Anathema už za dva týdny v pražském Futuru

  • Anathema už za dva týdny v pražském Futuru Fotogalerie (31)
    • 21.09.2012
    • Tisk

    V půlce devadesátých let udávala Anathema tón tehdejší doom metalové scéně a společně s …

    Sdílejte článek:

V půlce devadesátých let udávala Anathema tón tehdejší doom metalové scéně a společně s kapelami jako Paradise Lost nebo My Dying Bride patřila k hlavním představitelům tohoto stylu.

O nějakých dvacet let později tu ale máme kapelu s dramaticky jinou hudební tváří. A nutno říci, že s tváří velmi atraktivní a fanoušky stále vřele přijímanou.

V České republice se v rámci evropského turné k nové desce Weather Systems zastaví 7. října, kdy zahraje v pražském klubu Futurum.

Celosvětovou pozornost si Anathema získala v roce 1995 druhým albem The Silent Enigma, dodnes jedním z nejzářivějších klenotů doomové pokladnice, které je považováno za průlomové.

Přesně se trefilo do ducha doby, kdy si metalové publikum začalo žádat atmosférické kapely.

Přesně vyvážená dávka melancholie i agrese, naděje i beznaděje.. Kapela tak dokázala zahrát na city posluchačů… K tomu přirozená a intuitivní hra, magické melodie i zatěžkané metalové riffy a vláčné tempo…

Tím vším si Anathema získala srdce řady příznivců a spolu s krajany Paradise Lost a My Dying Bride nebo švédskými Tiamat ovládla žánr.

Neklidné duše hudebníků ale nesnesly ustrnutí v pohybu, a tak hned následující rok přišli s dalším překvapením – deskou Eternity, která naznačila výrazný posun k rockovému zvuku a výrazivu, mírně odlehčila atmosféru směrem do psychedelie, nicméně stále zůstala rozkročena mezi metalem a jemnějšími hudebními formami.

Výrazného posunu doznaly i velmi promyšlené komplexní skladby.

Naopak k projasnění a zjednodušení výrazu (a to i po vokální stránce) došlo s deskami Alternative 4 a Judgement, které prokázaly, že členové kapely jsou velmi schopní hitmakeři, aniž by zapomínali na své kořeny (ty jsou ovšem patrné spíš podvědomě) a patřičnou atmosféru.

Britové na přelomu století definitivně rozevřeli náruč a dokázali obejmout mnohem širší publikum i mimo metalové sféry.

Velkého ohlasu se v roce 2001 dočkalo album A Fine Day to Exit, kde Anathema začala být srovnávána třeba s hvězdami britské alternativní rockové scény Radiohead, výrazně se tu projevily i vlivy Pink Floyd apod.

Kapela v tomto období hudebně definitivně dospěla.

Jestliže do této doby dokázali činorodí Britové během šesti let vyprodukovat pět kvalitních nahrávek, v novém desetiletí začali stagnovat, zklidnili se, zpomalili, a krom občasných turné nebo festivalových vystoupení dlouhé roky nepřišli s novou tvorbou.

Ocitli se taky bez nahrávací smlouvy a podpory labelu, místo toho zkusili pracovat systémem „udělej si sám“, šířili nahrávky přes internet a z příspěvků fanoušků připravovali nový materiál.

Sedm let čekání vyústilo ve skvělý počin We’re Here, Because We’re Here, na který plynule navazuje aktuální Weather Systems, opět plné rozjímavých melodií a zasněné atmosféry.

Živá vystoupení Anathemy jsou v každém případě vždy velmi emotivním zážitkem, navíc se můžeme těšit na průřez nejsilnějšími momenty jejich dvě desítky let trvající kariéry.

Jako support se představí německá post-rocková formace A Dog Called Ego.

Vstupenky na pražský koncert Anathemy jsou k dostání ve všech běžných předprodejních sítích.

www.anathema.ws

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.