Beseda u Bigbítu oslaví dvacítku s britskými headlinery

  • Beseda u Bigbítu oslaví dvacítku s britskými headlinery Fotogalerie (3)
    • 13.06.2012
    • Tisk

    Multižánrový festival Beseda u Bigbítu na úpatí Bílých Karpat v Tasově u Veselí nad Moravou …

    Sdílejte článek:

Multižánrový festival Beseda u Bigbítu na úpatí Bílých Karpat v Tasově u Veselí nad Moravou letos slaví dvacáté výročí. Jubilejní ročník se odehraje 3. a 4. srpna 2012.

Headlinery letošní Besedy u Bigbítu jsou dvě kapely z britských ostrovů: Hidden Orchestra a Three Trapped Tigers.

Obě odráží tendence současné nezávislé hudby tzn. propojování zdánlivě nesourodých hudebních žánrů a z něj pramenící absolutní tvůrčí svobodu.

Hidden Orchestra jsou originálním spojením jazzu, rocku a progresivní elektronické hudby, Three Trapped Tigers kombinují na pozadí instrumentální zručnosti hlukové smyčky s post-rockem, math-rockovými rytmy nebo elektronikou.

Obě formace zazářily loni na slovenské Pohodě.

Součástí žánrového spektra Besedy je tradičně špičkové blues z kolébky tohoto žánru. Letos se představí živelní Američané Cedric Burnside Project.

Výčet dalších vystupujících na dvacátém ročníku Besedy u Bigbítu věrohodně zosobňuje hlavní myšlenky festivalu – proti žánru jako mýtu hudební minulosti vystupuje tolerance zdánlivě nespojitelných hudebních i lidských inspirací.

Bonus je asi nejvýznačnější domácí odpovědí na aktivistické písničkářství v současné hudbě. Oceňovaný je i další interpret, introvertní elektronik a hráč na několik hudebních nástrojů Floex.

Jablkoň vyšli z alternativních inspirací, ale v současnosti jsou doma na folkových i nezávislých festivalech.

Prince of Tennis, nový projekt Davida Volence a Jana Čachtického, je inteligentní elektronickou hudbou s ohlasem osmdesátých let.

Alternativní písničkářství bude na Besedě zastoupeno projektem Cirkus Cermaque nebo příbuzně znějící kapelou Čvachtavý lachtan, která se na hudební scénu vrátila po několikaleté pauze.

Písničkářství vycházející z hip-hopové poetiky budou v Tasově vedle Bonuse zastupovat také Prago Union a strhující blues-rockovou kombinaci předvedou míň známí Abigail Ybarra.

Tradičně budou na Besedě zastoupeny ale také různé podoby metalové a rockové hudby, namátkou třeba Ravelin 7 nebo The Truth Is Out There.

Nedílnou součástí dramaturgie Besedy u Bigbítu je už několik let program, který mapuje visegrádský prostor, s důrazem na hudební scénu Slovenska, Maďarska a Polska.

Početná je pak na Besedě hlavně enkláva slovenské hudby. Kromě legendy slovenské nové vlny Vidiek si v Tasově zahrají například recesisticky-rockové Karpatské chrbáty, bluesoví ZVA 12–28 Band, indie-popoví Hugo d´Gen nebo nový objev slovenské scény Korben Dallas.

Potvrzená jsou už i vystoupení polské samorostky Olivie Anny Livki a maďarských psychedeliků RasaSound.

Důležitým bodem programu zůstávají i letos regionální umělci a hudebníci.

„Počítáme s pěti skupinami z regionu Slovácka a blízkého okolí a místní umělci pak také dostanou prostor v soutěži písničkářů a doprovodném programu Apollónova návštěva," uvádí dramaturgyně Kateřina Janotová.

Beseda tak opět zůstane otevřeným prostorem, kde vedle sebe můžou stát folkové písničkářství, elektronický experiment nebo regionální umělci.

„Moc se těšíme, až dvacetiny v Topolovém hájku s návštěvníky společně oslavíme. Máme rádi osobní přístup a uděláme vše pro to, aby letošní Beseda pro všechny přítomné byla nejen svátkem hudby, ale taky vzájemné pospolitosti, inspirace a otevřenosti,“ zdůrazňuje hlavní myšlenku Besedy u Bigbítu ředitel festivalu Tomáš Ševčík.

www.besedaubigbitu.cz
 

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.