Součástí Colours bude i malý filmový festival

Program kinoscény na Colours of Ostrava, bude letos ve dnech 12. až 15. července připomínat malý filmový festival. Připravila ho Letní filmová škola Uherské Hradiště.

Návštěvníci uvidí třeba snímek Pod sluncem tma režiséra Martina Marečka, který se stal v mnoha hlasováních včetně Českého lva nejlepším dokumentem loňského roku.

Na programu jsou i hudební snímky EM a ON, For Semafor o vzniku alba coververzí písní z dílny Suchého a Šlitra, mystifikační dokumenty Petra Zelenky Visací zámek a Mňága Happy End, komedie Nic proti ničemu režiséra Petra Marka, netypický dokument o Jaroslavu Duškovi, hrané snímky jako například kultovní Trainspotting, oceňovaný Fish Tank a už zlidovělí Samotáři nebo úplně nový drsný srbský snímek Klip, který si odnesl hlavní cenu na festivalu v Rotterdamu a zatím ještě nevstoupil do českých kin.

Páteční program nabídne filmy, ve kterých se představí známí hudebníci: dokument EM a ON režiséra Vladimíra Michálka je věnován dvojici nonkonformních umělců ze severočeského Litvínova… bývalému ukrajinskému dělníkovi a básníkovi EM Rudenkovi a originálnímu písničkáři Xavieru Baumaxovi.

Film Visací zámek, výprava do intelektuálních duší členů stejnojmenné kapely z dílny režiséra mystifikátora Petra Zelenky, ukáže, jaké dětství, dospívání a sny měli tito slušní chlapci.

Mňága Happy End, další mystifikační dokument od Petra Zelenky ze zákulisí českého hudebního průmyslu, vypráví prostřednictvím výpovědí několika zúčastněných o zrození uměle vytvořené kapely, jejím raketovém vzestupu, nejúspěšnějších letech i utajovaných neshodách, které vedly k nečekaným personálním změnám.

For Semafor je celovečerní dokument Miroslava Janka, „hudební road movie s dvaceti zastávkami“, kdy celkem 23 současných muzikantů a kapel hledalo a natáčelo nové verze písní Suchého a Šlitra.

Nic proti ničemu je komedií režiséra a hudebníka Petra Marka a jeho přátel z divadelního sdružení Láhor/Soundsys­tem. Vypráví příběh manželů Radka a Johany, kteří přijíždějí inkognito na sraz adoptovaných. Během několikadenního pobytu v kempu Jordán, kde se sraz odehrává, vyplouvá postupně napovrch, že nejsou jediní, kdo něco skrývají.

Sobotní program nabídne výběr z nabídky Asociace českých filmových klubů: Musíme si promluvit o Kevinovi o komplikovaném vztahu mezi Evou (Tilda Swinton) a jejím synem Kevinem, jehož nenávist vůči okolí v pubertě kulminuje v nejvyšším zločinu vraždy.

Kultovní Trainspotting režiséra Dannyho Boylea vypráví příběh asociálního mladíka Marka Rentona a jeho skotských přátel, jejichž jedinou starostí je sehnat peníze na další dávku. Jenže „skutečný život“ smutné protagonisty „semele“ a změní. Snímek inovuje žánr pomocí surrealistických hříček, černého humoru, dynamické kamery, střihu, hudby a charakterizace hlavních postav.

Stud je strhujícím, podmanivým a aktuálním náhledem do toho, jak žijeme a jak nás naše zkušenosti formují. Brandon je třicátník žijící v New Yorku, neschopný zvládat svůj sexuální život. Poté, co se k němu přistěhuje o hodně mladší sestra, se jeho svět začne vymykat kontrole.

Snímek Fish Tank britské režisérky Andrey Arnold vyhrává na filmových přehlídkách po celém světě. Vysloužil si cenu poroty na festivalu v Cannes a ostrovní publicisté ho označují za nejlepší britský film roku 2010. Fish Tank zaznamenává životní realitu patnáctileté Mii. Půdorysem jejího života je obrovský vztyčený prostředníček směrem ke všem.

V neděli diváci budou moci ochutnat něco z nabídky letošní Letní filmové školy.

Ve snímku Klip zachytila debutující srbská režisérka Maja Miloš svět dnešních dospívajících jejich očima. Šestnáctiletá Jasna je bezhlavě zamilovaná do trochu staršího Djoleho, ale jejich vztah je založen na divokých mejdanech plných drog, alkoholu, rozvášněného balkánského popu, násilí a sexu, který si natáčejí na mobilní telefony, ostatně stejně jako celý život.

Když kámen promluví, film o Jaroslavu Duškovi, není typickým portrétem… Jde spíš o zachycení jeho vnitřního života, názorů a postojů k věcem, které se dotýkají každé bytosti. Ve filmu uvidíte nejen ukázky z divadelních her, ale i setkání s mentálně postiženými, s delfíny, komunikaci s kameny, stavbu ekologického hliněného domu, chůzi po žhavých uhlících a spoustu dalšího.

Ve snímku Samotáři, který se stal zdrojem spousty už zlidovělých výroků, prožívá sedm mladých lidí v průběhu několika dní události, které radikálně ovlivní jejich budoucí život.

Pod sluncem tma, film Martina Marečka, se stal nejlepším dokumentem roku 2011. Třeba v Cenách české filmové kritikyČeský lev a získal Cenu AČFK na festivalu Finále v Plzni. Milan a Tomáš, dva čeští rozvojoví experti, se naposledy vracejí do odlehlé zambijské osady Masuku, kde před čtyřmi lety elektrifikovali areál školy a nemocnice. Postupně zjišťují, proč některé části systému nefungují, a snaží se vše opravit a finálně předat. Zažívají zkraty všeho druhu, míjení a prolínání různých světů, ale i oslavné rituály vděčnosti.

Podívejte se na trailery k některým ze zmíněných filmů:

Pod sluncem tma

Colours of Ostrava proběhne od 12. do 15. července 2012 v ostravském areálu Dolní oblasti Vítkovice a nabídne nejsilnější program v historii festivalu.

Mezi headlinery patří Alanis Morissette, Bobby McFerrin, ZAZ, Janelle Monáe, Animal Collective, The Flaming Lips, Antony and the Johnsons s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Kronos Quartet, Rufus Wainwright, Parov Stelar Band a další.

www.colours.cz

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.