Insania letos slaví už pětadvacet let na scéně

  • Insania letos slaví už pětadvacet let na scéně Fotogalerie (7)
    • 13.03.2012
    • Tisk

    Brněnská kapela Insania letos slaví čtvrt století na scéně. Výročí připomene deseti jarními …

    Sdílejte článek:

Brněnská kapela Insania letos slaví čtvrt století na scéně. Výročí připomene deseti jarními koncerty na různých místech v České republice a na Slovensku. Hlavním bodem oslav bude podzimní koncert v brněnském klubu Fléda, který kapela naplánovala na 6. října.

Insania teď pracuje taky na nové nahrávce, kterou vydá zřejmě příští rok.

Jarní koncertní série odstartuje 16. března v Hradci Králové. Pak kapela zavítá třeba do Ostravy, Prahy, Kroměříže a Liberce. Série končí 19. května v Trnavě na Slovensku. V létě Insanii tradičně čekají koncerty na festivalech.

Pro podzimní slavnostní vystoupení připravuje speciální program.

„Zahrají také zakládající členové, prapůvodní sestava s tehdejším repertoárem, což se už nejspíš nebude nikdy opakovat. Myslím, že by to pro fanoušky mohlo být zajímavé,“ uvedl zpěvák a kytarista Petr „Poly“ Pálenský.

Hudba Insanie se pohybuje na pomezí metalu a hardcore, kritici nejčastěji mluví o stylu crossover.

Insania vyšla z hardcore a metalu. To byl pro nás ale čistě jen přístav, ze kterého jsme podnikali plavby do jiných moří. Občas jsme ztroskotali, vlastně velice často. Ale holou kůži jsme si vždycky zachránili,“ říká Pálenský.

Kapela se vždycky inspirovala tajemnem a mystikou a kolem své hudby spřádala legendy a fantastické historie.

Zároveň lpí na nezávislosti na zábavním průmyslu, masmédiích a konzumní společnosti. Je to patrné i z poslední desky Kult hyeny, na které se v textech vymezuje proti konformitě, celebritám nebo třeba komerčním rádiím.

Insania vznikla v Brně v roce 1987. Brzo jí ale Státní bezpečnost překazila další činnost kvůli podezření ze satanismu a chuligánství. Muzikanti pod změněným názvem Skimmed pokračovali ve „sklepním koncertování“.

V roce 1990 taky vydali desku New Insanity, jednu z prvních nezávislých nahrávek v tehdejším Československu. Insania začala znovu oficiálně vystupovat až v roce 1992.

Nahrála třeba desky Crossfade, Virtu-Ritual, God Is Insane… Join Him!, Out a Rock'n Freud. Miniturné po západním pobřeží Ameriky a zkušenosti z tamních pódií a studií dokumentuje deska Recycling & Live in Seattle.

Celkem Insania odehrála asi 650 koncertů a vystoupila třeba s Voivod, No Means No a Killing Joke.

Na posledních dvou nahrávkách doplnil původně tříčlennou sestavu klávesista, který se stará o modernější zvuk s prvky elektroniky. Kapela taky přibližně před pěti lety začala zpívat výhradně české texty.

Dřív byl kvůli zahraničním aktivitám repertoár částečně anglický.

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.