Dvě české špičky world music v Rock Café

  • Dvě české špičky world music v Rock Café
    • 04.02.2007
    • Tisk

    V pátek 16. února se v pražském Rock Café představí seskupení Moberg Ensemble a Gothart. Soubor Moberg Ensemble vznikl jako odnož pražského Laurychova divadla. Jde o proměnlivé těleso, které tvoří deset až dvacet hudebníků a jeho páteří je vokální smíšený sbor podepřený rytmickou sítí různých ethnických bubnů a bubínků, dozdobených houslemi, klarinety, pianovými motivy, ale rovněž syntezátory. Druhá koncertující skupina, Gothart, začínala jako skupina interpretující osobitným stylem českou gotickou hudbu, od níž se dostala až k world music.

    Sdílejte článek:

ME: Lidové písně ve stylu world music
Petr Laurych označuje hudbu Moberg Ensamble za mužské a ženské sbory se sólisty a dodává: „*Zpracováváme lidové písně do současného zvuku world music“. Na druhém albu „Dybych věděl…“,* které vyšlo opět u vydavatelství Black point music vystupuje Moberg Ensemble ve skromnějším, ale stále početném složení ještě doplněném hosty. Objevují se zde neobvyklé instrumentální i aranžérské prvky.
Kapela lidovou tvorbu zpracovává citlivě a netradičně zároveň, vše je tradičně zabaleno ve vypraveném obalu, který evokuje obal debutový: 12 měsíců na obalu alba, 12 písní a jedna pro přestupní rok, 12 svítících oken, když jdete večer vesnicí, městem…, 12 příběhů… Pod našima okny, Dybych věděl, Na horách i na dolách – vždycky je to stejné…
Nové album Moberg Ensemble mapuje tříletý proces hledání, kde každý člen souboru je invenčním sólistou i spoluhráčem. Zaposloucháte-li se pochopíte-li obsah písní, zjistíte, že v dnešní době zahynout nemusíme jen fyzicky, že čekání je součástí lásky… Celkové vyznění hudby působí svěže, jako když voníte ke květinám – každá je jiná, ale všechny na jedné louce.
Gothart: od minnesengrů k world music
Skupina Gothart prošla za osm let vývojem, který svědčí o jasné představě jejích členů o vlastním uměleckém směřování. Skupina začínala s osobitou interpretací české gotické hudby, následovaly balady německých minessengrů a francouzských trubadúrů. Ve své době se tímto stylem seriózně zabývalo pouze několik souborů, daleko byl módní boom keltské a středověké muziky, a proto měl Gothart šanci bez problémů konkurovat zavedeným souborům. Hudebníci si pořídili – mnohdy sami vyrobili dle starých pramenů – dobové nástroje a oděvy a začali koncertovat především v zahraničí.
Hrady, festivaly i samotná vystoupení znamenaly pro Gothart tvrdou a velice poučnou školu.
Pohyb mezi evropskou špičkou brzy donutil skupinu přemýšlet o vlastních CD. Umělci nahráli a vydali téměř vlastním nákladem v malém časovém odstupu dvě alba se středověkou hudbou a po jejich slušném úspěchu se Gothart začal věnovat žánru hlouběji. To už skupina patřila k matadorům evropské worldmusic a s nadšením pracovala na dalších hudebních lákadlech, jako je balkánská, cikánská a sefardská hudba.
Zanícenost Gothart pro mapování a interpretaci těchto málo známých hudebních zákoutí vedl kapelu k hlubšímu studiu a zároveň interpretaci balkánské hudby, opět včetně pořízení odpovídajícího nástrojového parku. Gothart se snaží svou hudbu uchopit v její podstatě, najít a zdůraznit její sílu, ale interpretaci ponechat volnější, jako tomu bylo a je zvykem u dobových a regionálních umělců. Jejich hudba přináší písně z Albánie, Řecka, Srbska, Rumunska, Maďarska a Bulharska, a několik cikánských písní, vše v původním jazyce.
Obě seskupení si můžete poslechnout 16. 2. v Rock Café. Koncert začne ve 20 hodin a vstupné je 100 Kč.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.