V Praze zahraje král britského blues John Mayall

Po loňském společném koncertu s B. B. Kingem se 13. listopadu do Prahy vrátí John Mayall. Muzikant považovaný za krále britského blues tentokrát vystoupí v Divadle Archa.

Kytarista, zpěvák a hráč na klávesy a foukací harmoniku si na samostatném koncertu v naší metropoli naposledy zahrál před dvěma lety ve zcela zaplněném Lucerna Music Baru, kde představil nové album Thought i nové mladé spoluhráče.

Mayall je živoucím důkazem toho, že i v devětased­mdesáti letech se dá hrát blues plné energie, které baví a zajímá diváky,“ uvedl za pořadatele Jiří Sedlák.

John Mayall v roce 2010 absolvoval krátké turné po České republice.

Vystoupení slavného bluesmana tahdy provázely zaplněné sály, stejně jako dva roky předtím v pražském klubu Retro Music Hall i hale Folimanka v roce 2007.

„Blues zachycuje opravdové emoce, které jsou společné všem lidem. Jeho hudební struktura je přitom v podstatě velice jednoduchá, a přesto působí navzdory všem jazykovým bariérám,“ charakterizoval před časem svůj styl John Mayall.

Narodil se v roce 1933 poblíž Manchesteru.

Studoval výtvarnou školu, po tříleté službě v armádě a nasazení v Koreji se živil jako grafik. Začátkem 60. let založil kapelu The Bluesbreakers, ve které se vystřídala řada slavných muzikantů.

Její nejúspěšnější éra nastala v roce 1966, když v ní hrál na kytaru Eric Clapton, se kterým natočila své fanoušky i odborníky nejvíc ceněné nahrávky.

John Mayall představoval pro mnoho muzikantů obrovskou školu,“ podotkl Eric Clapton.

Kromě Claptona a jeho pozdějšího spoluhráče z Cream Jacka Bruce kapelou prošli taky třeba Mick Fletwood nebo Mick Taylor, který později hrál s Rolling Stones.

John Mayall vydal přes pět desítek alb a zahrál si s řadou dalších slavných muzikantů, například s Johnem Lee Hookerem, Billym Prestonem, Sonny Boyem Williamsonem nebo Garym Moorem.

Jeho Bluesbreakers odehráli první koncert v Československu už tři roky před listopadem 1989 v rámci festivalu Bratislavská lyra.

Vstupenky na listopadový koncert jsou k dostání za 700 korun v pokladně Divadla Archa a za 770 korun včetně poplatků v sítích Ticketpro a Ticketportal.

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze