Glenn Miller Orchestra pokračuje v tradici a vrátí se do Prahy

Tradiční lednový svátek pro všechny příznivce swingu nebude chybět ani na začátku roku 2013. Už popáté v řadě se do Prahy vrátí jeden z nejznámějších swingových orchestrů na světě Glenn Miller Orchestra.

Českým příznivcům, kteří ho odměňují velkou láskou a vyprodanými koncerty po celé republice, zahraje 12. ledna v 17 a 20 hodin v Obecním domě v Praze.

Glenn Miller Orchestra tak naváže na koncertní program In the Miller Mood, který spojuje jak tradiční evergreeny jako „Moonlight Serenade“, „A String of Pearls“, „Little Brown Jug“, „Stairway To The Stars“, „Somewere Over The Rainbow“ a samozřejmě „In the Mood“ se skladbami dalších swingových a jazzových skladatelů.

Těšit se můžete na skvělé instrumentální výkony, zpěv sólistů, celého tělesa i humor a eleganci, se kterou vás Millerovou tvorbou provede kapelník Wil Salden.

Navíc oba koncerty pomohou získat prostředky pro Nadaci Terezy Maxové dětem.

Historie původního amerického tělesa Glenn Miller Orchestra sahá do 30. let minulého století. Glenn Miller se brzy po jeho založení (to mu bylo 35 let) stal hvězdou tehdejší hudby.

Hubený, vážně vypadající muž s kulatými brýlemi přinesl nový zvuk, založený ne na sólistech, ale perfektní harmonii celého orchestru.

Na podzim roku 1939 začala rádia hrát hudbu jeho orchestru a skladby „In the Mood“, „Pennsylvania 6–500“, „String of Pearls“ a „Moonlight Serenade“ se okamžitě staly populárními po celém světě.

V roce 1942 přišel Glenn Miller s nápadem spolupracovat s americkým letectvem a založil U. S. Air Force Orchestra.

Život Glenna Millera skončil ve věku čtyřiceti let při nikdy nevysvětlené letecké nehodě, kdy celé letadlo během 2. světové války na cestě z Londýna do Paříže zmizelo.

I když hvězdná kariéra Glenna Millera trvala pouhých pět let, byla to dostatečně dlouhá doba na to, aby se zapsal do historie jako vůdčí osobnost nejpopulárnějšího swingového orchestru na světě.

Po smrti kapelníka založil Tex Beneke, člen Glennova orchestru, na konci druhé světové války nový Glenn Miller Orchestra.

V roce 1956 se vedení orchestru ujal Ray McKinley, bývalý bubeník Miller’s Air Force Orchestra, a do současné doby se vystřídalo několik dalších kapelníků.

Wil Salden se začal zabývat hudbou Glenna Millera v roce 1978.

Za svou přijal jeho kouzelnou formulaci: „Každý kapelník sní o vytvoření nezaměnitelného zvuku, který je okamžitě rozpoznatelný po několika tónech.“

V roce 1990 byl Wil Salden představen jako kapelník Glenn Miller Orchestra pro Evropu.

Seznam oblíbených standardů zahrnuje například „Sunrise Serenade", „Moonlight Serenade", „Moon Love", „Over the Rainbow", „Blue Orchids", „The Man With the Mandolin", „Careless", „When You Wish Upon a Star" a „Imagination".

Vstupenky v cenách od 490 do 1 690 korun jsou v prodeji od 26. října v síti Ticketpro.

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.