von s velmi úspěšnou skladbou „Leit að lífi“ vydali v roce 1997.

Z následujícího „Ágaetis byrjun“ se stal obrovský islandský trhák, jehož věhlas během pár týdnů přeskočil do Evropy.

Pověst hudebního zjevení Sigur Rós potvrdili v roce 2002 grandiózním albem ( ), na kterém definitivně usadili svůj uhrančivý, zasněný rockový sound.

V roce 2008 vydali desku Með suð í eyrum við spilum endalaust, která má více písničkový charakter.

Po čtyřech letech se tato islandská čtveřice letos vrátila s albem Valtari plným hymnických, téměř klasicistních, ztišených skladeb s obrovským emotivním nábojem. V rámci projektu nazvaného „the valtari mystery film experiment“ k nim vznikly téměř dvě desítky videoklipů, které natočili jak významní režiséři, tak také fanoušci skupiny.

Dvanáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava proběhne od 18. do 21. července 2013 opět v areálu Dolních Vítkovic, v oblasti památkově chráněných bývalých hutí, dolů a železáren.

Letos ho navštívilo 31 500 nejen hudebních fanoušků.

www.colours.cz

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.