Cave Beat se může přesunout i do zahraničních jeskyní

  • Cave Beat se může přesunout i do zahraničních jeskyní Fotogalerie (5)
    • 05.04.2012
    • Tisk

    Jeskynní festival by se mohl rozšířit i do zahraničí. Plánují to organizátoři mezinárodní …

    Sdílejte článek:

Jeskynní festival by se mohl rozšířit i do zahraničí. Plánují to organizátoři mezinárodní hudební akce Cave Beat 2012. Ta od 14. dubna nabídne celkem dvanáct vystoupení v jeskyních v České republice.

Teď také vrcholí jednání o připojení koncertu v maďarské jeskyni Aggtelek Baradla, kde by na konci září vystoupili hráč na didgeridoo Ondřej Smeykal a brněnská skupina Čankišou.

„Tímto směrem bychom v organizaci festivalu chtěli pokračovat příští rok do Francie,“ uvedl vedoucí organizačního týmu Zdeněk Vilímek.

První ročník akce, kterou pořádá občanské sdružení Jeskynní tep ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou CHKO Moravský kras, navazuje na loňskou benefiční koncertní pouť Didgeridoo v jeskyni.

V přírodních koncertních sálech letos vystoupí třeba houslistka a zpěvačka Iva Bittová, avantgardní bubeník Pavel Fajt s projektem DrumTrek, mistr hry na japonskou meditační flétnu šakuhači Vlastislav Matoušek, kytarista a zpěvák Vladimír Václavek a další.

Podle Vilímka by vystupující umělci v prostorách jeskyní s průměrnou teplotou sedm až devět stupňů měli reagovat na specifický prostor, ke kterému by jejich hudba měla být adekvátní.

Hlavním tématem letošního festivalu je příroda, člověk a umění a jeho záměrem je vytvoření podmínek pro hravý dialog pravěkých jeskynních prostor s živou akustickou hudbou.

„Vnímám potřebu pořádání těchto komornějších akcí specificky zaměřených na setkání hudebníka s publikem a na úzký kontakt a spojení s místem, kde je hudebník nucen reagovat na prostředí a kde vzniká potřebná pospolitost,“ řekl umělecký poradce festivalu a zároveň hráč na didgeridoo Ondřej Smeykal.

Nejmenší prostor pro koncerty nabídne jeskyně Na Špičáku, kde může vystoupení sledovat maximálně 40 lidí.

Naopak zhruba tisíc diváků pojme jeskyně Výpustek ve Křtinách v Moravském krasu, kde na úvod putovního festivalu 14. dubna vystoupí Alikvotní sbor Spektrum z Prahy pod vedením sbormistra Jana Staňka.

Ceny vstupenek se pohybují od 190 do 280 korun.

Část z příjmu ze vstupného půjde na podporu zážitkových výchovně-vzdělávacích akcí pro školy v jeskyních a okolní přírodě.

www.cave-beat.org

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze