Putovní festival Hrady CZ měl letos rekordní návštěvnost

  • Putovní festival Hrady CZ měl letos rekordní návštěvnost Fotogalerie (4)
    • 04.09.2012
    • Tisk

    Minulý víkend byl pro putovní festival Hrady CZ pro letošní rok závěrečným. Návštěvnost jeho osmého ročníku byla nejvyšší v historii akce.

    Sdílejte článek:

Zatímco loni ji podle pořadatelů navštívilo čtyřicet osm tisíc lidí, letos jich bylo ještě o dalších deset tisíc víc.

Celkem putovní hudební festival zaměřený na rozvoj turistiky navštívilo skoro šedesát tisíc lidí (přesněji 59 500).

Festival se představil dohromady v osmi českých a moravských regionech. Jeho organizátoři začínají s koncem aktuálního ročníku připravovat dramaturgii toho příštího.

Festival Hrady CZ představuje veřejnosti aktuální české kapely, které vyhrávají hudební ankety a zároveň vydávají nové desky, program zpestřují interpreti ze Slovenska. Tedy to nejlepší z české a slovenské poprockové scény – taková je základní dramaturgie festivalu, kterou má na starost Viktor Souček.

„Každoročně se snažíme dávat prostor i takovým kapelám, které nezní v rádiovém éteru, a zvát takové kapely, které u nás ještě nehrály,“ říká Viktor Souček, jeden z organizátorů akce Hrady CZ.

Letos vystoupili například Tomáš Klus, David Koller, Mandrage, Monkey Business, MIG 21, Nightwork, ale poprvé také Visací zámek a Buty.

Nechyběli ani Chinaski, Ewa Farna nebo slovenské kapely No Name, Horkýže Slíže a Polemic.

Organizace festivalu v prostředí osmi historických památek je náročná z technického hlediska, kdy se osmkrát staví a bourá areál, a to často v náročném terénu.

„Festival například začíná na hradě Točník, který stojí na velmi strmém kopci. Dohromady na hradech postavíme zhruba 2 000 metrů čtverečních pódií, což trvá více než 200 hodin, jde o téměř 1 600 metrů konstrukcí a použití dohromady 720 světel. V provozu jsou celé léto tak tři plné kamióny techniky,” říká Jan Erle z T Servisu, který technicky zajišťuje celou akci.

Festival Hrady CZ probíhal od roku 2005 jen na českých hradech, o pět let později se rozšířil i na Moravu.

Do budoucna budou tento koncept organizátoři držet a po letošní ohromné návštěvnosti uvažují nad rozšířením areálů.

„O zahraničních interpretech zatím není reálné přemýšlet, snažíme se držet ceny vstupenek na přijatelné úrovni a zároveň si neumíme představit atraktivního interpreta z venku, který by cestoval přes léto po českých památkách,” doplňuje organizátor Michal Šesták.

V předchozích letech se párkrát obměnila lokalita, k čemuž došlo z různých technicko-organizačních důvodů, každoroční obměna míst ale není cílem organizátorů.

„Není jednoduché vybrat správnou lokalitu. Hrad musí vyhovovat prostorově, být dopravně dostupný a být v nějaké rozumné vzdálenosti od větší aglomerace,” doplňuje Michal Šesták.

Organizátoři se snaží zároveň vybírat zajímavé a něčím unikátní hrady. Hlavními partnery pro vyjednávání na jednotlivých hradech jsou pro ně kasteláni. Festival také spolupracuje s Národním památkovým ústavem.

Součástí vstupného jsou prohlídky jednotlivých hradů.

V současné době už probíhají jednání o programu na příští rok.

Z kapel, které chystají nové desky, se tak příští rok na hradech můžou objevit kapely Kryštof, Monkey Business nebo Nightwork.

Festival by měl opět zavítat na tato místa: Točník, Švihov, Kunětická Hora, Rožmberk nad Vltavou, Veveří, Hradec nad Moravicí, Bezděz a Bouzov.

www.hradycz.cz
 

 

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze