Kraftwerk v newyorském muzeu přehrají osm desek

Muzeum moderního umění (MoMA) v New Yorku chystá netradiční retrospektivu legendární německé elektronické skupiny Kraftwerk. Kapela v ní osm večerů po sobě přehraje osm svých desek.

Koncerty, které se už v únoru vyprodaly, doprovodí trojrozměrné projekce.

Podle kurátora Klause Biesenbacha je přehlídka víc než koncertem. Jedná se o retrospektivu kariéry düsseldorfské kapely, která je jedním ze zakladatelů žánru elektronické hudby a ovlivnila několik generací hudebníků.

„Představa je taková, že návštěvníci budou svědky tvorby umění a budou ji prožívat,“ uvedl.

V Muzeu moderního umění na přehlídce Kraftwerk-Retrospective 1 2 3 4 5 6 7 8 zazní desky Autobahn (1974), Radio-Activity (1975), Trans Europe Express (1977), The Man-Machine (1978), Computer World (1981), Techno Pop (1986), The Mix (1991) a Tour de France (2003).

Retrospektiva naopak nezahrnuje první tři alba Kraftwerk, která ještě nebyla plně elektronická.

Formaci založili v roce 1970 spolužáci z konzervatoře Ralf Hütter a Florian Schneider. Na koncertech je potom střídavě doplňovali další muzikanti. V hudbě kombinují strojové rytmy s chytlavými melodiemi.

Kapela staví na odosobněné image.

Do černé oblečení hudebníci na pódiu stojí nehybně za svými nástroji, anebo se nechávají zastupovat figurínami robotů.

Jejich hudba měla vliv na vznik několika hudebních žánrů včetně hip hopu. Zvuky z jejich skladeb se dodnes jako samply objevují v dílech jiných muzikantů.

Kraftwerk se v poslední době čím dál častěji objevují na uměleckých festivalech nebo v muzeích.

Počáteční impuls k tomu dalo jejich vystoupení na benátském bienále v roce 2005. Nedávno se pak objevili v mnichovské galerii Lenbachhaus Kunstbau.

MoMA ovšem ve svých materiálech zdůrazňuje, že její přehlídka je naprosto odlišná. Návštěvníkům nabídne syntetický zážitek, najednou a na jednom místě.

„Komplexní vrstvy hudby, zvuku, videí, instalace a performancí skupiny Kraftwerk jako totální umělecké dílo,“ uvedlo muzeum.

Zájem o newyorskou přehlídku daleko předčil nabízenou kapacitu, kdy se na každé představení dostane jen asi 450 lidí.

Fanoušci tak prý mají pocit, že muzeum při prodeji lístků selhalo.

Ve městě se proto konají i další akce, které se nějak točí kolem Kraftwerk.

Jedna z nich se jmenuje Kraftwreck a nabídne různé videoprojekce doprovázené hudbou německé formace a spřízněných skupin Tangerine Dream nebo CAN.

Na další nazvané Krautwerk pak newyorští muzikanti budou hrát hudbu německé legendy. Vystoupí třeba Kim Gordon z legendárních Sonic Youth.

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.