Divadlo Karlín nabídne světový breakdance na klasiku

  • Divadlo Karlín nabídne světový breakdance na klasiku Fotogalerie (3)
    • 03.10.2012
    • Tisk

    Čtyřnásobní mistři světa v breakdance Flying Steps dovezou na konci října do České republiky …

    Sdílejte článek:

Čtyřnásobní mistři světa v breakdance Flying Steps dovezou na konci října do České republiky originální mix breakdance a klasické hudby – Red Bull Flying Bach.

Unikátní show, která propojuje pouliční tanec s energickým klavírem barokního mistra, se v Praze představí v Hudebním divadle Karlín.

Ohlasy z evropského turné slibují mimořádnou vizuální výpravu s příběhem na výjimečném místě.

Flying Steps jsou taneční skupina, která se dala dohromady v berlínské čtvrti Kreuzberg, když ještě patřila pankáčům, anarchistům a příznivcům Do It Yourself scény.

Lídr dnes světově proslulých tanečníků Vartan Bassil partu zformoval v roce 1993 s dlouholetým přítelem Amigem.

„Tenkrát jsme to dělali jen proto, že nás to bavilo,“ vzpomíná dnes Vartan, rodák z Libanonu, který v hlavním městě Německa žije už dvacet let.

Flying Steps jsou teď vlajkovou lodí německé breakdancové flotily. Získali čtyři světové mistrovské tituly, založili vlastní taneční školu, vydali tři hudební alba a vystupují po celém světě.

Škola Flying Steps Dance Academy se nachází přesně na takovém místě, na kterém byste ji čekali…

Cihlové domy v okolí, stará skladiště, parkoviště a pár popelnic. Zkrátka nenápadný dvůr a v prvním patře za čerstvě natřenými černými kovovými dveřmi se zrodil nový svět.

Hiphopové beaty pumpují prostorem a těly tanečníků.

„Dlouho jsem si pohrával s myšlenkou, že bychom tančili na klasickou hudbu. Viděl a slyšel jsem to v hlavě a věděl jsem, že by to fungovalo, protože to, co dokáže baletka na nohou, třeba piruetu, my dokážeme na hlavě,“ vypráví Vartan a oči mu u toho svítí jako vždy, když mluví o Red Bull Flying Steps.

Byl si jistý úspěchem, protože věděl, že má nejlepší tanečníky na světě.

Benny, Brahim, KC-1, Lil Ceng, Lil Rock a Mikel. Nejmladšímu je jen 19 let, ale všichni jsou skutečnými mistry svého umění a dokonale připraveni na to, aby stvořili něco nového.

S tímhle týmem se Vartan nemusel bát vysnít si projekt Red Bull Flying Bach a přenést Bachovu hudbu do moderní éry. S cembalem, klavírem a elektrobeaty.

Klasická hudba a breakdance jsou ale takový střet kultur, že musí zákonitě pobouřit strážce tradic v obou táborech. Vartan Bassil přesto trval na svém, ačkoliv „spousta lidí jen kroutila hlavou, když jsme se o našem projektu poprvé zmínili.“

Významný podíl na fenomenálním úspěchu projektu má Christoph Hagel, klavírista, dirigent a ředitel opery.

Byl to on, kdo Vartanovi navrhl hudbu Johanna Sebastiana Bacha, nejvirtuóznějšího představitele barokní hudby.

Christoph získal vzdělání v Berlíně, ve Vídni a v Mnichově u hudebních velikánů Sergia Celibidache a Leonarda Bernsteina.

Proslavil se provedením klasických oper na nezvyklých a zajímavých místech, jako například ve stanicích metra či v muzeích. Právě on byl zjevně tím správným partnerem pro Vartanovu vizi.

Flying Steps jsem poznal teprve rok před zahájením projektu,“ říká Christoph Hagel. Fascinovala ho energie, nadšení a profesionalita celé skupiny i každého člena.

Podle Christopha Hagela, uměleckého ředitele projektu Red Bull Flying Bach, k sobě Johann Sebastian Bach a urban dance vůbec nemají daleko.

„Preciznost pohybů a způsob, jakým se drobnější pohyby propojují ve větší symboly, je naprosto stejný mechanismus, jaký ve svých kompozicích využíval Johann Sebastian Bach,“ vysvětluje Hagel.

„Breakdance se dokonale hodí ke kontrapunktické struktuře Bachových kompozic. Podle mého názoru jsou Bach i breakdance naprosto rovnocenně cool,“ tvrdí.

Tvůrci Red Bull Flying Bach se nespokojili s pouhým přenesením a vizualizací Bachovy hudby.

Vartan Bassil do choreografie zakomponoval scénickou hru představující další střet kultur.

„Nechtěli jsme pouze postavit breakové tanečníky na jeviště, ale prostřednictvím tance také vyjádřit a zdůraznit kontrast našeho umění a Bacha. Proto jsme hledali tanečnici, která by měla stejnou vizi jako my,“ vysvětluje roli krásné tanečnice Yui Kawaguchi.

Příběh protínající Red Bull Flying Bach evokuje klasické balety: skupina tanečníků zkouší Bachovy fugy, když tu se objeví záhadná žena. Odlišuje se od nich nejen vzhledem, ale i tancem. Tanečníci ji nechtějí vzít mezi sebe, ale ona je neústupná. Samozřejmě mezi nimi dochází ke tření, ale kde je tření, tam vzniká žár. A kde je žár, brzy se objeví i láska. Jeden z tanečníků se do ní zamiluje a ona se nakonec stane klíčovou součástí představení.

Yui Kawaguchi, která má klasické taneční vzdělání a kromě toho vystudovala i zpěv a herectví, představuje protipól energických breakových tanečníků.

„Působím jako spojovací článek pro klasicky orientované publikum, které se s uměním breakdance dosud nesetkalo,“ vysvětluje Yui. „Když vidíte oba styly společně na jevišti, uvědomíte si, jak skvěle se k sobě hodí.“

Reakce odborné veřejnosti, tedy kritiků, na propojení moderního pouličního tance s klasickou barokní hudbou byla z počátku odmítavá. Namítali, že tyto dva světy si nemůžou rozumět, k Johannu Sebastianu Bachovi se podle nich tenisky nehodí. Umlčela je ale vyprodaná představení evropského turné 2011, nadšené recenze i obecenstvo a v neposlední řadě udělení ceny ECHO Klassik Sonderpreis 2010.

„Kolegy z klasické hudební sféry fascinovala autenticita naší interpretace,“ říká Christoph Hagel.

Vartan má z úspěchu projektu ještě větší radost. Vidí za tím velký kus práce, kterou udělali pro hiphopovou scénu.

„Věřím, že díky tomuto projektu se stylu breakdance otevřou dveře nových světů. Chceme ukázat, jak pozitivní, kreativní, vysoce kvalitní a náročná dokáže být celá hiphopová kultura. Red Bull Flying Bach je další kapitolou breakdancové evoluce. Náš taneční styl se konečně dostává tam, kam právem patří: na velká pódia tzv. vysoké kultury.“

www.redbull.cz/flyingbach
 

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.